Son Haberler

Yerli ‘NASA’ geliyor!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hükümetin önümüzdeki 3 ayda yapacaklarını açıkladı. En önemlileri; Türkiye Uzay Ajansı kurulacak, AB ülkelerine vizesiz seyahat için tüm düzenlemeler tamamlanacak, iş davaları için arabulucuk müessesesi gelecek, yüksek öğretim reformu yapılacak.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, 1 Kazım 2015 Genel Seçimlerinden önce verdikleri sözlerle ilgili ‘2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı’nı İstanbul’da yaptı. 64’üncü hükümet olarak 4.5 aylık icraat süresini tamamladıklarını hatırlatan Davutoğlu, 20 Aralık’ta sözleri gerçekleştirmeye yönelik yol haritalarını açıkladıklarını, şimdi de ilk 3 aylık sonuçları milletle paylaşma zamanının geldiğini söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

MAZERET ÜRETMİYORUZ
“Seçim meydanlarında verdiğimiz vaatlerimizin tamamını, 3 aylık reform sözümüzün yüzde 70’ini, 6 aylık reform sözümüzün de yüzde 30’unu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Üç aylık reformların yüzde 30’unun yapılamamasının nedeni ise Avrupa Birliği ile vize muafiyetine dönük acil düzenlemeleri öne almamızdır. Söz verip gereğini yapmak, icra etmek bize düşer, tahrip etmek, yıkmak onlara (muhalefet) düşer. Güney sınırımızda kanlı çatışmalar yaşanıyor. Canını kurtarmak için ülkemize sığınan milyonlarca kardeşimize kapımızı, soframızı en önemlisi de gönlümüzü açmış, imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. 7 Haziran’dan bu yana ülkemize eş zamanlı saldırılar başlatan terör örgütlerine karşı yoğun mücadele yürütüyoruz. Bütün bunlar herhangi bir hükümetin hedeflerinden geri adım atmak için kullanacağı mazeretler olabilirdi. Ancak biz, hiçbir zaman mazeretlerin arkasına sığınacak bir hükümet olmadık, olmayacağız. İcraatlarımıza, ekonomide istikrar ve büyüme sağlayacak faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZLAR
Başbakan Davutoğlu, ekonominin yanısıra demokratik gelişme istikametinde reformların da devam ettiğini, Avrupa Birliği hedeflerine emin adımlarla yüründüğünü anlattı. Davutoğlu, “Türkiye’nin yürüyüşünü kimsenin ve hiçbir gücün durdurmasına izin vermedik, vermeyiz Allah’ın izniyle. Türkiye, bütün negatif çabalara rağmen büyüme, kalkınma hedeflerinden, demokrasi ve hukuk devleti hedeflerinden geriye doğru tek bir adım atmayacak” diye konuştu ve şöyle devam etti: “Ekonomik göstergelerdeki olumlu görünüm, 2016 yılının ilk aylarında da devam etti. Mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi 2016 yılı Ocak ayında yıllık yüzde 5.6 oranında arttı. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre, 1.9 puan artarak yüzde 74,3 puan seviyesine yükseldi. 2016 yılı Şubat ve Mart aylarında ihracat yeniden artış eylemine girdi.”

KAOS VE KRİZ BEKLEYENLER…
Mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan Davutoğlu, “Çok şüphe beyan edenler oldu, ‘Bu vaatler gerçekleşirken bütçe yükü ne olacak, bütçe açığı artacak mı? Nereye gidiyoruz. Acaba bunların hesabı mı yapıldı?’ diye soru soranlar oldu. Bilsinler biz hesap etmeden yola çıkmayız, söz verdiğimizde yaparız” diye konuştu. Davutoğlu, şöyle devam etti: “Merkezi yönetim bütçesinde ocak- şubat döneminde 6.6 milyar lira fazla faiz dışı dengede ise 16.4 milyar lira fazla verdik. Mali disiplinden hiç taviz vermeyeceğiz. Mart ayı enflasyon oranı piyasa beklentilerinin de altına geldi. Biz inanıyoruz ki 2016 yılı daha da bereketli bir yıl olacak. Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye’nin ilerlemesini sabote etmek isteyenler amaçlarına asla ulaşamayacak. Türkiye’de refahı daha da artırmanın ve ülkemizi yüksek gelir gurubuna taşımanın vakti geldi.”
‘YENİ ANAYASA’ HIZLANACAK
Başbakan Davutoğlu, millete verdikleri en önemli sözün yeni bir anayasa olduğunu da hatırlatarak, bu konudaki çalışmaların hızlanacağını anlattı. Davutoğlu, “Meclisin kendi işleyişi içinde gerçekleştirmemiz gereken müzakereleri düşünerek, anayasa için bir yıllık bir takvim ön görmüştük. Ancak CHP’nin olumsuz tutumu yüzünden sonuç alınamadı ve akamete uğradı. Bu nedenle, anayasa vaadimizin takvimini öne aldık. Tüm kesimlerin, ‘işte benim anayasam bu’ diyeceği sivil, milli bir anayasayı hazırlayacağız. Her hafta akademisyenlerle, siyasi devlet tecrübesine sahip arkadaşlarımızla sürekli toplantılar halindeyiz. AK Parti bünyesinde oluşturduğumuz anayasa komisyonu bir yandan yazım sürecini yürütürken, bir yandan da kamuoyuna yönelik çalışmalarını sürdürecektir. İnşallah kısa sürede yazım çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

3 ayda yapılacak bazı önemli işler

* Yükselen Türkiye’nin önemli bir adımı olarak; Türkiye Uzay Ajansı’nın açılması 3 ay içinde gerçekleşecek.
* Su kanunu, tabiat ile biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik yasal düzenlemeler hayata geçecek.
* Vize muafiyeti çerçevesinde 72 şartın 43’ü tamamlandı, geriye kalan idari ve yasal düzenlemeler kısa süre içinde tamamlanacak. Haziran sonu itibarıyla AB ülkelerine vizesiz seyahat gerçekleşmiş olacak.
* Yatırım ortamının iyileştirilmesi çerçevesinde şirket kuruluş ve tasfiye süreçlerinin basitleştirilmesi de dahil, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik bir paket TBMM’ye sevk edilecek.
* Serbest bölgelerin cazibesini artıracak düzenlemeler hayata geçirilecek.
* Sermaye piyasalarına kurumsal yatırımcıların girmesini teşvik edecek yeni düzenlemeler tamamlanacak.
* Özel istihdam bürolarının faaliyetleri geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişletilecek.
* Kamu denetçiliği kurumu ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun yetkilerini artırılacak.
* İş uyuşmazlıklarında arabuluculuğu zorunlu hale getirecek şekilde iş mahkemelerinin yapısı ve işleyişinin gözden geçirilmesine yönelik çalışmalar tamamlanacak.
* Büyükşehir belediye kanunun gözden geçirilmesi, kalkınma ajansları, bölge kalkınma idareleri ve yatırım destek ofislerinin daha verimli hale getirilmesine yönelik çalışmalar tamamlanacak.
* Yüksek öğretim kanunu ve reformunun hazırlanması, yüksek öğretim kalite kurulunun oluşturulması, ulusal öğretmen strateji belgesinin hayata geçirilmesi, eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması çalışmaları da 3 ay içinde tamamlanecek.
* Kamu maliyesi alanında, vergi usul kanun güncellenmesi vergi beyannameleriyle sosyal güvenlik bildirgelerinin birleştirilmesi ve dönemsel artışları belli bir bir göstergeye bağlayan düzenlemelerini içeren çalışmalar tamamlanacak.

VATANDAŞ REFORMLARI İNTERNETTEN İZLEYECEK

HÜKÜMETİN geçen yılın aralık ayında kamuoyuyla paylaştığı reformlarla ilgili gelişmeleri, vatandaşların daha kolay takip edebilmeleri için internet sitesi de kuruldu. Başbakanlık tarafından oluşturulan “www.reformlar.gov.tr” isimli sitede 3, 6 ve 12 aylık reformlara ilişkin bilgiler yer alıyor. Sitede, toplumun hangi kesimi için hangi vaat ve reformların hayata geçirildiği ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Sitenin, sosyal medyahesapları da bulunuyor ve bu sosyal medya platformları üzerinden vatandaşlar görüş ve önerilerini iletebiliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası