Son Haberler

Teröristler, İstiklal’i kana buladı: 4 ölü

 İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’nde canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu’nda kaymakamlık önünde canlı bomba saldırısı meydana geldiğini belirterek, olayda canlı bombayla birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık Bakanı ise 46 kişinin yaralandığını, yaralılardan 12’sinin yabancı uyruklu olduğunu açıkladı. hastanelerdeki yaralıların vefatıyla birlikte ölü sayısı 5’e yükseldi.

Ölenlerden biri canlı bomba. Diğer 4 kişiden 3’ü nün İsrail 1’i nin de İranlı olduğu belirlendi. Ölenlerin isimleri şöyle: Simha Siman Demri, Yonathan Suher, Avraham Godman (İsrail), Ali Reza Razmhah (İran). İstiklal Caddesi saat 18.30 itibarıyla yaya trafiğine açıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ilk açıklamasında, “Saat 10.55, 10.58 sularında bir canlı bomba eylemiyle karşı karşıya kaldık. Şuan 4 vatandaşımızı kaybettik, 36 yaralıdan 7 yaralımızın durumu ciddiyetini koruyor” demişti.

Müezzinoğlu, 4 kişinin ameliyata alındığını belirterek, yaralılardan 12’sinin yabancı uyruklu olduğunu duyurdu.

6 İsrailli, 1 Alman, 1 İranlı…

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 İsrail, 1 İzlandalı; Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 İsrail; Çapa Tıp Fakültesi’nde 1 Alman, 1 İsrail; Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 Dubai, 1 İranlı ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 İrlandalı olmak üzere toplam 12 yabancı uyruklu yaralının bulunduğu bildirildi.

Yaralılar Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Alman Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı.

Olay yeri inceleniyor

İstanbul Valisi Vasip Şahin saldırıya ilişkin detaylı açıklamanın incelemelerin ardından yapılacağını aktardı.

Polis ekiplerinin olay yerindeki incelemesi devam ediyor.

‘Korkarak erken patlattı’

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, intihar bombacısının, farklı bir zamanda daha kalabalık bir yeri vurmayı planladığını söyledi. Yetkili, saldırganın üzerindeki bombayı, korkarak erken patlattığını iddia etti.

Görgü tanıklarına göre, patlama, canlı bombanın bir turist kafilesinin yanından geçerken meydana geldi.

Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü patlama sonrasında Kısıklı’daki ikametgâhında bulunduğu sırada, konuyla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’yla birer telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın patlamaya ilişkin ayrıntılar ve gelişmeler konusunda İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’dan da telefon aracılığıyla bilgi aldığı kaydedildi.

5 savcı görevlendirildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma başlattı.

Başsavcılığın, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki kaymakamlık binası önünde meydana gelen terör saldırısı üzerine başlattığı soruşturmayı, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nda görevli 5 savcı yürütecek.

Öte yandan, Başsavcı Hadi Salihoğlu da saldırının meydana geldiği Beyoğlu Kaymakamlığı önüne gelerek, bilgi aldı.

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası