Son Haberler

TÜSİAD DEFANSA MI ÇEKİLİYOR?

TüSİAD‘ın 45. Olağan Genel Kurulu‘nda Cansen Başaran Symes TüSİAD’ın 3. kadın başkanı olarak göreve başladı. Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu üyesi olan Cansen Başaran-Symes, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve ümit Boyner‘den sonra TüSİAD‘ın üçüncü kadın başkanı oldu. Bugüne kadar Türkiye’nin en güçlü iş adamları ve patronlarının oturduğu TüSİAD Başkanlık koltuğuna kritik bir zamanda oturan Symes, TüSİAD’da Sayman olarak görev yapıyordu. Symen’in Başkan seçilmesi “stratejik hamle” olarak yorumlandı. Patronlar Kulübü olarak, Hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdağan’la yaşanan gerginliğin ardından istifa etmek zorunda kalan eski TüSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın ardından başkanlık koltuğuna Haluk Dinçer geçmiş ve yeni bir kriz daha yaşanmıştı. “Cumhurbaşkanı muhatabımız değildir” sözleriyle büyük tepki alan Dinçer’in, başkanlığı devrettiği 45. Genel Kurul’da giderayak, yine sert açıklamalarda bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Cansen Başaran-Symes‘in listesinde, BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hasan Akçakayalıoğlu, Trouw Nutrition Türkiye Genel Müdürü Metin Akman, Balorman Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Balkır, Boydak Holding CEO‘su ve Yönetim Kurulu üyesi Memduh Boydak, Gürallar Yönetim Kurulu Başkanvekili Esin Güral Argat, Organik Kimya Genel Müdürü Simone Kaslowski, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Yıldırım Koç, FIBA Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat özyeğin, Sabancı Holding-Kordsa Global Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Nurettin Pekarun, Enka İnşaat Genel Müdürü Agah Mehmet Tara ve Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Şükrü ünlütürk yer alıyor.

SYMES: İŞİMİZ ZOR

TüSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, zorlu bir dönemde iş başına geldiğini belirterek şu açıklamayı yaptı: “Süreçte bana destek olan tüm üyelere, kimi telefonlar aradıysam, saat kaç olursa olsun, kime mail attıysam, kimden randevu istediysem çok seri halde oldu. Bu yönetim kurulunu oluştururken müthiş bir güç aldım. Bütün arkadaşlarım destek oldu, ne istediysem yaptılar. Bence şahane bir yönetim kurulu ortaya çıktı. Sizlerde bunu oylarınızla desteklediniz. Müthiş bir enerjimiz var. Sizlerden ricam bu yönetim kurulunun enerjisini sizler de destekleyin. Haluk‘u (Dinçer) dinlerken yeni döneme çok uzun bir liste verdi. İşimiz zor. Sadece aslında TüSİAD değil, iş dünyasında 34 sene emek vermiş bir arkadaşınız olarak dünyada iş dünyasının işi zor. Bu TüSİAD‘a ve Türkiye‘ye özel bir şey değil. Böyle dünyanın zor bir döneminde hep birlikte, TüSİAD üyelerinin bilgisini en iyi harmanlayarak iş yapamaya çalışacağız. Onun için katkılarınız çok önemli.”

YİK LİSTESİNDE KİMLER VAR?

TüSİAD Genel Kurul toplantısına Tuncay özilhan‘ın sunduğu TüSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı aday listesi de; Başkan Tuncay özilhan, Başkan Yardımcısı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Başkan Yardımcısı ümit Nazlı Boyner, Başkan Yardımcısı ömer Aras, Başkan Yardımcısı Ahmet Agah Uğur, Başkan Sekreter Yavuz Canevi ve Sekreter Zekeriya Yıldırım yer alıyor.

PORTRE/ CANSEN BAŞARAN-SYMES KİMDİR?

Cansen Başaran Symes,İstanbul üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 2013 yılının Nisan ayına kadar PwC Kopenhag, Londra ve İstanbul ofislerinde çeşitli kademelerde görev üstlenen Cansen Başaran-Symes, PwC Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi ve PwC Eurofirm Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mart 2014 tarihi itibariyle Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atandı. Cansen Başaran Symes, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve ümit Boyner‘den sonra TüSİAD‘ın üçüncü kadın başkanı oldu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası