Son Haberler

“Türkiye en hızlı büyüyen 4. ekonomi”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TÜİK’in açıkladığı ekonomik büyüme istatistiklerini yorumladı. Şimşek, Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ekonomi olurken, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerin 2 katından fazla büyüdüğünü belirtti.

Şimşek büyüme rakamları ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:
“2015 yılında ekonomimiz yüzde 4 ile Orta Vadeli Programda öngördüğümüz seviyede büyümüştür. Böylece Türkiye, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ekonomi olurken, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerin 2 katından fazla büyümüştür.

Bu başarı  geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki genel seçime, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir.

2015 yılında büyüme, 4,3 puanlık katkı ile toplam yurtiçi talep kaynaklı olmuştur. Özel sektör yatırımları da geçtiğimiz yıl yüzde 2,7 artarak büyümeye 0,5 puan katkı sağlamıştır.

Net dış talep ise 0,3 puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlandırmıştır. Bunda en büyük ticaret ortağımız olan AB’deki yavaş toparlanma ile çevre ülkelerde yaşanan sorunlar etkili olmuştur.

İhracat pazarlarımızda yaşanan olumsuzluklara rağmen  cari işlemler açığının milli gelire oranı 2015 yılında yüzde 4,5 seviyesine gerilemiştir.

2015 yılında büyümenin kapsayıcı niteliği devam etmiştir.

Geçtiğimiz yıl ülkemizde yaklaşık 700 bin kişiye, küresel krizden bu yana ise 6,7 milyon kişiye ilave istihdam imkanı sağladık.

Hedefimiz, güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer almaktır. Bu hedefimize ulaşmak için gerekli yapısal reformları uygulamaya devam edeceğiz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası