Son Haberler

Tesco Kipa, Migros’a geçti

Kipa’yı aldıktan sonra bir türlü istediği noktaya gelemeyen Tesco, çareyi satışta buldu. Tesco ile Migros arasında yürütülen görüşmelerde sona gelindi. Perakende devi Tesco, hisselerini Migros’a sattı.

Migros ve Tesco, İngiltere kökenli uluslararası büyük perakende kuruluşu Tesco’nun Türkiye’de bulunan mağazalarının, Migros Ticaret A.Ş.’ye hisse devri için anlaşmaya varıldığını kamuoyuna açıkladı. Anlaşmaya göre Tesco Overseas Investments Limited’in Türkiye’de 21 ilde bulunan 26 AVM ve 168 mağazasının Migros Ticaret A.Ş. bünyesine katılması konusunda mutabakata varıldı. Anlaşma, Rekabet Kurulu kararıyla resmiyet kazanacak ve sonrasında hisse devri gerçekleşecek. Anlaşmaya göre Tesco Overseas Investments Limited’in, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret ve Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.’deki yüzde 95.5 hissesi 302 milyon TL değerle Migros Ticaret A.Ş. tarafından satın alınacak. Nihai satın alma değeri kapanış düzeltmelerine bağlıdır. 2015 mali yılsonu itibariyle Migros’un 9,4 milyar TL cirosu Tesco Kipa’nın ise 2,2 milyar TL cirosu bulunuyor. Migros Ticaret A.Ş. halen yurtiçinde 72 ilde 1.454 ve yurt dışı dahil 1.494 mağaza ile müşterilerine ulaşıyor. Migros geçtiğimiz yıl mevcut mağaza portföyüne toplam 257 yeni mağaza ekledi. Yurtiçinde 4, yurt dışında 2 olmak üzere toplam 6 Alışveriş Merkezi bulunuyor.

‘Sürdürülebilir büyüme kavramına odaklıyız’

Son 7 yılda BC Partners’ın ortaklığı ile Migros’un pazar konumunu belirgin şekilde güçlendirdiğini ifade eden Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Migros’un aynı zamanda hem mağaza sayısını hem de satışlarını 2 katından daha fazla artırdığını belirtti. Tort, Anadolu Grubu’nun 2015 yılında BC Partners’ın hisselerinin yarısını satın alması ile birlikte, Migros’un büyüme hamlesini daha da hızlandırdığını ifade etti. Tort, şöyle konuştu: “Migros, son 3 yılda ortalama yüzde 12’nin üzerinde büyüdü. 2015’te ise, bu ortalamanın da üzerine çıkarak yüzde 15,6 gibi bir büyüme rakamı elde etti. Her yıl açtığımız ortalama 200 mağazanın büyük bir bölümünü, verimlilikten elde ettiğimiz kaynakla açıyoruz. Biz daima sürdürülebilir büyüme kavramına odaklıyız”. Bu süreçte satın alma fırsatlarına karşı radarlarının daima açık olduğunu vurgulayan Özgür Tort, “Tesco Kipa anlaşması bu sürecin doğal bir sonucu olarak Anadolu Grubu ve BC Partners tarafından da desteklendi. Migros’un daimi büyüme arzusu hem perakende sektörü hem de Türk iş dünyası için önemli bir referanstır. Şirketimiz organik ve inorganik atılımlarıyla sadece kendisi büyümekle kalmıyor, perakende de büyüme iklimini de canlandırıyor. Migros’un kesintisiz, istikrarlı büyümesi Türkiye’nin perakende sektöründe uzmanlığının da bir göstergesidir” dedi.

26 AVM, Migros bünyesine katılacak

Özgür Tort, Migros’un büyüme hedefleri doğrultusunda hisse devri sözleşmesi yaptığı Tesco’nun İngiltere’nin ve dünyanın sayılı perakendecilerinden biri olduğunu hatırlattı.

“Tesco, global arenada önemli bir perakende deneyimine sahip. Bünyemize yeni katılacak mağazalarla ve çalışanlarla perakendedeki deneyim zenginliğimizi daha da ileri boyuta taşıyacağız. Hizmetimizi daha da güçlendireceğiz” diyen Özgür Tort, anlaşma çerçevesinde Tesco’ya ait olan 26 AVM’nin de Migros bünyesine katılacağına dikkat çekti. Özgür Tort, “Yeni dönemde, 62 yılda perakendede süpermarket aracığıyla elde ettiğimiz deneyim ve uzmanlığımızı AVM yatırımlarına da taşımış olacağız. Bu anlaşma ile Türkiye’nin en büyük Alışveriş Merkezi yatırımcılarından biri haline geleceğiz. Türkiye’nin potansiyeline güvenerek “İyi Gelecek” kavramı ile ilerliyor yatırım, hizmet, istihdam yaratarak verimlilikle sürdürülebilir büyümeyi sağlıyoruz” dedi. Migros’un yurt içinde 4, yurt dışında 2 olmak üzere toplam 6 alışveriş merkezi bulunuyor. Tesco’nun Türkiye’deki 26 alışveriş merkezi ile toplam yurtiçi alışveriş merkezi sayısı 30’a yükselecek olan Migros, önemli AVM yatırımcıları arasında yer alacak.

Migros’un Türk tüketicisini yakından tanıyan, beklentilerini önceden görerek daima “ilk”leri sunan marka olduğunu belirten Tort, “Migros önceliği müşterilerinin bakış açısıdır. Onlara en iyi hizmeti sunmak için tüm çalışanlarımızla tek bir vücut halinde hareket eder, aramıza yeni katılması planlanan arkadaşlarla beraber daha da büyük bir takım olmayı önemser, daima istihdamı arttırırız. Bu da bizi deneyim zenginliğiyle sürdürülebilir başarıya götüren en önemli fark alanlarımızdandır” dedi.

Hisseleri taban yaptı

Satın almanın açıklanmasından sonra Tesco Kipa hisseleri 19,66 düşüş yaşayarak taban seviyesine geldi. Hisseler 1,88 seviyesine indi. Diğer taraftan saat 09:49 itibariyle Migros hisseleri yüzde 5.65 artışla 17,95 seviyesine çıktı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası