Son Haberler

Yabancıdan 154 milyon $’lık net alım

Yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da, şubat ayında 154 milyon dolar net alım yaptı. Yabancılar şubatta da en çok banka hissesi alırken, başı 70 milyon dolarlık net alımla İş Bankası çekti.

Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı, ocaktaki 816 milyon dolarlık alımın ardından şubatta da 154 milyon dolar tutarında net alış yaptı. Böylece yabancı yatırımcının yılın ilk iki ayındaki net alım tutarı 970 milyon dolara yükseldi. Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, geçen ay yabancı yatırımcıların alımlarının da etkisiyle TL bazında yüzde 1,37, dolar bazında ise yüzde 5,09 yükseliş kaydetti.

Yabancılar şubatta da en çok banka hissesi aldı

Yabancı yatırımcılar, ocak ayında olduğu gibi şubat ayındaki alımlarında da genel olarak banka pay piyasalarını tercih etti. Yabancı yatırımcılar 69,8 milyon dolarlık net alımla geçen ay en çok İş Bankası (C) hissesi tercih ederken, en fazla satış yaptığı hisse senedi ise 18,9 milyon dolar ile Arçelik oldu. Şubat ayında yabancı yatırımcıların en çok net alım yaptığı hisse senetlerinde İş Bankası’nı (C) 34 milyon dolar ile Garanti Bankası, 28,9 milyon dolar ile Vakıf Bank, 26,6 milyon dolar ile Akbank ve 22,6 milyon dolar ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı izledi. Yabancı yatırımcı tarafından Arçelik’in ardından şubat ayında en fazla satışın yapıldığı pay piyasaları ise 16,3 milyon dolar ile Türk Hava Yolları, 10 milyon dolar ile Petkim ve BİM Mağazalar oldu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler