Son Haberler

“Bütçe disiplininde taviz yok”

Kızılcahamam Eliz Hotel’de düzenlenen AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın ekonomi sunumuyla devam etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Genel olarak göstergelerle birlikte ekonomide dengelenme süreci başladı” dedi.

Bakan Albayrak’ın sunumunun ardından genel istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.  Bakan Albayrak sunumunda, Türkiye’nin ekonomik göstergelerinin gücüne değinerek, genel borçluluk oranlarıyla ilgili bilgi verdi. Türkiye’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 28 olduğunu  belirten Albayrak, gelişmekte olan ülkelerde bu oranın yüzde 49 seviyesinde bulunduğunu hatırlattı. “Türkiye, kamuda borçluluk oranında gayet iyi bir durumda” dedi. .

Türkiye’de hane halkı borcunun milli gelire oranının yüzde 16 olduğunu açıklayan Albayrak, gelişmekte olan ülkeler ortalamasının yüzde 36, dünya ortalamasının ise yüzde 60 seviyesinde gerçekleştiğini, Türkiye’nin burada da hem dünya ortalamasından hem de gelişmekte olan ülkelerden çok daha iyi bir durumda olduğunu vurguladı. Bakan Albayrak, toplam borçluluk oranı ortalamaları bakımından da Türkiye’nin hem dünya genelinde hem de gelişmekte olan ülkelerden çok daha iyi seviyede olunduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şunları söyledi:

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDE TAVİZ YOK”

Türkiye’ye karşı son iki aydır süren spekülatif ataklar var. Bu ataklara karşı Türkiye, adımlar atıyor. Ekonomide bütün ilgili paydaşlarla sağlanan yüksek koordinasyon sözkonusu. Spekülatif ataklarda kullanılan araçlardan biri olan Swap işlemlerindeki yüzde 25 öz kaynak sınırı kararını, mevduat hesaplarındaki stopaj oranları düzenlemesini yaptık, Türk lirasını güçlendirmek için adımlar attık, sözleşmelerde Türk lirasına geçişi, bankaları rahatlatmaya yönelik adımları attık. Bütün spekülatif ataklara rağmen uygulanan güçlü koordinasyon ve etkili adımlar sayesinde Türkiye’nin 550 puanlara çıkan kredi risk primi olarak adlandırılan CDS primlerinde büyük düşüş sağlandı. Yeni Ekonomi Programını, titizlikle uygulayacağız. AK Parti’nin 16 yıllık iktidarlarının ekonomideki en büyük başarı alanlarından biri olan bütçe disiplininde, yeni dönemde de çok sıkı tavizsiz bir politika izlenecek. Bütçe disiplininde taviz yok.

“EKONOMİDE DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI”

Cari açığın azaltılması için tüm bakanlıklarla koordineli şekilde çalışıyoruz. Yatırımlar, ihracatı artırmaya, cari açığı düşürmeye, teknoloji üretimini sağlamaya yönelik kanalize edilecek. Cari açık düştü, ihracatın ithalatı karşılama oranı yükseldi. Genel olarak göstergelerle birlikte ekonomide dengelenme süreci başladı. Enflasyonla güçlü bir mücadele programı açıklanacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla dün başlayan AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomi sunumu, genel istişare ve değerlendirme toplantısıyla tamamlandı.

Toplantı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kapanış konuşmasıyla sona erecek.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası