Son Haberler

ALTIN: GÜVENİLİR LİMAN OLMAKTAN…

Son dönemlerde uluslararası piyasalarda en dramatik düşüşü yaşayan yatırım araçlarının başında altın geliyor. O kadar ki altın, 1170 dolara kadar gerileyen altın, tarihinin en alt seviyelerinden birini gördü.

ALTIN DİPTEN DöNDü Mü?

Uzunca bir süredir Altın fiyatında düşüş eğilimi devam ediyor. Temmuz ayında 1168 Dolar seviyesinden başlattığı düşüş hareketinde 1070 Dolar seviyesine kadar gerileyen altın, aylık kapanışını 1095 Dolar seviyesi üzerinde gerçekleştirdi ve Ağustos ayında önemli yükselişler kaydetti. özellikle 1095 seviyesi üzerinde kalma isteği, orta ve uzun vadeli düşüş eğilimine rağmen kısa vadeli tepki alımlarının oluşumunu destekledi. 19 Ağustos 2015 – FOMC tutanakları ile birlikte mevcut tepkilerin desteklendiğini ve 1142 seviyesinin test edildiğini görüyoruz.

Son yaşanılan yükselişler sonrasında Altın fiyatı için dipten döndü diyebilir miyiz sorusunun cevabını arayacağız. Bu cevabı incelerken Altın fiyatını etkileyen temel faktörleri incelemek, yol haritasını doğru çizebilmek adına önemli.

FED’in Faiz Artırımı Beklentisi Satış Baskısını Artırıyor

ABD ekonomisinde istihdamın hız kazanması, kriz sonrasında genişlemeci bir strateji uygulayan FED’in para politikasını normalleştirmeye başlamasına zemin oluştururken, piyasalar bu yıl Banka’nın en az bir kez faiz artırmasını bekliyor. Bu bağlamda da özellikle FED’in faiz artışına ilişkin stratejileri, kıymetli madenler üzerinde önemli bir etki yaratıyor. özellikle de faiz artırım sürecinin hızlanması, altın fiyatındaki aşağı yönlü baskıları destekleyen en önemli faktörlerin başında yer aıyor. Tabii burada faiz artırımının beklentilerin altında mı yoksa üzerinde mi geldiği de dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husustur. Beklentinin altında gelecek bir faiz artışı Altın fiyatının yükselmesine katkı sağlayacakken, beklenti doğrultusunda ya da beklentinin üzerinde gelebilecek bir faiz artırımı, Altın fiyatında önemli satışların oluşmasına katkı sağlayabilir. Bu anlamda Eylül ayı FED toplantısı kritik bir önem taşıyor.

Altın Talebinde çarpıcı Düşüş

Dünya altın konseyinin 13 Ağustos 2015 tarihindeki raporunda, Küresel altın talebi, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 düşüş göstererek 6 yılın en düşük seviyesine (914.9 tona) geriledi. Altın arzı da aynı şekilde yıllık bazda yüzde 5 düşüş gösterdi.

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Eylül sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası