Son Haberler

2023 yılı vizyonunun en önemli parçası Afrika olacak

2023 vizyonunun en önemli parçalarından biri kuşkusuz Afrika olacak. Kıta ile olan geçmişimiz soyumuzun orada bıraktığı izler bugün bizim en önemli sermayemiz haline dönmüş vaziyette. Evet, kıtadaki itibarımız, güvenilirliğimiz bizim rekabetçiliğimizi artıran en önemli faktör.

Turcomoney’in ilk sayısı ortaya koyduğu iddia ile piyasaya çıktı. Piyasanın ihtiyaçlarını karşılayacak boşlukları dolduracak bir yayın olacağını gösterdi. Bu yolda doğru taşları yerine koyarak yayın hayatına devam edecek.

Mart sayısında genel olarak bölgesel gelişmeleri ve kıta Afrika’yı derinlemesine anlatan içeriği ile bir yol haritası çıkarmaya ve bizlere rehber olmaya çalışacak. Ben de size özellikle Afrika konusunda Ortadoğu’daki gelişmeler ve piyasalarla İlgili genel fikirlerimi aktaracağım.

Hazırladığımız 2023 vizyonunun en önemli parçalarından biri kuşkusuz Afrika. Kıta ile olan geçmişimiz soyumuzun orada bıraktığı izler bugün bizim en önemli sermayemiz haline dönmüş vaziyette. Evet, kıtadaki itibarımız, güvenilirliğimiz bizim rekabetçiliğimizi artıran en önemli faktör. Kıtada işe Türk olarak başlamak bir avantaj ama tabii ki tek başına yeterli değil. İş dünyası organizasyonları TİM’in, DEİK’in ve TUSKON’un bölgedeki çalışmaları, özellikle TUSKON’un alanda yaptığı aktif çalışma takdire değerdir. Grupların makro olarak yaptığı çalışmalar büyük yatırımların organizasyonu için itici bir güç oluştururken diğer taraftan TUSKON küçük ve orta boy işletmelerin ve tüccarların kıta da şansını artırmak için var gücü ile çalışıyor.

Herkesin yolu açık olsun ve Türkiye’nin Türk girişimcisinin önünü açmak için çalışan herkesten Allah razı olsun. Sonsuz teşekkür ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun bu millet için bir çivi çakana binlerce kere teşekkürler ediyoruz.

Afrika önümüzdeki yüzyılda tüm dünyanın kendi ekonomilerini ayakta tutmak, büyütmek adına var güçleri ile çalışacakları bir alan. Kıta, gıdadan enerjiye, savunmadan eğitime tüm alanlarda büyük potansiyeller taşıyor. Bugün için az gelişmiş olan bu pazarlar zaman içerisinde tüketim açısından da cazip hale gelecektir.

Türkiye’nin gelişimine paralel olarak daha emek yoğun ve katma değeri emek yoğun işlere dayalı olan sektörler bu bölgelere doğru kayarken tasarım, teknoloji, ticari sektörler ve hizmet sektörleri de ülkemizde gelişecektir. Girişimcilerimiz ve ekonomi yöneticilerimiz bu dengeyi ve dengeli geçişi iyi yönetmek zorundadır. Buna dikkat çekmek zorundayız.

Ayrıca Kuzey Afrika ve bağlantılı Arap dünyasını, Ortadoğu’yu iyi okumalıyız. Enerji meselesi bu bölgede 100 yıl önce coğrafyayı değiştirerek yol alırken bu yüzyılda bölgedeki rejimleri değiştirerek başka bir hamle yapıyor. Gelecek bu bölgeden beslenip şekil bulacak. Gerçek bu. Bunu doğru okuyup kendi pozisyonlarını doğru oluşturanlar, kendi işlerini doğru yönetenler kazanacaklar.

Bu değişimin, dolayısı ile geleceğin liderleri olacaklar bu siyaseten de ticareten de böyle olacak. Artık bu iki olgu birbirinden ayrı hareket edemeyecek. Doğru adımlar, doğru kararlar kazandıracak, doğru yapan herkes kazanacak. Kazan-kazan söylemi artık birbirinden ayrılamaz ana söylem olacak. Bölge hem sahip olduğu enerji kaynakları ile hem de yarattığı enerji ile sürekli dünyanın, dolayısı ile bizim gündemimizde olacak.

Geleceğin enerji kaynaklarının da bu bölgede olacağının ipuçlarını vererek sizlere veda edelim. Girişimciler bu yazıda ne demek istediğimizi gayet iyi anlayacaklardır. özel sorularınız olursa da hiç çekinmeden oguz@oguzsatici.org adresine yazın. Mutlaka cevaplamaya çalışırız.

En derin sevgi ve saygılarımla…

Oğuz SATICI

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası