Son Haberler

Şekerbank’tan 125,2 milyon TL kar

Şekerbank’tan çiftçiye 1,2 milyar TL finansman… Şekerbank, Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında 2016 yılında çiftçi ailelere toplam 1,2 milyar TL finansman sağladı.

Şekerbank, 31 Aralık 2016 tarihli konsolide olmayan mali tablolarını açıkladı. 2016 sonu itibariyle toplam kredi büyüklüğünü 17,6 milyar TL’ye ulaştıran banka, 125,2 milyon TL net kâr elde etti. Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan Şekerbank, kırsal bölgelerden kente göçü engellemek ve sürüdrülebilir tarımı desteklemek amacıyla başlattığı Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında 2016 yılında çiftçi ailelere toplam 1,2 milyar TL finansman sağladı. Özellikle Anadolu’da köklü ve yaygın mevduat müşteri tabanına sahip Şekerbank’ın toplam mevduat hacmi bir önceki yıl sonuna göre yüzde 8,5 artışla 16,1 milyar TL’ye yükseldi. Banka, 2016 yılında, tabana yaygın mevduat yapısını daha da kuvvetlendirilerek 1 milyon TL altı bireysel mevduatta yüzde 47 büyüme sağladı. 31.12.2016 itibarıyla solo aktif büyüklüğü 23,8 milyar TL olan Şekerbank’ın toplam özkaynakları ise 2,5 milyar TL’yi aştı.

“Kredilerin yarısı KOBİ ve çiftçiye”

Bankanın 2016 finansal performansına ilişkin değerlendirmede bulunan Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, ekonominin ve üretimin bel kemiği olan KOBİ, esnaf ve çiftçilere verdikleri desteği artırarak sürdürdüklerini dile getirdi. Taze, şunları kaydetti: “2016 yılında da üretenlere, ülke ekonomisine kaynak sağlamaya devam ettik. 2016 sonu itibariyle 17,6 milyar TL olan toplam kredi hacmimizin yaklaşık yüzde 50’sini KOBİ ve tarım kredileri oluşturdu. Önümüzdeki dönemde de odak stratejimiz doğrultusunda en yüksek büyüme hedefimiz KOBİ tanımı içinde yer alan tarım, mikro ve küçük ölçekli işletme segmentlerinde olacak. Kredilerde hacimden ziyade ulaştığımız ve üretimine katkı sağladığımız kişi sayısını önceliklerimize aldık. KOBİ’lerde ortalama müşteri başına kredi tutarımız 72 bin TL ile sektör ortalamasının yarısı civarında ve bu da mikro ve küçük işletmelerde yaygın müşteri tabanımızın en önemli göstergesi niteliği taşıyor. Nispeten daha az tutarlı ve tabana yaygın finansmanı artırarak finansal kapsayıcılıktaki öncü rolümüzü korumaya devam edeceğiz.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası