Son Haberler

Ziraat Bankası’na 6 ödül birden

Ziraat Bankası, finansman sağladığı 4 büyük projede 6 ödül kazandı.

Ziraat Bankası, Bonds & Loans Turkey tarafından düzenlenen Bonds & Loans Turkey East Awards 2017 kapsamında, finansman sağladığı 4 büyük proje ile toplam 6 ödülün sahibi oldu.

Ziraat Bankası’nın kazandığı ödüller şöyle:

– Yılın Sendikasyon Kredisi:

Aksa Enerji Uretim (Aksa Dogalgaz Dagitim, Kazanci Holding) (1.lik)

– Yılın Altyapı Finansmanı :
Galataport (Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları Anonim Şirketi, Doğuş Holding) (1.lik)

-Yılın Ulaştırma Projesi Finansmanı

İstanbul Yeni Havalimanı Projesi (1.lik)
Galataport (Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları Anonim Şirketi, Doğuş Holding) (2. Lik)

– Yılın Doğal Kaynaklar Finansmanı:
IC Grubu Kadıncık 1-2 Özelleştirme ve 8 Adet HES Refinansman Projesi (1.lik)

– Yılın En İyi Proje Finansmanı:
İstanbul Yeni Havalimanı Projesi (3.lük)

12 milyar dolarlık taahhüdün 6 milyar doları kullanıldı

Proje Finansmanı piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ziraat Bankası Proje Finansmanı Grup Başkanı Ayçe Şule Gürleyik, “Proje finansmanı; kur riski gibi endişelere karşı önlemler öngördüğünden, yatırımcı ve kredi veren arasında uzun vadeli ilişkiler kurduğundan ve şüphesiz borçlanma konusunda yatırımcıyı disipline ettiğinden volatil ekonomik koşullarda değeri daha çok anlaşılan bir finansman türü. Proje kredileri 3-4 yıl hatta çok daha uzun vadelerle finansman süreçlerini kapsar. Bankalar bu süreçte pek çok öngörülemeyen değişkene göre yatırımcı ile birlikte yeniden planlama yapar, pozisyon alır. Bugün için Ziraat Bankası’nın 12 milyar USD kredi kullandırım taahhüdü bulunuyor. Bu taahhüdün henüz sadece 6 milyar Amerikan Dolarının biraz üzerinde bir kısmı yatırımların ilerleme durumuna göre projelere harcanmış durumda.

Bu yılki yatırımların proje miktarı 7 milyar dolar

Geçtiğimiz yıl yeni işler açısından ağırlıklı ulaşım ve altyapı projelerinin dikkat çektiği bir yıl oldu. 2017 yılında da Kuzey Marmara Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü de dahil ülke genelinde kesinleşmiş yatırımların proje miktarının 7 milyar Amerikan Dolar tutarında olması beklenmektedir. Gürleyik, Ziraat Bankası’nın Bonds & Loans Turkey East Awards kapsamında kazandığı ödüllere ilişkin olarak ise; yaptıkları işlerle ödüllendirilmenin büyük mutluluk verdiğini, ülkemizde proje finansmanının uluslararası kurumlarca takdirle izleniyor olmanın gurur verici olduğunu, Ziraat Bankası’nın ülkemiz ve ekonomisine uzmanlığı ile katkı sağlamaya hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası