Son Haberler

Toyota üretimi erken durduracak

Toyota mutasyonlu koronavirüs etkisiyle Avrupa’da üretimi erken durdurma kararı aldı

Japon otomobil devi Toyota, İngiltere ve Fransa’daki üretim tesislerini mutasyonlu koronavirüse karşı alınan önlemlerin taşımacılığı negatif etkilemesinden ötürü tatil döneminden önce erkenden kapatacağını açıkladı. Toyota, mutasyona uğrayan koronavirüsün İngiltere’de yayılması ve bazı ülkelerin sınırlarını kapatmasından kaynaklı taşıma aksaklıklarından dolayı İngiltere ve Fransa’daki üretimini Salı günü itibarıyla durduracak.

Toyota sözcüsü Shino Yamada, e-posta açıklamasında sınır kapatmaların “parça nakliyesini olumsuz etkilediğini” belirtti. Tüm dünyada ülkeler hızlı yayılan bu yeni mutant virüsün daha fazla insanı enfekte edeceği korkusuyla İngiltere ile sınırlarını hızlı bir şekilde kapatma yoluna gidiyorlar. Bu nedenle İngiltere ile olan mal ticaretinde aksaklıklar yaşanıyor.

En erken harekete geçen ülkelerden biri Fransa. Taşımacılık dahil seyahatlerin askıya alınması Fransa’nın aldığı önlemler arasında. Kanada gibi yerlerden Hong Kong ve Hindistan’a olan bağlantılı seyahatler de alınan önlemlerden etkilendi.

Toyota kış tatil sezonu için İngiltere ve Fransa’daki tesislerini 24 Aralık’tan itibaren kapatmayı planlıyordu. Ancak Fransa’da ve İngiltere’de Deeside motor fabrikasındaki faaliyetlerini planlanandan iki gün önce 22 Aralık tarihinde sonlandıracak.

Toyota’nın İngiltere’de bulunan başka bir araç tesisi ise faaliyetlerine bir gün önceden 23 Aralık’ta son verecek.

Yamada’nın açıklamasına göre İngiltere’deki tesisler daha önce planlandığı üzere 5 Ocak’ta faaliyetlerine devam edecek. Fransa tesisi ise 29 Aralık’ta yeniden işlemeye başlayacak.

Diğer bir Japon üretici Honda Motor Co.’nun sözcüsü İngiltere için 23 Aralık – 2 Ocak arasında planlanan kış takviminde değişiklik olmayacağını belirtti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası