Son Haberler

200 MİLYON TL BONO İHRAÇ ETTİ

ŞEKERBANK, 200 MİLYON TL BONO İHRAç ETTİ

Şekerbank, 200 milyon lira tutarlı, yüzde 1 ek getirili ve 179 gün (6 ay) vadeli iskontolu bono ihracı gerçekleştirecek. Banka söz konusu ihraçta, yatırımcılara minimum yüzde 9,5 yıllık basit faiz garantisi verdi. Bankadan yapılan açıklamaya göre; halka arz yöntemiyle yapılacak bono ihracı için, bireysel ve kurumsal yatırımcılardan 9-11 Şubat 2015 tarihleri arasında talep toplandı. Şekerbank‘ın 179 gün (6 ay) vadeli iskontolu bonosu, yatırımcısına referans alınıyor. Hazine tahvil faizi üzerinden yüzde 1 ek getiri sağlayacak.

aa_472.jpg

ALİ COŞKUN AMELİYAT GEçİRDİ

Turcomoney yazarı, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun, 16 Şubat Pazartesi sabahı Ankara Bayındır Hastanesi‘nde başarılı bir beyin ameliyatı geçirdi.

Ali Coşkun‘un beynine giden sol damarına stent takıldı. Sn. Ali Coşkun‘un ameliyatını Hacettepe öğretim üyesi prof. Dr Saruhan çekirge gerçekleştirdi.

Coşkun‘a K Medya Grubu ve Turcomoney ailesi olarak geçmiş olsun diyor, Allah‘tan acil şifa diliyoruz.

aa_473.jpg

ŞUBAT AYINDA ENFLASYON ARTTI

Tüketici fiyatları Ocak ayında yüzde 1.1 arttı ve yıllık enflasyon, yıl sonundaki yüzde 8.17‘den yüzde 7.24 düzeyine geriledi. Faizin geleceğini belirleyecek Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ocak ayı enflasyon oranları bu ay ise TüFE‘de yüzde 1,10 düştü. Geçen yıla göre düşüş yüzde 1‘in altında kaldığı için faiz indirimi olasılığı fazla değil. 2014 Ocak ayında enflasyon (TüFE) yüzde 1.98 olarak gerçekleşmişti. Dolayısıyla enflasyon 2014 ocak ayından 2015 ocak ayına yüzde 0,88 gerilemiş (1,98-1,10) oldu.

HİTAY YATIRIM, YüZDE 74 BüYüDü

Türkiye‘nin önde gelen yatırım grupları arasında yer alan Hitay Yatırım Holding, 2014 yılında konsolide bazda gerçekleşen 928 milyon TL’lik ciro ile yüzde 74 oranında büyüme yakaladı. Bilgi teknolojileri, finansal hizmetler, ödeme sistemleri, online araştırma, güvenlik teknolojileri gibi alanlarda faaliyetleri bulunan Holding’e bağlı şirketlerin 2013 yılı konsolide cirosu 535 Milyon TL olarak gerçekleşmişti. Emin Hitay, “2014’te elde ettiğimiz başarıyı 2015 yılında da sürdürerek, konsolide ciromuzu yüzde 20 büyüme ile 1 milyar 100 milyon TL’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

aa_474.jpg

28 AVRUPA üLKESİ İçİN TEK PATENT

Türk şirketlerinin yurtdışındaki pazarlarda rekabet edebilmesi için gerekli olan ürünlerin tasarım tescili işlemleri pek çok avantajı bulunan ‘Topluluk Tasarım Tescili’ yöntemi uygulanarak yapılıyor. Bu sisteme göre şirketler Avrupa Birliği üyesi 28 ülkede ürünlerini bir başvuru ile koruma altına alabiliyor. Türkiye’de şirketlerin son yıllarda büyük ilgi gösterdiği yöntemle 2014 yılında Türkiye’den 345 adet tasarım Topluluk Tasarım Tescili ile koruma altına alındı. 2013 yılında ise bu rakam 337 adet tasarım olmuştu.

aa_475.jpg

AUDİ’DEN LAZER DEVRİMİ!

Audi’nin artık otomotiv efsaneleri arasında yer alan spor otomobili R8, yüksek performanslı spor otomobillerde devrim niteliğinde bir gelişmeye imza atıyor. R8, LED farların yanında Audi’nin en yeni teknolojilerinden biri olan lazer far opsiyonuyla da alınabiliyor. İlk kez 2014 yazında sınırlı sayıda üretilen R8 LMX modelinde kullanılan lazer farlar, daha sonra Le Mans 24 Hours yarışlarında ilk sırada yer alan R18 e-tron quattro yarış otomobilinde de kullanılmıştı. LED farlara göre iki kat daha uzağı ve iki kat daha menzili aydınlatabilen lazer farlardan her biri küçük bir parçadan yüksek ışık enerjisi üretebilen yüksek yoğunluklu 4 lazer diyottan oluşuyor.

aa_476.jpg

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası