Son Haberler

“Rating kuruluşlarının tahmini tutmadı”

Bu sözler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’e ait. Moods’in Türkiye raporu ile ilgili açıklamasını değerlendiren Akben, “Kredi derecelendirme kuruluşlarının tahminlerde bulundu, ancak bu tahminlerin birçoğunun tutmadı”dedi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Moody’s’in konuyla ilgili raporunda “Sorunlu bir bankanın yeniden sermayelendirilmesinin maliyetini kreditörlere yansıtma yetkisini güçlendirecek yasal düzenlemeler” ifadesinin yer almasına ilişkin “Hiç öyle bir sorun yok, öyle bir çalışmamız da yok şu anda” diyen Akben, “Onu neye istinaden yazmışlar? Bankalar Kanunu çerçevesinde böyle bir mevzuat, çalışmamız yok. Bankalarımız içerisinde sorunlu olan bir bankamız da yok” şeklinde konuştu.

Akben, kredi derecelendirme kuruluşlarının tahminlerde bulunduğunu, ancak geçmiş tecrübelerine baktıklarında bu tahminlerin birçoğunun tutmadığını belirtti.

Bu durumu en son büyüme rakamında gördüklerine işaret eden Akben, “Büyüme yüzde 4 gerçekleşti, bu kurumların daha önceki tahminlerine baktığımızda yüzde 2,1-2,2 rakamlarında geziyorlardı. Burada böyle bir sapma olabilir mi?” değerlendirmesinde bulundu.

HERKES, AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMALI

TCMB, Hazine ve ilgili kurumlarla görüşmeleri aşağı yukarı tamamladıklarını vurgulayan Akben, son düzenlemeleri yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Yani orada herkesin ayağını yorganına göre uzatmasını, borçlanmalarını kazançları ile sınırlandırmalarını istiyoruz. Zaten son birkaç aydan beri tüketici kredilerindeki borçlanma hem yavaşladı, hem geriye döndü. Burada bankalarımız da zaten hangi alanda bir takım zorluklar yaşanıyorsa, hangi alanların gecikmiş alacak oranlarında birtakım yükselmeler görülüyorsa o alanda daha dikkatli, daha tedbirli olmaya çalışıyorlar. Yani bizim bir şey dememize gerek olmadan, otomatikman onların iç dinamikleri devreye giriyor. Zaten oralarda yönetilemeyecek bir seviyeye yaklaşıldığı zaman kendi kısıtlarını, kendi düzenlemelerini onlar da koyuyor; biz de devreye giriyoruz.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası