Son Haberler

Türkiye`nin, THY gibi zirveye uçan markalara ihtiyacı var

Yaklaşık 750 milyar dolarlık milli geliriyle dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan Türkiye’nin; daha fazla gelişmesi, kalkınması, üst sıralara çıkması için yatırıma, üretime, ihracata ve döviz girdisi sağlayacak atılımlara ihtiyacı var.

Peki bu nasıl olacak?
Bunun yolu hiç kuşku yok ki; katma değer yaratacak global markalardan, yani uluslar arası piyasalarda devlerle rekabet edebilecek firmalardan geçiyor. Bu özelliklere sahip Türk firmalarının başında gelen bir kurumumuz var: Türk Hava Yolları…
THY; sayısı 150’ye ulaşan genç uçak filosu, 30 milyonu aşan yolcusu, Amerika’dan Japonya’ya, Rusya’dan Güney Afrika’ya, yani dünyanın bir ucundan diğer ucuna sefer gerçekleştiren gerçek bir global marka konumunda. 2010 yılını 6 milyar dolarlık karla kapatan THY, yurt dışından 4 milyar dolarlık döviz girdisi sağlamış. Böyle şirkete “can kurban…” İşin daha da ilginç yönü ise, THY’yi füze hızıyla uçuran başarılı Genel Müdür Doç. Dr. Temel Kotil’in, Yazı İşleri Müdürümüz Cesur çaça’ya anlattığı hedeflerde çıtayı çok daha yukarıya çıkartması, oldukça iddialı hedeflere odaklanması. Sözün özü THY’nin uluslar arası arenadaki başarısı bizi gururlandırıyor. Bu çarpıcı söyleşiyi okuyunca eminiz siz de gurur duyacaksınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ülkemizin kalkınması için ihracat yapmamız şart… Türkiye son yıllarda ihracat çıtasını her geçen gün daha da yukarıya çıkartıyor. Türk girişimcileri, dünyanın dört bir tarafında devlerle yarışıyor. Denilebilir ki; işadamlarımız, ihracat konusunda bir seferberlik ruhuyla üretim ve ihracat yapıyor. Bu inanç ve çalışma hiç kuşku yok ki; semeresini de veriyor. Nitekim Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin, TURCOMONEY’e anlattıkları da bu gelişmeleri teyit ediyor. Büyükekşi’nin kaptanlığındaki TİM ve dolayısıyla Türk ihracatçıları, şimdi çok daha büyük hedefe odaklanmış durumda. Hedef: 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak.

Peki bu hayal mi?
İnanıp, çalıştıktan sonra hiç de hayal değil. 2023’te, yani Cumhuriyet’imizin 100. Kuruluş yıldönümünde 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşılmasını umuyoruz.
Ve bir başka çok ilginç dosya… 6 yıl önce kurulan İzmir Vadeli İşlemler Borsası, aradan geçen sürede rüştünü ispatladı. Ancak daha gidilecek çok yol, katedilecek çok mesafe var. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve desteğin sunulması halinde bu borsa, Türkiye’ye çok büyük katkı sağlayacak. Borsa editörümüz Hülya Yılmaz’ın, İzmir Vadeli İşlemler Borsası Başkanı çetin Dönmez ile yaptığı söyleşi de bu konuya işaret ediyor.

Yatırımcılar ne yapmalı?
Kuzey Afrika, Ortadoğu karışık mı karışık. Dünyanın başka bölgelerinde de durum iç açıcı değil. İçeride ise bir yandan Merkez Bankası’nın munzam karşılık oranlarını artırması, bir yandan genel seçimlere gidilmesi yatırımcıların kafasını karıştırmış durumda. Bu puslu havada yatırımcılar ne yapmalı, nasıl davranmalı? İşte Gedik Yatırım uzmanları, merak edilen bu sorulara çarpıcı bir analizle cevap veriyor. O yüzden diyoruz ki; bu puslu havalarda yol haritasını görmek, nasıl bir portföy oluşturulması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bu çarpıcı dosyayı mutlaka okuyun. Türkiye ve dünya ekonomisini anlamak, öğrenmek istiyorsanız Turcomoney’i okumaya devam edin.
Bu düşüncelerle sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler diliyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası