Son Haberler

TÜRKİYE FİNANS MERKEZİ OLABİLİR

Dünyada Müslümanların nüfusu, gayrimüslimlere göre iki kat daha fazla artıyor. İslami bankacılık, önümüzdeki dönemde daha da büyüyecek.Türkiye ve özellikle İstanbul coğrafi konumu,güçlü ekonomisi ile finans ve ticaret merkezi olabilir. Ekonomik ve sosyal açıdan avantajlara sahip. Bu nedenle İstanbul, dünyanın faizsiz bankacılık merkezi olabilir.

Bahreyn, faizsiz bankacılıkta dünyanın önde gelen ülkelerinden biri… Merkezi Bahreyn’de olan Albaraka Bankacılık Grubu ise, faizsiz bankacılığın dünyadaki öncülerinden biri…Albaraka Bankacılık Grubu (ABG) faizsiz bankacılık sistemiyle bireysel, kurumsal ve yatırım bankacılığı hizmetleri sunuyor. Geniş bir coğrafyada iştirak ve temsilcilikleri bulunan ABG, 3 kıtada 15 ülkede, 11 banka, 2 temsilcilik, 1 şube ve 1 yatırım şirketi ile faaliyet gösteriyor. ABG’nin Türkiye’nin yanı sıra Bahreyn, Cezayir, Güney Afrika, Lübnan, Mısır, Pakistan, Sudan, Suriye, Tunus, ürdün’de grup bankaları, Suudi Arabistan’da yatırım şirketi, Irak’ta şubesi ve Endonezya ile Libya’da temsilcilik ofisleri bulunuyor.

2014 yıl sonu itibarıyla Albaraka Bankacılık Grubu’nun toplam aktif büyüklüğü 23,46 milyar dolar, toplanan fonları 19,86 milyar dolar ve özkaynak büyüklüğü ise 2,08 milyar dolar olan ABG’nin toplam kârı 2014 yılında 275 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Yıl sonu itibarıyla 549 şubesi ve 10.853 çalışanı bulunan ABG hisseleri Bahreyn ve NASDAQ Dubai Menkul Kıymet Borsası’nda işlem görüyor. ABG, Standard & Poor’s tarafından uzun vadeli BB+ ve kısa vadeli B kredi notu ile derecelendirildi. Albaraka Bankacılık Grubu’nun Türkiye’deki iştiraki Albaraka Türk ise, 1984 yılından bu yana faizsiz bankacılık yapan bir kuruluş. Albaraka Bankacılık Grubu, İslam Kalkınma Bankası (IDB) ve yerli bir sanayi grubunun öncülüğünde 1984 yılında kurulan Albaraka Türk güçlü bir sermaye yapasına sahip. 2015 yılı Haziran ayı itibarıyla Banka’da en büyük pay, yüzde 54,06 ile Albaraka Bankacılık Grubu’na ait. İslam Kalkınma Bankası’nın yüzde 7,84 oranında, Alharty Ailesi’nin yüzde 9,24 oranında, yerli ortakların yüzde 9,24 oranında payı var. Bankanın halka açık oranı ise yüzde 24,77 seviyesinde. Merkezi Bahreyn’in başkenti Manama’da olan Albaraka Bankacılık Grubu Başkanı ve CEO’su Adnan Ahmet Yousif, Turcomoney Dergisi’nin sorularını yanıtladı…

Uluslararası camiada İslami bankacılık ya da Türkiye’de faizsiz bankacılık dendiğinde Al Baraka Grubu Türkiye’de ilk akla gelen şirketlerden birisi. Bize Al Baraka Grubu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Al Baraka Bankacılık Grubu 14 yıllık bir şirket olsa da, kökleri 38 yıl geriye, dünyanın ilk ve en eski İslami bankalarından Jordan Islamic Bank’in (ürdün İslami Bankası) 1978 yılında kurulduğu zamanlara kadar uzanıyor. Grup, Şeyh Saleh Abdullah’ın 10 İslami bankadaki hisselerinin konsolidasyonu sonucunda küresel bir İslami bankacılık grubu yaratma vizyonu doğrultusunda ve güç katmak amacıyla kuruldu. 2007 yılında Al Baraka Türk Katılım Bankası’nın sermaye kaynaklarını Sukuk ihraç ederek ve sendikasyon murabaha finansmanı sağlayarak işin büyütülmesine ciddi ivme kazandırdı. 2010 yılında Emirates Global Islamic Bank’in satın alınmasıyla Pakistan operasyonunda ciddi artış sağlandı. Grubun Bahreyn’deki merkez ofisinde belirlenen stratejik yön ve yönetim yaklaşımları doğrultusunda, Grubun bazı bileşenleri de genel başarıya ciddi ölçüde katkıda bulunan oyunculara dönüştüler.

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Aralık sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası