Son Haberler

Suudilerden Türk mallarına boykot

Bir grup Suudi iş adamı, Türkiye’nin ve Türkiye menşeili ürünlerin boykot edilmesi için sosyal medyada kampanya başlattı. Twitter’daki kampanya etiketiyle dünden itibaren saatler içinde on binlerce tweet atıldı. Suudi Arabistan’ın yanı sıra diğer Körfez ülkelerinden başka kullanıcılar da kampanyaya katıldı. Boykota destek verenler kadar karşı çıkanlar da oldu.

BBC Türkçe’nin haberine göre Türkiye’yi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine dahil etmeye çalışmakla suçlayan Twitter profilleri, bu tartışmada da boykota en fazla destek verenler oldu. Bu kullanıcılar Türkiye’yi de İran gibi bir düşman olarak gördüklerini yazarken Suudi gazeteci Yahya Taleed de “Türkiye en az İran kadar düşmandır” diyenlerdendi.

Boykotçular aynı zamanda Türkiye’de Araplara yönelik saldırıların olduğu öne sürülen videolar paylaştı. Kimi Twitter kullanıcıları ise boykot kampanyası dahilinde turistik ziyaret amaçlı Türkiye’ye gitmeme çağrısı yapan boykotçulara karşı çıktı. Twitter’daki boykot paylaşımlarının arkasında bot hesaplar olduğu öne sürüldü.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası