Son Haberler

Avrupa Birliği`nin krizden çıkması zaman alabilir

Yunanistan’ı kurtarma operasyonu çerçevesinde devreye sokulan 130 milyar Euro’luk paket kalıcı çözüm sağlamayacak ve Avrupa’nın krizden çıkması daha epey zaman alacak.

Yunanistan‘ın kurtarılması için onaylanan 130 milyar euroluk operasyon tüm dünyaya nefes aldırırken, diğer yandan Yunan kağıtlarını taşıyan birçok bankayı zarar açıklamak mecburiyetinde bıraktı. Kriz aslında Avrupa Merkez Bankası operasyonları ile çözülebilecek cinsten değil. Keza parasal gevşeme politikaları ve para basılmasıyla birlikte Avrupa’da tekrardan enflasyonist baskılar hissedilecek. Peki borç silme operasyonları Yunanistan’ı gerçekten kurtarabilecek mi, yoksa sadece sorunlar mı erteleniyor? Sözkonusu ülke Euro’da kaldıkça belini doğrulabilir mi? Asıl sorun Euro da kalıp, kalmamak mı? Diğer taraftan kısa süre sonra Portekiz, İtalya ve İspanya gibi ülkeler de, benzer destekleri gündeme getirirse ne cevap verilecek? Nitekim; Euro bölgesindeki bazı Akdeniz ülkeleri ekonomik ve sosyal açıdan Yunanistan ile benzer özellikler taşıyor. Bu risk ortadayken, Almanya ve dolayısıyla Avrupa Birliği, benzer bir kurtarma operasyonu yapabilir mi? Buna yeniden güç yettirilebilir mi? Eğir aynı operasyonlar yapılamazsa küresel kriz nasıl bir boyut kazanır?

Büyük resme baktığımızda; Yunanistan’ın içinde bulunduğu durumun Euro bölgesi için önemli bir sınav niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. üretim veya rekabette üstünlük sağlayacak inovatif ürünleri olmayan Yunanistan’ın, içinde bulunduğu krizden çıkmasının düşük olasılık olduğunu düşünüyorum. Belki de çözüm bazı ekonomistlerin belirttiği gibi; Yunanistan’ın en acı reçeteye katlanıp, Euro’dan çıkmasıdır…

Konuya Almanya tarafından baktığımızda; sıkıntıdaki ülkelerin Almanya için en önemli pazarların başında geldiği görülüyor. Dolayısıyla sözkonusu ülkelerdeki istikrar, Almanya için hayati öneme sahip. Bu nedenle Almanya, krizdeki ülkelerin istikrarı için yoğun çaba harcıyor. Hem ekonomik beklentiler, hem de siyasi rolünü büyütmek için büyük çaba harcıyor. Büyük çaba var olmasına var fakat Avrupa’daki kriz çok radikal kararlar alınmadan çözülecek cinsten değil. Görünen o ki; Avrupa sadece pansuman tedbirlerle nihai çözüme ulaşmaya çalışıyor. Fakat kurtarma operasyonları yetersiz gelecektir. Yıl değil, belki birkaç aylık parasal genişleme ve normalleşme sinyallerinden sonra tekrar aynı sorunlar gündeme gelebilir. Bu anlamda AB’deki krizin gerçek çözüme kavuşması uzun zaman alacaktır.

Dr. Fatih ANIL

ORKA Group İcra Kurulu üyesi

anil@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası