Son Haberler

TL’de güçlenme sürüyor

Dün 3,4635 seviyesinden kapanan kur, bugün 3,45 seviyesinden açıldı.

Dün TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın “2017 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu toplantıda yaptığı sunum sonrası Türk Lirası’nda başlayan yükseliş bugün de devam ediyor. Dün güne 3,54 seviyelerinde başlayan dolar, günü 3.46 seviyesinde tamamladı. Kurda bu sabah ilk işlemler 3.4475 seviyesinden gerçekleşiyor. Dün 3.5885/3.5913 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.5740/3.5768, 3.7124/3.7159 seviyesindeki euro/TL ise 3.7130 civarında seyrediyor. Dün TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın “2017 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu sunumu gerçekleşti. TCMB Başkanı’nın enflasyon hedefine bağlı olarak sıkı para politikası devam edebilir açıklaması ise önümüzdeki dönemde TCMB’nin Türk Lirası varlıklarının değer kayıpları için önlemlerine devam edebileceği beklentilerini ön plana çıkardı. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın cuma günü gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı kararlarına yaptığı vurgu sonrası Türk Lirası varlıklarında değer kazanımları arttı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın ihaleleri TL ile yapacağını duyurması da, bu ılımlı havayı destekledi. TL varlıklarını destekleyici hamleler ve açıklamalar kurdaki düşüşlerin sürmesini sağlıyor.

Düşüş sürecek mi?

Analistlere göre, Türk Lirası’ndaki bu olumlu ayrışmanın devam edebilmesi için yurtdışındaki olumlu havanın sürmesi, dolar endeksinde yukarı yönlü bir hareketlenme olmaması ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yarın açıklayacağı ekonomik önlem paketleri ve yapısal reform düzenlemelerinin piyasayı tatmin edici boyutta olması gerekirken, yerel müşterilerin de bu düşüşü bir alım fırsatı olarak görüp görmeyeceği önemli olacak.

Rekor 3.60

Yurt dışı piyasalardaki hareketlerin yanı sıra yurt içinde son dönemde yüksek faiz karşıtı açıklamalar, başkanlık sistemine yönelik gelişmeler, güvenlik endişeleri gibi unsurlar TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına neden olmuş ve kur cuma günü 3.60 ile tarihi zirvesini görmüştü.

ECB’nin tahvil kararı

Yurt dışında ise ECB’nin perşembe günü açıklanacak para politikası kararında bir süredir ekonomiyi desteklemek için yaptığı tahvil alımları sonucu piyasada oluşan tahvil darlığını hafifletecek önlemler açıklamasının yanı sıra şu anda Mart 2017 olan tahvil alım programının sona erme tarihini ötelemesi bekleniyor.

‘Riskler aynı yerde duruyor’

DNG Danışmanlık’tan Fatih Keresteci, TL’de dün başlayan değerlenmenin en önemli nedeninin TL’nin çok fazla zayıflamış olması olduğunu söyleyerek, “Piyasalardaki pozisyonlanmaya baktığımızda yatırımcılar TL’yi her para birimi karşısında açığa satmışlar. Dün TL değer kazandıkça bu pozisyonlar kapanmak zorunda kaldı ve bu da TL’deki değerlenmeyi biraz daha pekiştirdi. Diğer taraftan hanehalkı ve şirketlere yapılan ‘döviz bozdurun’ çağrısı ile uzun aradan sonra ilk kez döviz satımı ve TL talebi geldi. EKK toplantısı kararları içinde radikal manada somut önerilerin olabileceği beklentisi de bu hareketin arkasında anlamlı bir yer tuttu” dedi. TL’de görülen bu olumlu havanın bugün korunup korunmayacağının izleneceğini söyleyen Keresteci, dünkü hareketin TL’deki kısa pozisyonların kapanması olduğunu söyleyerek, “Bu pozisyonlar hâlâ olduğundan aşağı hareket için hâlâ bir miktar yer var. Ancak TL’de son dönemdeki değer kaybını yaratan riskler hala aynı yerde duruyorlar. EKK kararlarında ekonomideki görünümü belirgin olumluya çevirecek maddeler olursa TL’deki değerlenme bir miktar daha korunabilir” dedi.

Bugün veri akışı zayıf

Analistler, bugün yurt içinde veri akışının zayıf olduğunu, yurt dışında ise Almanya’da açıklanacak sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini aktararak, teknik açıdan BIST 100 endeksi için 75.500 ve 76.300 seviyelerinin direnç olarak öne çıktığını bildirdi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası