Son Haberler

Spot altın 2011’den beri ilk kez 1,900 doları aştı

Koronavirüs salgını ile tırmanışa geçen altn fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Spot altın fiyatları 2011 yılından bu yana ilk kez 1,900 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Altın fiyatları, artan siyasi gerilim ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin ralliyi desteklemesi ile birlikte, 2011 yılından bu yana ilk kez ons başına 1,900 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve aynı yıl gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesine biraz daha yaklaştı.

Azalma işaretleri göstermeyen koronavirüs pandemisinin ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilediğine ilişkin artan işaretler ve ABD ile Çin arasında son dönemde iyice artan gerginlik, altına yönelik talebi destekliyor. Altın üst üste yedinci haftada da yükselerek 2011’den bu yana en uzun haftalık kazanç serisini gerçekleştirmeye yönelirken, gümüş 40 yılın en büyük haftalık kazancını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Negatif reel faizler, zayıflayan dolar, sağlık krizinin ekonomik maliyetine ilişkin endişeler ve jeopolitik belirsizlikler, hem altın hem de gümüşü son 10 yılın en büyük yıllık kazancını gerçekleştirmeye yöneltti. UBS Group AG, düşük faiz ortamında metalin çeşitledirici olarak kalitesine dikkat çekerek, altın için kısa vadeli fiyat tahminini yükseltti ve metalin Eylül sonuna dek ons başına 2,000 dolara ulaşabileceğini öngördü.

Bank of America stratejistleri, EPFR Global’in verilerini işaret ederek, değerli metaller fonlarına 22 Temmuz haftası 3.8 milyar dolar ile tarihin ikinci en büyük haftalık girişinin gerçekleştiğini kaydettiler.

Mobius Capital Partners’ın kurucularından ünlü yatırımcı Mark Mobius, “Faizler sıfır ya da sıfır seviyesi yakınında olduğu zaman, altın sahip olunması cazip bir araçtır, zira altınından faiz elde edememe endişeniz olmaz ve altın fiyatının piyasalarda belirsizliğin artması ile birlikte yükselmesini beklersiniz,” dedi ve “Şimdilerde altın alıyorum ve almaya devam edeceğim, çünkü altın gerçekten yükselişte ve oldukça iyi gidiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.9 yükselerek New York saati ile 09:06’da ons başına 1,903.94 dolara tırmandı. Fiyatlar Perşembe günü 1,898.34 doları gördü ve 1,921.17 dolar ile Eylül 2011’de ulaştığı tüm zamanların en tüksek seviyesine yaklaşıyor.

Bloomberg Intelligence analisti Eily Ong, “altındaki ralli, faizlerin uzun süre düşük kalacağı bir ortamda artan jeopolitik risklerin etkisiyle dolardaki gevşemeye bağlı olarak 2021 yılına sarkabilir” dedi.

Bank of America stratejistleri, EPFR Global’in verilerini işaret ederek, değerli metaller fonlarına 22 Temmuz haftası 3.8 milyar dolar ile tarihin ikinci en büyük haftalık girişinin gerçekleştiğini kaydettiler.

Bloomberg HT

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası