Son Haberler

Şirketinizi yapay zeka çağına nasıl hazırlamalısınız?

Yapay zeka teknolojisi, elektriğin 100 yıl önce yaptığı gibi, artık her sektörü dönüştürmeye hazırlanıyor. Şimdi ve 2030 arasında, tahminen 13 trilyon dolarlık bir büyüme yaratacak. Gelecekte de var olabilmek için şirketinizi yapay zeka çağına hazırlamanız gerekir. Peki bu konuda ne yapılmalı, yapay zeka çağına nasıl hazırlanmalı?

-Önce pilot projeler yürütmenizde fayda var. Şirket içi bir yapay zeka takımı oluşturmalısınız. Bu takıma kapsamlı bir yapay zeka eğitimi sağlamalı, yapay zeka stratejinizi geliştimelisiniz… Şirketinizi başarılı bir yapay zeka şirketine dönüştürmek zorlu bir yolculuk olacaktır. Ancak bu hedefi içiselleştirmiş bir takım ve ortakların desteğiyle gerçekleştirilebilir. Bir “Yapay Zeka Dönüşüm Programı”na yatırım yaparak, rakiplerinizin önünde koşmalısınız. Ancak bu şekilde geleceğin iş dünyasında var olabilirsiniz…

Yapay zeka teknolojisi, elektriğin 100 yıl önce yaptığı gibi, artık her sektörü dönüştürmeye hazırlanıyor. Şimdi ve 2030 arasında, tahminen 13 trilyon dolarlık bir büyüme yaratacak. Google, Baidu, Microsoft ve Facebook gibi önde gelen teknoloji şirketlerinde kaydedilir ölçeklerde değer yaratmış olsa da, yeni değer yaratma dalgalarının çoğu yazılım sektörünün ötesine geçecek ve farklı sektörlerdeki şirketlerin kurumsal ve operasyonel yapılarında vazgeçilmez ve önlenemez bir başlık olarak “Yönetim Kurulu Toplantı Gündemleri”nde yer alacak.

İVME KAZANMAK İÇİN PİLOT PROJELER YÜRÜTÜN…

İlk birkaç yapay zeka projenizin başarılı olması, en değerli yapay zeka projeleri olmaktan daha önemlidir. İlk başarılı uygulamalar, şirketinizin yapay zekaya aşinalık kazanmasına yardımcı olması ve ayrıca şirketteki diğer kişileri daha fazla yapay zeka projeleri kurgulamaya ya da yatırım yapmaya ikna etmesi için yeterince anlamlı, ölçülebilir, değerlendirilebilir olmalıdır.

ŞİRKET İÇİ BİR YAPAY ZEKA TAKIMI OLUŞTURUN…          

Teknik alanda derin yapay zeka uzmanlığına sahip dış kaynaklı iş ortakları, ilk ivmeyi daha hızlı kazanmanıza yardımcı olabilirken, orta ve uzun vadede projelerinizi şirket içi bir “Yapay Zeka Takımı” yürütmek daha verimli olacaktır. Ayrıca, daha güçlü bir rekabet avantajı oluşturmak için bazı özel projelerinizi şirket içinde tutmanız gerekecektir. Bu şirket içi “Yapay Zeka Takımı”nı oluşturmak için üst yönetim seviyesinde destek almak önemlidir. İnternetin yükselişi sırasında, bir CIO’yu işe almak, birçok şirketin interneti kullanmak için tutarlı bir stratejiye sahip olması için bir dönüm noktasıydı. Yapay zeka çağında, birçok şirket için önemli bir adım yine tüm şirkete yardımcı olabilecek merkezi bir “Yapay Zeka Takımı”nın oluşturulması olacaktır. Bu Yapay Zeka Takımı, doğru yetkinliklere ve becerilere sahiplerse CTO, CIO ya da CDO (Baş Veri Sorumlusu ya da Baş Dijital Sorumlusu) gibi yöneticiler altında çalışabilir ve tüm operasyon ayrıca özel bir CAIO (Baş Yapay Zeka Görevlisi) tarafından yönetilebilir.

KAPSAMLI YAPAY ZEKA EĞİTİMİ SAĞLAYIN…

Bugün hemen hemen hiçbir şirket yeterince şirket içi yapay zeka yapılanmasına sahip değil diyebiliriz. Yapay zeka, doğası gereği neredeyse her gün gelişmesini sürdüren ve kendini yenileyen bir yapıya sahip. Yapay zeka çalışanlarına ödenen yüksek maaşlara ilişkin medya raporları abartılı olsa da , yapay zeka eğitimi, bilgi ve birikimi olan çalışanı bulmak kolay olmayacaktır. Coursera, e-kitaplar ve YouTube videoları gibi geniş kitlelerce kabul gören MOOC’ler (kitlesel açık çevrimiçi kurslar) dahil olmak üzere dijital içeriğin yükselişiyle, çok sayıda çalışanı yapay zeka gibi yeni yetkinlikler ve beceriler konusunda eğitmek her zamankinden daha kolay ve uygun bütçeler içinde olasıdır. Şirketin stratejik bir seçeneği, başlangıç seviyesindeki yapay zeka iş gücünü,  yetkin ve deneyimli bir CLO (Baş Öğrenim Sorumlusu) yönetiminde, işlerinin içerik oluşturmaktan çok düzenleme yapmak ve ardından çalışanların öğrenme deneyimlerini tamamlamasını sağlamak için süreçler oluşturmak olabilir.

YAPAY ZEKA STRATEJİNİZİ GELİŞTİRİN…

Bir yapay zeka stratejisi, şirketinizi geleceğe yönelik kadrolarının yapılanmasını inşa ederken aynı zamanda değer yaratmaya yönlendirecektir. Takımlar, ilk yapay zeka projelerinin başarısını görmeye başladığında ve yapay zeka hakkında daha derin bir anlayış ve birikim oluşturduğunda, “yapay zeka”nın en fazla değeri yaratabileceği yerleri belirleyebilecek ve kaynakları bu alanlara odaklayacaksınız.

İÇ VE DIŞ İLETİŞİM GELİŞTİRİN…

Yapay zeka, işlerinizi her yönde önemli ölçüde etkileyecektir. Kilit paydaşlarınızı etkilediği ölçüde, uyumu sağlamak için bir şirket içi ve şirket dışı iletişim programı yürütmelisiniz.

BAŞARINIZ İÇİN ÖNEMLİ NOTLAR…

1990’lı yılların başında internetin endüstrileri nasıl dönüştürdüğünü anlamak, yapay zekanın yükselişinde yol almak için yararlıdır. Yapay zekanın yükselişinde gezinirken, kaçınacağınızı umduğum, birçok işletmenin internetin yükselişinde yaptığı bir hata var.Bir alışveriş merkezi, bir web sitesi oluştursa ve bir web sitesinde bir şeyler satsa bile, bu tek başına alışveriş merkezini gerçek bir internet şirketine dönüştürmedi. Gerçek bir internet şirketini tanımlayan şey şudur: Şirketinizi, internetin gerçekten yapmanıza fırsat verdiği şeyleri iyi yapacak şekilde organize ettiniz mi?

Yapay zekanın en hızlı büyüyen alanlarından biri olan derin öğrenme, internetin yükselişiyle paralellikler gösteriyor. Bugün şunu biliyoruz: Şirketinizin yapay zekada başarılı olması ve gelişmesi için, şirketinizi yapay zekanın gerçekten fırsat verdiği şeyleri iyi yapacak şekilde organize etmeniz gerekecek.

ŞİRKETİNİZİN YAPAY ZEKA İLE BAŞARILI OLMASI İÇİN ŞUNLARA SAHİP OLMALISINIZ…

Yapay zekaya hazır şirketler, işletmeye doğrudan değer sağlayan birden fazla yapay zeka projesini sistematik olarak yürütmek için dış kaynaklı ve/veya kurum içi teknolojiye ve yetkinliğe sahip olacak şekilde yapılandırılmıştır, bu yapı sürdürülebilir ve güncellenebilir stratejilerle çalışır.

Üzerinde çalışılacak yapay zeka projelerini sistematik olarak belirlemek ve seçmek için uygun süreçlerde çalışacak takımlar ile birlikte, tüm şirket kültürüne yerleşmeye başlayan yapay Zeka hakkında genel bir anlayış olmalıdır.

Şirketin vizyonu ve stratejileri, yapay zeka tabanlı bir gelecekte var olmanın kaçınılmaz olduğunu kavramak ile başlayan yolda yapılanmak, gelişmek ve başarılı olmak için kurgulanmış olmalıdır.

Şirketinizi başarılı bir yapay zeka şirketine dönüştürmek zorlu bir yolculuk olacaktır. Ancak bu hedefi içiselleştirmiş bit takım ve ortakların desteğiyle gerçekleştirilebilir. Bir “Yapay Zeka Dönüşüm Programı” şirket ölçeğine göre 2-3 yıl sürebilir. Ancak ilk somut sonuçları 6-12 ay içinde görmeyi bekleyebilirsiniz.

Bir “Yapay Zeka Dönüşüm Programı”na yatırım yaparak, rakiplerinizin önünde koşmalısınız. Ancak bu şekilde geleceğin iş dünyasında var olabilirsiniz…

Bu konu hakkındaki paylaşımlarımız önümüzdeki yazılarda da devam edecek.

Kamil Kazım Sarı

Fütüristler Derneği Başkan Yardımcısı

sari@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası