Son Haberler

“Rusların konut yatırımında yeni durağı Türkiye”

-Türkiye son yıllarda komşu ülkelerden büyük göç alıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından göç edenlerin sayısı daha da arttı. Gerek Rusya, gerekse Ukrayna’nın zengin kesimleri, deyim yerindeyse Türkiye’ye akın etti.

-Son dönemlerde ağırlıklı olarak Ruslara ve Ukraynalı yatırımcılara danışmanlık hizmeti veren Radolar Group Genel Müdürü Serdar Mehrabı “Rusların Türkiye’deki emlak yatırımları neredeyse iki katına çıktı. TÜİK’in verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında 9 bin 311 ev alan Ruslar, birinci sıradaki İranlıları geride bıraktı. Ruslar Türkiye’yi seviyorlar. Eskiden ev alırken daha çok Akdeniz Bölgesi’nde; Antalya, Alanya ve Bodrum gibi şehirleri tercih ediyorlardı. Bugün ise İzmir ve İstanbul’da da yoğun bir şekilde konut alıyorlar” diyor.

HAYREDDİN TURAN

Türkiye, son yıllarda büyük bir göç dalgasına sahne oldu. Komşu ülkelerde yaşanan savaşlar ve benzeri nedenlerle milyonlarca insan, Türkiye’de yeni bir hayata başlarken, binlerce ise konut başta olmak üzere farklı alanlarda yatırım yaptı. Nitekim Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun verilerine göre ülke genelinde yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Eylül döneminde yıllık bazda yüzde 32,5 artarak 49 bin 644 oldu. Bu dönemde en çok konut satın alanlar ise Ruslar oldu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte Ruslar başta Türkiye olmak üzere başka ülkelere göç etmeye başladı. Kısmi seferberlik ilan edilmesiyle bu göç daha da arttı. Ruslar’ın en çok tercih ettiği ve yatırım yaptığı ülkelerin başında ise Türkiye geldi. Rusların Türkiye’deki konut yatırımı 3’e katlandı. Nitekim TÜİK’in verilerine göre Rusların Türkiye’deki konut yatırımı bu yılın ilk 9 ayında (Ocak-Eylül) 2021’in aynı dönemine göre yüzde 199 artarak 9 bin 311 adede ulaştı. Ruslar geçen yılın aynı döneminde ise 3 bin 115 adet konut satın almıştı. Ruslar’dan sonra en çok konutu alan yabancılar İranlılar oldu. Yılın 9 ayında İranlılar 6 bin 540, Iraklılar 5 bin 255, Almanya vatandaşları 2 bin 58, Kazakistanlılar 2 bin 45, Afganistanlılar 1.487, Kuveytliler 1.318, Yemenliler 1.045, ABD’liler ise 1.032 adet konut aldı. Ukraynalıların aldığı konut adedi ise yüzde 125 artarak 1.775’e yükseldi

Radolar Group, başta Ruslar ve Ukraynalılar olmak üzere yabancıların gayrimenkul alımları ile ilgili danışmanlık hizmeti veren bir şirket. Radolar Group Genel Müdürü Serdar Mehrabı yabancılarla ilgili yaptıkları çalışmaları Turcomoney’e anlattı…

– Serdar Bey, Radolar Gruop olarak daha çok hangi ülkelerden gelen yatırımcılara hizmet veriyorsunuz?

Radolar Group olarak 2019 yılından beri Türkiye’de hizmet veriyoruz. Pazara ilk girdiğimizde ağırlıklı olarak İran ve Azerbaycan vatandaşlarının ihtiyaçlarına çözüm sunuyorduk. Bugün ise Rusya, Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkelerden de yoğun talep görüyoruz.

-Özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra Türkiye’de ev alan, yatırım yapan Rusların, Ukraynalıların sayısında önemli artışlar oldu. Yatırım yapanların beklentileri konusunda neler söyleyeceksiniz? Sizin diğer danışmanlık firmalarından farkınız nedir?

Ben bu büyümeyi Radolar’ın empati odaklı anlayışına bağlıyorum. Biz yalnızca ev satmıyoruz. Bizce asıl önemli olan sürecin tamamı. Mesela bekar bir genç müşterimiz geliyor. İstanbul’da bir ev almak ve burada yaşamak istiyor. Başka bir müşterimiz ailesiyle birlikte geliyor, çocuklarından biri liseye, diğeri üniversiteye gidiyor. İzmir’e yerleşmeyi düşünenler oluyor. Dolayısıyla insanların ihtiyaçları birbirlerinden çok farklı. Dışarıdan bakan birisi aradaki farkı gözden kaçırabilir, “Alt tarafı ev satın alıp içinde oturacaklar.” diye düşünebilir. Ancak işin aslı pek de öyle değil.

-Siz de Türkiye’ye göç edip yatırım yaptınız değil mi? Siz bu süreçte neler yaptınız, nasıl bir soy izlediniz?

Ben Türkiye’ye 2007 yılında yerleştim, burada evlendim, sıfırdan bir yuva ve iş kurdum. O yüzden müşterilerimizle empati yapabiliyorum, yapabiliyoruz. Hangi evin, hangi bölgeden, niçin, ne zaman alınması gerektiğini bir bir anlatıyor, müşterilerimizin süreç boyunca aklına takılan tüm soruları özenle yanıtlıyoruz. Zira danışanlarımız burada yaşamıyorlar ve Türkiye dinamiklerine doğal olarak bizim kadar hakim değiller.

 AMACIMIZ, İNSANLARIN TÜRKİYE’YE GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YATIRIM YAPMALARINI SAĞLAMAK

-Sizin yabancı yatırımcılara danışmanlık yapan diğer şirketlerden farkınız nedir?

Radolar’ın amacı ev satmak değil. Bizim amacımız insanların Türkiye’ye gönül rahatlığıyla yatırım yapmalarını sağlayarak, burada mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamaları için uygun zemini oluşturmak. Zira her insanın amacı farklı. Kimisi burada yaşamak istiyor, kimisi salt yatırım gözüyle bakıyor, kimiyse burada bir ev alıp, buradan üçüncü bir ülkeye geçmeyi amaçlıyor. Burada Avrupa’ya adapte olup, çocuklarının yurt dışında üniversite okumasını isteyen çok aile var. Empati yapmadan kimsenin ihtiyacını tam olarak anlayamaz, yardımcı olamazsınız.

400 BİN DOLAR’A TÜRKİYE VATANDAŞI OLABİLMEK HALA ÇOK İYİ BİR TEKLİF

-Türkiye’de vatandaşlık almak isteyenler için son 4 yılda üç defe değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler, yabancıların konut talebini nasıl etkiledi?

2018’de değişen kanunla birlikte, Türkiye vatandaşlığı almak isteyen yabancıların yapmaları gereken yatırım tutarı 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. Bu da satışları pozitif anlamda etkiledi. 2018-2019 yıllarında konut satışları pandemiye rağmen inanılmaz artış gösterdi, 2021’de de zirve yaptı. Bu yıl ise özellikle İran ve Azerbaycan’dan gelen yatırımlarda bir düşüş gözlemliyoruz. Bu düşüş 250 bin dolarlık yatırım tutarının 400 bin dolara yükseltilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Benzer durumları Yunanistan, Portekiz, İspanya, Montenegro ve Amerika gibi ülkelerde de görüyoruz. Dünya küresel bir krizden geçiyor ve yükselen enflasyon hepimizi etkiliyor. Ancak sonuç olarak 400 bin dolara Türkiye vatandaşı olabilmek, çoğu insan için hala çok iyi bir teklif.

  RUSYA PAZARINDA DAHA FAZLA AKTİF ROL ALMAK İSTİYORUZ

-Rusların ilk dönemlerdeki talepleri ile son dönemlerdeki yatırım taleplerinde bir değişiklik oldu mu?

Türkiye emlak piyasası son dönemde özellikle Ruslardan inanılmaz rağbet görüyor. Temmuz ayı itibarıyla bu yılın 7 aylık döneminde Rusların Türkiye’deki emlak yatırımları neredeyse iki katına çıktı, TÜİK’in verilerine Ruslar bu dönemde 6 bin 877 konut satın aldı. Rusların, birinci sıradaki İranlıları geride bıraktığını gözlemliyoruz. Ruslar Türkiye’yi seviyorlar. Eskiden ev alırken daha çok Akdeniz Bölgesi’nde; Antalya, Alanya ve Bodrum gibi şehirleri tercih ediyorlardı. Bugün ise İzmir ve İstanbul’u da bu listeye rahatlıkla ekleyebiliriz. İstanbul’da daha çok rezidansları tercih eden Ruslar, Antalya ve Alanya gibi tatil bölgelerinde ise daha çok tek katlı, görece küçük projelere yatırım yapıyorlar. Eskiden daha çok Beylikdüzü ve Bahçeşehir bölgelerinden ev alıyorlardı. Günümüzde ise Kartal, Maltepe, Beykoz ve Sarıyer gibi bölgelerde de talebin arttığını görebiliyoruz. Eskiden daha çok yazlık evler alırken, artık konuya daha çok yatırım odaklı baktıklarını söyleyebiliriz. Özellikle son 3-4 aydır burada önemli bir ivmelenmeden bahsetmek mümkün. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın bir sonucu olarak, Rusların konut yatırımında yeni durağının Türkiye olduğunu söyleyebiliriz. Biz de bu süreçte Radolar olarak hem İran pazarına yön veren pozisyonumuzu korumak, hem de artan talepleri karşılayabilmek adına Rusya pazarında daha fazla aktif rol alarak düzgün, dürüst ve şeffaf hizmet anlayışımızı koruyarak büyümeyi hedefliyoruz.

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası