Son Haberler

Suudi Al-Zamil’den 1 milyar liralık fon

Körfez ülkelerinden Türkiye’ye sermaye akışı devam ediyor.  Ortadoğu ülkelerinde yaşanan iç savaş ve gerginliklerin yanısıra petrol fiyatlarının düşmesi, Arap yatırımcıları güvenilir liman arayışına yöneltti. Türkiye, Arap yatırımcılar için en güvenilir ülkelerin başında geliyor. Körfez ülkelerinden giderek artan sermaye akışı, bu tabloyu doğuluyor.

*Suudi Al-Zamil Grubu, Türkiye’de 1 milyar liralık Gayri Menkul Yatırım Fonu kurdu.

*Al-Zamil Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhamid Abdullah Al- Zamil, “Türkiye, bizim için önemli bir ülke, önemli bir Pazar” diyor.

Röportaj: Hayreddin Turan

Körfez ülkeleri, son yıllarda bir yandan savaşlarla, bir yandan düşen petrol fiyatlarının yarattığı ekonomik krizle boğuşuyor. Petrol fiyatlarının 120 dolar seviyesinden 30 dolar seviyesine kadar gerilemesi, petrol zengini Arap ülkelerinin ekonomilerine büyük darbe vurdu. Birçok ülkenin bütçesi, uzun bir aradan sonra açık vermeye başladı. Yine birçok ülke, vatandaşlarına yıllarca bedava ya da çok düşük fiyatlarla verdikleri akaryakıt fiyatlarını ciddi oranda yükseltmek zorunda kaldı. Öte yandan önümüzdeki yıllarda petrole duyulan ihtiyacın azalacak olması da Körfez ülkelerini kara kara düşündüren bir baka önemli konu. İşte tüm bu olumsuz gelişmeler nedeniyle Arap ülkeleri, “Gelecek nesiller Fonu” kuruyor, yabancı ülkelerde finans sektöründen turizme, gayrimenkul sektöründen gıdaya değişik alanlarda yatırım yapıyor.  Türkiye, Arap yatırımcıların en çok güvendiği, en çok yatırım yaptığı ülkelerin bayında geliyor. Zira Türkiye,. Arap yatırımcılar için “güvenilir liman” niteliğinde. İşte Türkiye’de büyük montanlı yatırım yapan Arap yatırımcılardan biri de Suudi Al-Zamil Grubu. Kısa bir süre önce kurulan ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Küçükçekmece eski Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın yaptığı 24 GPY (Gayrimenkul Portföy Yönetimi) oluşumu ve Suudi Arabistan’ın köklü şirketlerinden Al-Zamil Grup, Türkiye’nin en büyük uluslararası Gayrimenkul Yatırım Fonu’nu kurmak üzere anlaşma imzaladı. Türkiye’de 1 milyar liralık Gayrimenkul Yatırım Fonu kuran Al-Zamil Grubu Başkanı Abdulhamid Abdullah Al- Zamil, Turcomoney’nin sorularını cevaplandırdı.

Sayın Al-Zamil, Türkiye pazarına girdiniz, gayrimenkul sektöründe yatırım yapmaya karar verdiniz. Bu yatırımınızla ilgili bilgi verir misiniz?

Gayrimenkul yatırım fonları Türkiye’de çok yeni bir yatırım aracı. Bizim için de çok önemli. Çünkü bu gayrimenkul yatırım fonları aynı zamanda küçük uluslararası yatırımcılar için çok ciddi, güvenli ve başarılı bir yatırım platformu oluşturuyor. Bu nedenle biz de buna çok önem veriyoruz.

Aziz Yeniay’ın şirketi 24 GPY ile ortak bir şirket kurdunuz. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Evet, ortak yatırım şirketi kurduk. İki ayrı fon kurduk. Bunlardan biri kira gelirine, diğeri alım-satım değerinden elde edilecek gelire yönelik olacak.

Kurduğunuz Gayre Menkul Fonu’nun büyüklüğü ne kadar? İlk etapta ne kadarlık bir yatırım yapacaksınız?

Başlangıçta 500 milyon TL büyüklükle faaliyete geçecek bu fonlar, kısa süre içerisinde 1 milyar TL büyüklüğü ulaşacak.

ARAP ÜLKELERİNDEN TÜRKİYE’YE YOĞUN TALEP VAR

Önümüzdeki dönemde Türkiye “ye gayrimenkul yatırımı yapmaya devam edecek misiniz? Bu yönde planlarınız var mı?

Elbette düşünüyoruz. Çünkü bu gayrimenkul yatırım fonunu kurmadan önce de Başakşehir bölgesinde büyük bir konut ve ticari projesine aslında başlamıştık. Çok büyük bir proje. Tamamen Türk tüketicisine yönelik bir proje. Dolayısıyla bu ve benzeri gayrimenkul yatırımlarını düşünüyoruz. Öte yandan Türk firmalarından da  ortak iş talepleri alıyoruz. Arap ülkelerinden Türkiye’ye yoğun bir emlak isteği var. Biz de şirketimizi Türkiye’de kurduk. Tabii ki hükümetin uzun vadeli planları ve projeleri yatırımcıların Türkiye’ye gelmesine neden oluyor.

Röportajın devamını,

Yaysat’ın seçkin bayilerinden

D&R, Remzi Kitabevi, NT, Özdilek, Real, İnkılap Kitapevi satın alabilir,

D&R’ın internet sitesinden

http://www.dr.com.tr/Dergi/Turcomoney/Kolektif/Ekonomi-Haber/Ekonomi-is-Dunyasi/urunno=0000000370911

Dijimecmua’dan (http://www.dijimecmua.com/turco-money/) okuyabilir, satın alabilir, abone olabilirsiniz.

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler