Son Haberler

Sadece o ülkede At Bayramı kutlanıyor

Türkmanistan, dünyada At Bakanlığı’nın bulunduğu ve At Bayramı’nın kutlandığı tek ülke. 1992 yılında başlatılan ve geleneksel hale getirilen At Bayramı’na Türkiye’den Çin’e,  Amerika’dan Malezya’ya,  Rusya’dan Avustralya’ya birçok ülkeden gazeteci ve at dünyası ile ilgilenen uzmanlar ve yetkililer katıldı.

At Bayramı kutlamaları 6. Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği Konferansı ile başladı. Konferansta bir konuşma yapan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov ” Türkmen atları, artık dünyada biliniyor, tanınıyor.  Türkmen atlarının genetiğinin korunması ve saf Ahal Teke ırkının ortaya çıkarılması çalışmalarına da önem veriyoruz.” dedi.

*Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat, Nisan ayının son haftasında gerçekleştirilen At bayramı ile renkli görüntüler sahne oldu.

*Törenlere katılan Devlet Başkanı  Gurbanguly Berdimuhamedov, at üzerindeki gösterileri ile izleyicileri heyecanlandırdı. Kendisine hediye edilen Miras isimli ata bindi, daha sonra atı şaha kaldıran Türkmen lider, alkış aldı.

*At Bayramı’nın en ilginç gösterilerinden biri de Türkmen atlarının “en güzel” seçilmek için kıyasıya yarışmasıydı.

Orta Asya’nın parlayan yıldızı Türkmenistan, bayramları, kurumları ile de çok farklı ve ayrıcalıklı bir ülke. Dünyada sadece Türkmenistan’da At Bakanlığı var. Yine dünyada sadece Türkmenistan’da At Bayramı kutlanıyor. 1992 yılından başlatılan ve geleneksel hale getirilen At Bayramı, her yıl Nisan ayının son haftasında konferanslar, gösteriler ve yarışlarla  kutlanıyor. Geçen ayın son haftasında kutlanan At Bayramı, birbirinden ilginç ve coşkulu görüntülere sahne oldu.

At Bayramı törenleri, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un ev sahipliğinde Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği’nin 6. Olağan Toplantısı ile başladı. Dünyanın değişik ülkelerinden yabancı konukların katıldığı tören, Türkmenistan Bakanlar Kurulu binasında düzenlendi.

“TÜRKMEN ATLARININ GENETİĞİ KORUNACAK”

At Bayramı kutlamaları 6. Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği Konferansı ‘nda bir konuşma yapan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov “Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği, önemli bir kuruluş haline geldi. Hali hazırda birliğin 29 ülkede temsilcisi bulunuyor. Türkmen atları, artık dünyada biliniyor, tanınıyor. Ülkemizde atlara büyük değer veriliyor. Atların yetiştirilmesi için bundan sonra da çaba gösterilecek. Türkmen atlarının genetiğinin korunması ve saf Ahal Teke ırkının ortaya çıkarılması çalışmalarına da önem veriyoruz.” dedi.

ATLAR, “EN GÜZEL” İÇİN YARIŞTI

At Bayramı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen en önemli etkinliklerden biri de güzellik yarışmasıydı. Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Ahalteke Atçılık Kompleksi’nde düzenlenen törende, Ahalteke atlarının güzellik yarışması gerçekleştirildi. Dünyanın birçok ülkesinden 400’e yakın konuğun ve çok sayıda Türkmen vatandaşının katıldığı törende, birbirinden güzel Ahalteke atları boy gösterdi. Aralarında yabancıların da olduğu jüri üyelerinin oylamaları sonucunda Beghan isimli Ahalteke atı birinci seçildi. ‘Galkınış’ atlı sirk grubunun Beghan isimli atı yılın en güzel atı unvanını kazandı. Grubun yetkilisine kupa ve lüks arabanın anahtarı teslim edildi.

AT BAYRAMI’NDA TÜRKMEN DÜĞÜNÜ

Ahal Teke Atçılık Kompleksi’nde düzenlenen ‘Türkmen atları güzellik yarışması’ ile birlikte izleyenleri adeta büyüleyen etkinliklerden biri de geleneksel Türkmen düğünüydü. Türkmen sanatçıların coşkulu şarkıları eşliğinde sahneye çıkan Türkmen gelin ve damat, giyimleri ve kuşamları ile izleyenleri adeta büyüledi. Törende gelin ata bindirildi, geleneksel Türkmen düğünü yeniden canlandırıldı. Muhteşem görüntülere sahne olan düğün, hipodromu dolduran binlerce konuğu heyecanlandırdı. ‘Galkınış’ atlı sirk grubunda çalışan damat ile gelini kutlayan Berdimuhamedov, düğün hediyesi olarak ev hediye etti.

DEVLET BAŞKANI GURBANGULY BERDIMUHAMEDOV, ATI ŞAHLANDIRDI

Törenlere katılan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov da at üzerindeki gösterileri ile izleyicileri heyecanlandırdı. Ahalteke atlarına olan sevgisiyle bilinen Gurbanguly Berdimuhamedov, kendisine hediye edilen Miras isimli ata bindi. Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un talimatlarını harfiyen yerine getiren, izleyicileri selamlayan at herkesi adeta büyüledi. Daha sonra atı şaha kaldıran Türkmen lider, alkış aldı. Gurbanguly Berdimuhamedov, daha sonra atlı birliğin eşliğiyle koşu meydanında bir tur attı. Beyaz bir güvercinin at üstündeki Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov‘un omuzuna konması ise törenin bir başka ilginç görüntüsüydü.

AT BAYRAMI DÜNYADA SADECE TÜRKMENİSTAN’DA KUTLANIYOR

Türkmenistan dünyada “At Bakanlığı” bulunan ilk ve tek ülke. Yine dünyada sadece Türkmenistan’da her yıl At Bayramı kutlanıyor. Bağımsızlık yıllarında kutlanan At Bayramı’nda çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bağımsızlık yıllarında her nisan ayının son pazar günü gerçekleştirilen törenlere birçok ülkeden yüzlerce konuk katılıyor. Başkent Aşkabat’ta, Ahal Teke atları ile ilgili olarak fuar ve sergi, güzellik yarışmaları düzenleniyor.

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası