Son Haberler

ABD, Japonya ile anlaştı

Ticaret savaşlarını başlatarak dünyada gerginliği artıran ABD Başkanı Donald Trump, Japonya ile serbest ticaret anlaşması yapacak. Bu kapsamda Japonya, ihraç otomobillerine ABD’nin gümrük vergileri tehdidinden şimdilik koruyabilecek.

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile ikili bir serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlama konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Ekonomisi büyük ölçüde ihracata dayalı olan Japonya bu anlaşmayla, otomobil sektörünü yeni Amerikan gümrük vergileri tehdidinden şimdilik koruyabilecek.

İki liderin dünkü görüşmesinden sonra yapılan ortak açıklamada, “İki hükümetin birbirlerinin pozisyonlarına saygı gösterecekleri” ifade edildi ve tarım ve otomobil sektörlerinde bazı sınırlamalar getirildi.

Trump, Japonya’nın ABD karşısında 69 milyar dolarlık ticaret fazlasından rahatsız olduğunu daha önce ifade etmişti. Bu fazlanın üçte ikisine yakını ABD’ye ihraç edilen Japon otomobillerinden kaynaklanıyor.

Japonya ise ABD’nin bu amaçla yapmak istediği ikili serbest ticaret anlaşmasına karşı direniyordu. Şimdi ise iki taraf da kendi açısından olumlu bir anlaşma yaptığını savunabilecek.

Abe, Japon otomobillerine yüzde 25 gümrük vergisi getirilmesinden kurtuluyor, Trump da Japonya’yı ikili anlaşmaya razı ettiği için puan toplayacak.

Trump New York’taki BM Genel Kurulu’nda Abe ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasında ticaret görüşmelerine başlama konusunda anlaştıklarını açıkladı.

“Bu, çeşitli nedenlerden ötürü Japonya’nın istemediği ve şimdi ise istekli olduğu bir şey. Şimdiye kadar olandan çok daha iyi, mükemmel bir ticaret ilişkimiz olacak.”

Japon hükümeti Trump’ın, Japonya’dan ithal edilen otomobillerin sayısının azaltılmasını talep etmesinden ya da ulusal güvenlik gerekçesiyle Japon araçlarına çok ağır gümrük vergileri getirmesinden korkuyordu.

Ekonomistler açıklamanın Japonya açısından şimdilik olumlu olduğunu kabul etmekle birlikte, görüşmelerin sonunda varılacak nihai anlaşmanın meçhul olduğuna dikkat çektiler.

Mizuho Araştırma Enstitüsü’nden Junichi Sugawara, “Bu sefer varılan anlaşmaya bakarsanız Japonya kârlı çıkıyor ancak şu anda bu sadece anlaşmaya giden yolun başlangıcı; nihai anlaşmayla Japonya’nın çok ağır zarara uğrayabileceği ihtimalini unutmamalıyız” dedi.

Abe ise görüşmeden sonra yaptığı basın toplantısında Japon otomotiv sektörünün Trump’ın göreve gelmesinden bu yana ABD’de 20 milyar dolarlık yatırım açıkladığını ve böylece 37,000 kişilik istihdam yaratacağını söyledi.

Abe, ABD ekonomisine yapılan bu katkının serbest ticaret ruhunun gereği olarak yapıldığını ve ticaretin kısıtlanmasını gerektirecek her adımın zarar vereceğini belirtti.

ABD, varılan anlaşma uyarınca ticaret müzakerelerinin devamı süresince Japon otomobillerine hiçbir yeni gümrük vergisi getirmemeyi kabul ediyor.

Japonya’nın tarım sektörü de anlaşmayla korunacak. Bu konudaki anlaşma Japonya için, Trump’ın 2017 yılında çıktığı Trans Pasifik Ortaklık anlaşmasında öngörülenlerden daha olumlu hükümler içeriyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası