Son Haberler

Ücret-komisyon için 600 milyon lira ödüyor

Faiz tartışmaları giderek büyüyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB)  Başkanı Hüseyin Aydın da yüksek faizden yakındı ve  “Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu. Sadece genel müdürü olduğum bankanın ödediği ücret-komisyon miktarı 600 milyon TL. Sektöre büyük oyuncu girme iştahı azalıyor” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Türkiye Bankalar Birliği 59. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada sektör olarak faizlerin düşmesini istediklerini belirtti.

Aydın, “Faiz marjının aşağı yönlü oluşu Türk bankacılık sektörünün de talebi ve isteğidir. Ama faiz dışı marjın katkısı çok negatif hale geldi. Faiz marjının daha çok aşağı gelmesinin tek yolu, makul, şeffaf ücret ve komisyonların sektörde uygulanması” dedi.

Bankacılıkta büyüme yavaşladı

Enflasyonun yüksek kaldığını ve  TL’nin reel olarak değer kaybettiğini dile getiren Aydın, “Türkiye’nin tasarruf oranı kısıtlı ama günden güne artırabiliyoruz. Bankacılık sektörü bilançosu büyüyor ama büyümesi yavaşlıyor.Sektörün toplam aktif büyüklüğü dünyanın 10. bankasının bile altında” diye konuştu.

Hüseyin Aydın, “Yeni kredi verebilmek için aktifi büyütmek şart. Kredilerin GSYİH içindeki payı yüzde 76’lar civarında, alacağımız yol var. Konut hariç tüketici kredilerinde çok hızlı bir fren yapıldı. Proje finansmanının yüzde 50’si enerji sektöründe kullandırılan krediler. Sorunlu kredi oranı yüzde 3.4, makul bir seviye. Yapılandırılan krediler ve Write-Off ile birlikte sorunlu krediler yüzde 6’da” şeklinde konuştu.

Aydın, “Kredi mevduat oranı yüzde 120’de, durup düşünmek lazım. Mevduat dışı kaynağın kalitesinin tekrar tartışılıyor olması lazım. Belki ilerde mevduat dışı kaynak konusunu konuşuyor olacağız. Özkaynakta çok yavaş büyüyoruz, daha hızlı olması lazım. Düzenlemelerin özkaynak büyümesinde ciddi etkisi var. Özkaynak düzenlemesinde BDDK’nın devreye girmesini arzu ediyoruz. Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu. Sadece genel müdürü olduğum bankanın ödediği ücret-komisyon miktarı 600 milyon TL. Sektöre büyük oyuncu girme iştahı azalıyor.” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası