Son Haberler

TEMİZ DENİZ SÜPÜRGESİNE AĞAOĞLU`NDAN DESTEK

Temiz Deniz Süpürgesi’nin ilk seferi için düzenlenen törene Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, DenizTemiz Derneği/TURMEPA Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi Koç ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı ve katıldı.
Geçtiğimiz günlerde Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun DenizTemiz Derneği/TURMEPA’ya bağışta bulunmasıyla hayata geçirilen TemizDeniz Süpürgesi 22 Mayıs’ta düzenlenen törenle ilk seferine çıktı. DenizTemiz Derneği/TURMEPA’nın 2 yıl boyunca sponsorluğunu üstlenen Ağaoğlu Şirketler Grubu, bu işbirliği ile özel sektörün tüm oyuncularını bu tür sosyal sorumluluk kampanyalarına duyarlı olmaya davet etti.
Tören sırasında konuşma yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, toplumsal fayda sağlayan projelerin her zaman en büyük destekçisi olacaklarını belirtti. Ağaoğlu: “Bugüne kadar kendimizi ‘Yaşam Mimarı’ olarak addettik. Bunu söylerken elbette ki sadece inşa ettiğimiz binalara güvenmedik. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmayı, kullandığımız kaynakları yerine koymak için çaba sarf etmeyi ‘Yaşam Mimarı’ olmamızın bir parçası olarak gördük. Bu amaçla da bugün bir adım daha attık ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA ile işbirliğini başlattık. Tüm İstanbullulara hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.
Ağaoğlu, “İnşaat çalışmalarımızı çevreye duyarlı yapmak için gayret ediyoruz. Ancak iş adamları sivil toplum kuruluşlarına destek olmak zorunda. Biz de denizlerin temiz tutulmasını söyleyen ilk kuruluş DenizTemiz Derneği/TURMAPA’ya maddi destek sağlayarak en azından topluma bu bilincin aşılanması konusunda destek olmak istiyoruz. İstanbul Boğazı dünyanın en güzel yerlerinden birisi. Burayı temiz tutmak için yardımcı olmak gerekiyor.” dedi.
DenizTemiz / TURMEPA Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi Koç ise konuşmasında “Bizi yanlış anlıyorlar, çöpçü zannediyorlar. Bizim gayemiz bilinç yaratmak. Yoksa bizim ne adam gücümüz ne mali gücümüz üç tarafı denizle çevrili bu ülkenin suyunu temizleme imkânı yoktur. Biz herkesten yardım istiyoruz. Esas gayemiz eğitimdir. Sayın Ağaoğlu’nun da dediği gibi 21 senemiz geçti kendimize 30 sene biçmiştik. Gitgide bu bilinç memleketimizde algılanıyor. Fakat kâfi değil. Daha da fazla gayret sarf etmemiz lazım. Denizden tek bir çöp kaldırsanız bize yardım etmiş olursunuz. Sayın Ağaoğlu’na bu desteği için çok teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.
DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı, İstanbullular’a bu güzel müjdeyi verirken şöyle konuştu: “Yıllarca İstanbul Boğazı’nın temiz kalması için çalışan deniz süpürgesi, İzmir Körfezi’nde de emek verdikten sonra şimdi de Samsun koylarını temizliyor. Ardından birçok yerel yönetim bizim açtığımız yoldan gitti ancak görüyorum ki, bu konuda arzu ettiğimiz kadar ilerleme kaydedemedik.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda yürütmekte olduğu çalışmalara bir STK olarak özel sektör ile birlikte katkıda bulunma mecburiyetini hissettik. İki yıl boyunca Ağaoğlu Şirketler Grubu sponsorluğunda yürüteceğiz. Bu işbirliğinin başka şirketlere ve özellikle de yerel yönetimlere örnek olmasını diliyorum.”
TEMİZ DENİZ SüPüRGESİ
Temiz Deniz Süpürgesi 12 m boyunda, 3 m eninde, derinliği de 3 m’dir. Ahtapot sınıfı deniz süpürgesi, İstanbul Boğazı’nın Avrupa ve Anadolu kıyıları ( Beşiktaş, Beyoğlu, Sarıyer, Fatih, Beykoz, üsküdar ve Kadıköy ilçelerinin kıyı kesimleri) ile Haliç (Eyüp ilçesi) kıyılarında hizmet veriyor. Teknenin günlük atık toplama kapasitesi 4.200 kg’dır. 1 yılın sonunda en az 175 bin ton atığın toplanması hedefleniyor.
Şu anda derneğin 4 ayrı körfezde çalışan katı ve sıvı atık toplama tekneleri sayesinde milyonlarca litre sıvı ve binlerce ton katı atığın denize karışması önleniyor. Turizm sezonu boyunca çeşme, Hisarönü, Marmaris ve Göcek Körfezleri’nde TURMEPA I, TURMEPA II, DenizTemiz III, DenizTemiz IV, Filika A ve Filika B isimli tekneleriyle sadece 2014 yılında 2.419.652 litre sıvı ve 43.343 jumbo boy katı atığın denize karışması engellendi. TURMEPA yıllardır bu bölgede sürdürdüğü deniz temizleme faaliyetlerinde 30 milyon litre siyah su ile 500 bin jumbo boy çöp torbası kadar atığın denizlere karışmasını önledi.
Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası