Son Haberler

“Türkmen atlarının genetiği korunacak”

Dünyada tek bir ülkede At Bakanlığı var. Yine dünyada sadece bir ülkede At Bayramı kutlanıyor. Bu ülke, Orta Asya’nın parlayan yıldızı Türkmenistan. Türkmenistan’da, At Bayramı muhteşem törenlerle kutlandı.

Orta Asya’nın yükselen yıldızı Türkmenistan, birçok yönüyle ilginçlikler ve farklılıklar ülkesi. Nitekim dünyada sadece Türkmenistan’da At Bakanlığı var. Yine dünyada sadece Türkmenistan’da At bayramı kutlanıyor. Her yıl Nisan ayınının son pazar günü uluslararası düzeyde kutlanan At Bayramı, bu yıl da coşkulu görüntülere sahne oldu.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’un ev sahipliğinde Aşkabat’ta Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği’nin 6. Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.  Dünyanın değişik ülkelerinden yabancı konukların katıldığı tören, Türkmenistan Bakanlar Kurulu binasında düzenlendi.

At Bayramı kutlamaları 6. Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği Konferansı ile başladı. Konferansta bir konuşma yapan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov “Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği, önemli bir kuruluş haline geldi. Hali hazırda birliğin 29 ülkede temsilcisi bulunuyor. Türkmen atları, artık dünyada biliniyor, tanınıyor. Ülkemizde atlara büyük değer veriliyor. Atların yetiştirilmesi için bundan sonra da çaba gösterilecek. Türkmen atlarının genetiğinin korunması ve saf Ahal Teke ırkının ortaya çıkarılması çalışmalarına da önem veriyoruz.” dedi.

Devlet Başkanlığı Ahal Teke Atçılık Kompleksi’nde ‘Türkmen atları güzellik yarışması’ düzenlendi. Yarışmada, yılın en güzel atı seçilirken, bir de Türkmen düğünü düzenlendi. Gelin ata bindirildi, geleneksel Türkmen düğünü yeniden canlandırıldı. Muhteşem görüntülere sahne olan düğün, hipodromu dolduran binlerce konuğu heyecanlandırdı. Cumartesi ve pazar günleri hipodromlarda at yarışları yapıldı. Yarışı kazananlara otomobil hediye edildi.

DEVLET BAŞKANI GURBANGULY BERDIMUHAMEDOV’UN GÖSTERİSİ GÖZ KAMAŞTIRDI

At Bayramı’nın geleneksel haline gelen tören anlarından biri de Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’un kendisine hediye edilen atı gerçekleştirdiği gösteriydi. At, Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’un dediklerini harfiyyen yerine getirdi, konukları selamladı. Hipodrom, binlerce konuğun alkışlarıyla inledi.

DÜNYADA SADECE TÜRKMENİSTAN’DA KUTLANIYOR

Dünyada At Bayramı sadece Türkmenistan’da kutlanıyor. Bağımsızlık yıllarında her nisan ayının son pazar günü gerçekleştirilen törenlere birçok ülkeden yüzlerce konuk katılıyor. Başkent Aşkabat’ta, Ahal Teke atları ile ilgili olarak fuar ve sergi, güzellik yarışmaları düzenleniyor.

At Bayramı törenlerinin geleneksel hale gelen ritüellerinden biri iyi bir at binicisi olarak bilinen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’un yarışlara kendisine hediye edilen at ile yarışması. Ahal Teke atlarına olan sevgisi ile bilinen Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov, ülkede bu konuda gerçekleştirilen faaliyetlere büyük önem veriyor.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası