Son Haberler

2014`te piyasaları neler bekliyor?

Küresel piyasa katılımcıları yeni yıla girerken, uzun zamandır ekonomi gündeminin üst sıralarında olan FED’in tahvil alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağı sorusu Aralık ayındaki FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısı ile cevap buldu. FED, aylık 85 milyar tutarında olan varlık alım programını beklentiler paralelinde 10 milyar dolar azaltırken, 18 Aralık’ta tamamlanan toplantının ardından yapılan basın açıklamasında, parasal genişlemede yeni adımların atılmasının ekonomik verilere bağlı olacağının altını çizdi.

Yatırımcılar açısından önümüzdeki dönem; paranın daha az (daha değerli), faizlerin daha yüksek, piyasalardaki dalgalanmaların daha fazla olabileceği bir dönem olacak gibi gözüküyor. Bu durum yeni risklerle birlikte, yeni fırsatları da beraberinde getirecek bir dönem olacak. FED’in piyasaları sıkılaştırmaya yönelik yapacağı hamlelerin piyasalar tarafından bir süredir satın alındığı da göz ardı edilmemeli. Yatırımcılara önümüzdeki yıl yatırım yaparken faiz ve kur risklerini dikkate alarak hareket etmelerini tavsiye ediyoruz. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı’nın 2013 Mayıs ayında aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğine yönelik açıklaması, tüm dünya finans piyasalarında bir trend değişikliğini başlatmıştı. özellikle gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışı yaşanırken; Asya, Avrupa ve ABD’de önemli ekonomik gelişmelerin olduğu bir dönem yaşadık. Yeni yılda özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasında yaptığı değişiklik sonrası bunun uluslararası piyasalarda işlem gören varlıklar üzerinde görülebilecek etkileri, piyasa katılımcıları tarafından merakla izlenecek.

ABD ekonomisinin, FED yetkililerine istikrar kazanan veriler sunması durumunda dolarda değer kazanımları görülebilir. Altın başta olmak üzere emtia fiyatlarında ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ve borsalarında kayıplar öne çıkabilir. Ancak ABD için açıklanan olumsuz verilerin ağırlık kazanması durumunda dolarda zayıf bir görünüm oluşmasına yol açabilecek küresel endekslere ve gelişmekte olan ülke varlıklarına ilginin artmasını sağlayabilir. Bu durumda hem daha ucuz dolar, hem de enflasyon endişeleri ile altın gibi varlıkların talebinde artışlar görülebilecekken, emtia fiyatlarında yıl içerisinde yukarı yönlü hareketler güç kazanabilir. Bu nedenle “yeni yılda hangi varlıklara yatırım yapabiliriz” sorusunu; genel anlamda FED’in parasal genişleme ile ilgili gerçekleştireceği strateji ve bu stratejinin dolar üzerindeki etkisi takip edilerek yatırım kararı vermemiz en doğru yöntem olur yanıtı verilebilir.

Dünyada küresel durgunluğun olduğu dönemde Türkiye büyümesini sürdürüyor ve Türk mali yapısı güçlü konumunu koruyor. Merkez Bankası rezervleri güçlü. Makro veriler açıdan baktığımızda, ülkemizin 2014 yılında dünya ortalamasının üzerinde yüzde 4 civarında büyümesini sürdüreceğini, işsizlik rakamlarının tek hanede kalarak yüzde 9.5 seviyesinde düşük seyretmeye devam edeceğini, ihracatın yeni pazarlarla birlikte 170 milyar dolar seviyelerine ulaşılmasını beklemekteyiz. Cari açığın petrol fiyatlarının seyrine bağlı olmakla birlikte alınan tedbirlerin etkisiyle 55-60 milyar dolar seviyelerini aşmaması öngörülüyor.

Borsa Dünyası

Alper Nergiz

GCM Menkul Değerler Genel Müdürü

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası