Son Haberler

THY’ye uluslararası ödül

THY, Air Transport News Ödül Töreni’nde “Yılın Havayolu” ödülünü aldı. Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY’nin Air Transport News Ödül Töreni’nde “Yılın Havayolu” ödülünü almasına ilişkin, “Geçtiğimiz yıl beşinci kez olmak üzere, Skytrax yolcu tercih ödülleri tarafından Avrupa’nın En İyi Havayolu seçildik. 2023 hedefimiz, yolcu sayımızı 120 milyona, filomuzdaki uçak sayısını da 450’ye çıkarmak.” dedi.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Air Transport News Ödül Töreni’nde THY, “Yılın Havayolu” ödülünü alırken, Turkish Cargo “Yılın Kargo Havayolu”, Türk Hava Yolları Teknik AŞ, “Yılın Uçak Bakım Onarım Merkezi”, TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı da “Yılın Havalimanı” ödülünü aldı.

Salzburg Mozart Evi’nde yapılan ödül törenine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aycı, uçuş ağlarının gün be gün genişlediğini, yolcuların memnuniyetinin öncelikleri olduğun vurguladı.

Aycı, yolcu sayılarını geçen yıl 62 milyona yaklaştırdıklarını anımsatarak, “113 ülkede 284 destinasyona uçarak, dünyada en çok ülkeye uçan havayolu unvanımızı koruyoruz. Bu yıl 72 milyon yolcumuzu uçaklarımızda konuk etmeyi planlıyoruz. Avrupa’nın en genç filolarından birine sahibiz. An itibarıyla 304 uçağımız var. Global uçuş ağımıza yeni noktaları eklemek ve yeni uçaklarımızın siparişini vermek suretiyle büyümeyi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl beşinci kez olmak üzere, Skytrax yolcu tercih ödülleri tarafından Avrupa’nın En İyi Havayolu seçildik. 2023 hedefimiz, yolcu sayımızı 120 milyona, filomuzdaki uçak sayısını da 450’ye çıkarmak. İstanbul’a inşa edilmekte olan yeni havalimanının da büyümemize bambaşka bir ivme kazandıracağını öngörüyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Turkish Cargo’da hedef “Milyonlar Ligi”ne yükselmek

Turkish Cargo’nun “Yılın Kargo Havayolu” ödülünü almasına ilişkin ise Aycı, şu ifadeleri kullandı:

“Türk Hava Yollarının bir iştiraki olan ve kendi kargo uçaklarının yanı sıra onun uçuş ağı ve filosunu da kullanan Turkish Cargo, global hava kargo taşıyıcılığında en hızlı büyüyen oyunculardan biri haline geldi. Geçtiğimiz 10 senede, yıllık ortalama yüzde 18 oranında büyüme rakamına ulaşan Turkish Cargo, 2015’te kargo ana hacmini 720 bin tona yükseltti. Şimdiki hedefi, taşınan kargo hacmi anlamında ‘Milyonlar Ligi’ne yükselmek. Şu anda mevcut filosu ile 61 kargo destinasyonuna hizmet veren Turkish Cargo, Türk Hava Yollarının yolcu uçakları ile de 284 destinasyona kargo taşımacılığı yapıyor. Bu rakam, kargo ve posta taşımacılığı anlamında dünyadaki en fazla ülke sayısı ve en geniş uluslararası network anlamına geliyor. Turkish Cargo, yatırımlarına İstanbul Atatürk Havalimanı yeni kargo terminalinde hız kesmeden devam ediyor, yeni havalimanında da 150 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Turkish Cargo, hizmet kalitesini her geçen gün artırmaya ve İstanbul’u global bir lojistik merkezi yapmaya azimli.”

Yılın Havalimanı: “Atatürk Havalimanı”

İstanbul Atatürk Havalimanının “Yılın Havalimanı” ödülünü alması üzerine TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, tüm operasyonlarının odağında müşteri memnuniyeti olduğunu kaydetti.

Şener, yolcuların beklenti ve ihtiyaçlarını yakından takip ederek, buna uygun çözümler ürettiklerini belirtti.

Sundukları çözümler ve inovasyonla ortaya çıkardıkları ürünleri 17 ülkede 70 havalimanının kullandığını hatırlatan Şener, “İstanbul Atatürk Havalimanı geçen yıl 61,3 milyon yolcuya sorunsuz hizmet vererek Londra ve Paris’in ardından Avrupa’da üçüncü sıraya yerleşti. Bu süreçte yolcularımıza en iyi seyahat deneyimini sunmak, yolcu konforunu artırmak ve Atatürk Havalimanındaki seyahat deneyimini geliştirmek üzere kapsamlı düzenlemeler yaptık. Duty-free ve yiyecek içecek alanlarını büyüttük, yolcu akışına uygun bir şekilde baştan tasarladık. Biyometrik pasaport kontrolü sistemini başlattık. Engelsiz havalimanı uygulamalarımızla Birleşmiş Milletler’de örnek gösterildik.” ifadelerini kullandı.

Şener, bu çalışmaların sonucunda yolcuların değerlendirmeleriyle Avrupa’da hizmet kalitesini en fazla artıran havalimanı seçildiklerini ve ASQ ödülünü aldıklarını bildirdi.

Yapımı son aşamaya gelen ek terminalle yılda 75-80 milyon yolcuya rahatlıkla hizmet sunabilecekleri bilgisini veren Şener, DHMİ, SHGM ve THY başta olmak üzere, iş birliği yaptıkları tüm paydaşlara ve bu başarıda katkısı olan tüm çalışanlarına teşekkür etti.

Açıklamada, Türk Hava Yolları Teknik AŞ’nin “Yılın Uçak Bakım Onarım Merkezi” ödülünü alması üzerine, Türk Hava Yolları Teknik AŞ Genel Müdürü Ahmet Kahraman’ın “Bu önemli ödülü Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.adına havacılık endüstrisinin seçkin uzmanlarından oluşun bir jüri elinden almaktan gururluyum. Bu ödül, Uçak Bakım Onarım konusunda yükselen markamızın tescilidir.” değerlendirmesine de yer verildi.

Air Transport News Genel Müdürü Dr. Kostas Latrou ise törende “Bu yıl istisnai bir mekanda verilen Air Transport News ödüllerinin havacılık endüstrisinin en önemli ödüllerinden biri haline gelmesinden dolayı gururluyum. Bu ödül, havacılık endüstrisinde en başarılı şirket, lider ve faaliyetlerin tanınması yönünde Air Transport News’in taahhüdüdür. Nazik konukseverlikleri için Stiftung Mozarteum Salzburg’a, değerli iş birlikleri için de UATP’ye, uzmanlar jürisine ve okuyucularımıza teşekkürü borç bilirim” ifadelerini kullandı.

ATN Ödülleri jürisi bu yıl Civil Air Navigation Services Organisation (CANSO) Direktörü Jeff Poole başkanlığında, Airports Council International (ACI) eski Genel Direktörü Bob Aaronson, International Civil Aviation Organisation (ICAO) eski Genel Sekreteri Raymond Benjamin, Global Airport Management Professional Accreditation Programme (AMPAP) Program Yöneticisi Dr. Pierre Coutu, UATP CEO’su Ralph Kaiser, European Regions Airlines Association (ERA) Genel Direktörü Simon McMamara ve Dünya Bankası eski havacılık uzmanı Dr. Charles Schlumberger’den oluştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası