Son Haberler

25. Besni Eğitim Bayramı ve düşündürdükleri…

-Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı vesilesiyle 25. Besni Eğitim Bayramı’nı “Cumhuriyet” temasıyla kutladık. Besni Eğitim Bayramı ana temasının “Cumhuriyet” olması, toplumun tüm kesimlerince çok olumlu karşılandı. Halk, cumhuriyetine sahip çıktı. Besni Eğitim Bayramı’nın açılışı 6 Ekim 2023 tarihinde “Cumhuriyet ve Eğitim Bayramı” yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş, yaklaşık bin kişiyle Cumhuriyetimizin şanına yakışır bir şekilde gerçekleşti.

-Besni Eğitim Bayramı kapsamında çalıştay düzenledik. Çalıştaya bilim, iş dünyası ve medyadan önde gelen isimler katıldı. Konuşmalar, büyük ilgi gördü. Eğrisiyle doğrusuyla 25. Besni Eğitim Bayramı’nı geride bıraktık. Besni için çalışmaya, elimizden geleni yapmaya ve hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesi paydaş görmeye devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı vesilesi ve paydaşlarımızın ortak görüşüyle 25. Besni Eğitim Bayramı’nı “Cumhuriyet” temasıyla kutladık. Besni Eğitim Bayramı ana temasının “Cumhuriyet” olması, toplumun tüm kesimlerince çok olumlu karşılandı. Halk, cumhuriyetine sahip çıktı.

Besni Eğitim Bayramı’nın açılışı 6 Ekim 2023 tarihinde “Cumhuriyet ve Eğitim Bayramı” yürüyüşü ile başladı. Türk bayrakları ile yapılan yürüyüş, yaklaşık bin kişiyle Cumhuriyetimizin şanına yakışır bir şekilde gerçekleşti. Besni halkı, öğrenci ve öğretmenlerimize ek olarak, bu yıl Besni’deki sivil toplum kuruluşlarının da daha aktif katılımı, hele hele 1937 yılında çekilen cumhuriyet kutlama fotoğrafını canlandıran 2023 yılı fotoğraf karesi çok güzel oldu.

Açılış konuşmalarında, Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Besnililere birlik ve beraberlik çağrısında bulundu, ek olarak çok çalışılması ve Besni’nin kalkınması gerektiğini vurguladı. Kaymakamımız Çağlar Partal ve Belediye Başkanımız E. Mehmet Emre, Eğitim Bayramı ve Cumhuriyetin önemine vurgu yaparak, eğitim bayramının 25. kez kutlanmasının ilçemiz üzerindeki önemini anlattılar, tüm katılımcılara teşekkür ettiler.

DÜŞYERİ KURUCUSU AYŞE ŞULE BİLGİÇ, DÜŞYERİMİZİ ZENGİNLEŞTİRDİ

Cuma günü öğleden sonra Besni’miz; kendi kızı, Pepee’nin annesi, Düşyeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç’le buluştu, onu bağrına bastı. Bilgiç, “Cumuriyetimizde Düş Kurmak Ciddi Bir İştir” panelinde hepimize ayrı ayrı düş kurdurtarak, düşlerimizi zenginleştirdi, Türk kadınının ne kadar güçlü olabileceği konusunda kadın-erkek herkese, kendi başarılarından örneklerle cesaret verdi.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, “Besni’mizin Kalkınması İçin Yapılması Gerekenler” çalıştayını bendeniz yönettim. Çalıştaya, Besni’nin gururu Ali-İbrahim Erdemoğlu, Besni’mizin yetiştirdiği müstesna bilim insanları Prof. Dr. Sait Bilgiç ile Prof. Dr. Mustafa Gündüz, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Demirel ve Gazeteci-Yazar Hasan Emre katıldılar.

ÇALIŞTAYDA BESNİ’NİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Çalıştaya; STK temsilcisi olarak Hayati İşitmen, Haci Arslan, Ferhat Songur, Selvinaz Karaboğa ve Ankara’ki kurultay nedeniyle çalıştaya katılamayan İsmail Sümer’in yardımcıları katıldılar. Mikrofonun daha çok halka uzatıldığı çalıştayda, Besni’nin sorunları masaya yatırıldı ve çözüm yolları üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Umuyoruz ki elde edilen sonuçlar, yapılacak çalışmalar, Besni’de çalıştaya katılanlar kadar katılmayanlara da faydalı olur.

Cumartesi günü, Ankara Üniversitesi Türk İnkilap Tarihi Enstitüsünden Prof. Dr. Temuçin F. Ertan’ın “Türkiye’de Cumhuriyetin Kuruluşu ve Gelişimi” Paneli çok etkileyiciydi. Hocamız, Cumhuriyetle ilgili doğru bilinen yanlışları ve gerçekleri çok güzel anlattı.

Prof. Dr. Ersan Şen Hocamız, cumhuriyet ile demokrasi ayrımını sadece hukuki değil, iktisadi-siyasi açıdan da çok güzel anlattı. Ersan Şen; her zamanki gibi, konuyu anlatırken adeta anlattıklarını yaşadı ve bu durum salonun ilgisini oldukça artırdı, büyük alkış aldı.

BESNİ KÜLTÜRÜNÜN VE RUHUNUN YAŞATILMASI GEREKİR

Gazeteci-Yazar Abbas Güçlü, Besni’ye ikinci kez geldi. O da artık bizden biri oldu ve ideal eğitimin yalnızca okullarda değil hayatımızın her alanında olması gerektiğini çok güzel anlattı. Besni’de Eğitim Bayramı yapılmasınının önemli olduğunu anlattığı konuşmasında, Besni’nin beklenen düzeyde gelişme göstermediğini, ilçede bilim ve teknolojiyi öne çıkarmak gerektiğini, Kızılin köyünün turizme kazandırılmasının ve Besni’ye özel turistik Besni Evinin yapılmasının önemli olduğunu, şehrin kültürü ve ruhunun yaşatılması gerektiğini, Vakfın da bu konularda da rol alması gerektiğini aktardı.

Çeled Uşaklar’ın sergilediği “Küsgünler Evi” tiyatro oyunu büyük ilgi gördü. Salonda yer bulabilen yaklaşık 500 kişiye ek olarak, içeriye giremeyen 100-150 kişi vardı. Şehrimizin tiyatro özleminin  had safhada olduğu anlaşıldı.

YAZARLAR, İMZA GÜNÜNDE OKURLARIYLA BULUŞTU

İmza gününe katılan yazarlarımız okurlarıyla buluştular. BEV Danışma Kurulu Üyesi Mehmet Kaban, BEV adına basımını üstlendiği “Köy Enstitüleri Işığında Günümüzde Öğretmen Yetiştirilmesi” kitabının tanıtımını üstlendi. Kitap iki aylık öğrenci bursu karşılışında BEV’den temin edilebilecek ve satış bedelinin tamamı öğrencilere burs olarak verilecektir. Hayırsever kitapseverlerden kitaptan almalarını öneriyoruz.

Besni’li yazarlarımız; Mustafa Sucu, Abdullah Buldum, Mehmet Tırpan, Aşık Fani, Osman Özbay ve Ayşe Işık ise imza gününde okurlarıyla tanıştılar. Eğitim Bayramı’na renk kattılar, kalemlerine sağlık.

Eğrisiyle doğrusuyla 25. Besni Eğitim Bayramı’nı geride bıraktık. Besni EğitimVakfı Yönetimi olarak bizler, Besni için çalışmaya, elimizden geleni yapmaya ve hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesi paydaş görmeye devam edeceğiz. Daha iyiye nasıl gideceğimiz konusunda çalışmalar yapacağız, varsa eksikliklerimizi gidereceğiz. Umarız Besni’nin geleceği için herkes elini taşın altına koyar ve İbrahim Erdemoğlu’nun güzel ve etkili konuşmasında belirttiği gibi, birlik ve beraberlik içinde Besni’nin kalkınması için hep beraber çalışır, üretir, müreffeh içerisinde yaşanmasına vesile oluruz.

Şaban Çağıran

Bankacı-Denetçi

cagiran@turcomoney.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası