Son Haberler

Yapılandırmada son gün… Aman hakkınız yanmasın!

Vergi borcunu yeniden yapılandırılması uygulamasının bozulmaması için ilk taksitin yarın ödenmesi gerekiyor.

Vergi borçlarını yeniden yapılandıranların ilk taksitlerini bugün akşam saat 21.00’e kadar ödemesi gerekiyor. Aynı şekilde tüm taksitlerini peşin olarak yapmak isteyenler için de son tarih, bu akşam saat 21.00’de dolacak. Aksi takdirde yapılandırma bozulacak. 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un yapılandırma hükümlerine ilişkin başvuru süresi 27 Ağustos’ta sona ermişti.

Yapılan yasal düzenleme kapsamında yapılandırılan alacakların bu akşam mesai bitimine kadar peşin ödenmesi halinde, hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarından yüzde 90 indirim, idari para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak, ayrıca katsayı uygulanmayacak. Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden vatandaşlar da yapılandırılmış borçlarının tamamını yarın akşama kadar peşin ödeyebilecekleri gibi, 1. taksiti süresinde ödeyip kalan taksit tutarlarının tamamını 2. taksit ödeme süresi olan 30 Kasım’a kadar peşin ödemeleri halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanabilecek. Bu şekilde, ilk iki taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018’e kadar) peşin ödeme yapılması halinde ise Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 indirim, kapsama alınan idari para cezalarının aslında yüzde 12,5 indirim yapılacak, ayrıca katsayı da uygulanmayacak.

HAKKINIZI KAYBETMEYİN

Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılmasını düzenleyen kanun, çok önemli fırsatlar sunuyor. Alacak asıllarına yıllık yüzde 16,80 olarak uygulanan gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları kullanılarak faiz hesaplandı. Böylece bu borçlar üzerindeki faiz yükü yaklaşık dörtte bir seviyelerine düşüyor. Yapılandırmadan yararlanabilmek için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi zorunlu. Bir takvim yılında ikiden fazla taksidin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek. Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden mükelleflerin 1 Ekim’e kadar 1. taksitlerini ödememeleri ya da eksik ödemeleri halinde, kanundan yararlanma haklarını tamamen kaybedecek. Borçlar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi ‘www.gib.gov.tr’ üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar veya vergi daireleri vezneleri ile tahsile yetkili bankalara nakden veya çekle ödenebiliyor.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası