Son Haberler

Başkanlık sistemi ne getirir?

Türk parlamenter demokrasisi kaos üretti. Askeri darbeler peş peşe geldi. Enflasyon yüzde yüzleri aştı. Geçmişin ‘’kötü’’ malzemeli siyasetinin  faturasını fakir kalarak Türk halkı ödedi.

Ekonomi ve siyaset : aralarında matematik bir ilişki var. ‘’Kötü’’ siyasette ‘’iyi ‘’ ekonomi olmuyor. Bir başka ilişki, demokrasi – ekonomi ilişkisi. Yozlaşmış kaotik rejimlerde rejimin adı demokrasi olsa da ekonomi çalışmıyor. Makina ısınıyor. İçinden türbülans, anarşi, enflasyon, sefalet fışkırıyor. Ekonomi tarihi örneklerle dolu. ‘’Kötü’’ ekonomilerin temelinde mutlaka ‘’kötü’’ siyaset yatıyor.

BUGÜNÜN AVRUPASI ‘’KÖTÜ’’ SİYASETİN FATURASINI ÖDÜYOR

Bugünkü Avrupa’da , Almanya dışında, ‘’kötü ‘’ bir sendikal demokrasi geleneği var. ‘’Durmadan ‘’istemek , ‘’fazlasıyla ‘’ istemek. Netice : işverenler ürküyor, fabrikalar yurtdışına kaçıyor. Çin , Hindistan, Kore, Singapur şahlanırken Avrupa’da büyüme sıfırda kalıyor. Ufukta iyimser olmayı gerektirecek hiçbir hava değişikliği gözükmüyor.

BREXİT BİR BAŞKA ÖRNEK

İngiltere ile AB arasında Brexit müzakereleri daha başlamadı bile. Tarihi bile belli değil. Muhtemelen 2017 ortasında görüşmeler başlayacak. İngiltere’de demokratik bir referandum oldu . Brexit kararı çıktı .Ama daha Brexit başlamadan İngiliz parası yüzde yirmi düştü . Baş döndürücü bir aşağı iniş tüm ekonomistleri korkutuyor.

‘’KÖTÜ’’ SİYASETİN FATURASINI TÜRKİYE’DE 1950’DEN BU YANA FAZLASIYLA ÖDEDİ

Türk parlamenter demokrasisi kaos üretti. Askeri darbeler peş peşe geldi. Enflasyon yüzde yüzleri aştı. Geçmişin ‘’kötü’’ malzemeli siyasetinin  faturasını fakir kalarak Türk halkı ödedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle bir soru sormak isterdim: ‘’Sayın Cumhurbaşkanım Belediye Başkanlığı dönemini de sayarsanız icraatta geçirdiğiniz süre yirmi yılı geçti . Bu sürede en çok ne sizi zorladı ? Üçüncü köprüyü , Galataport’u , büyük mega projeleri engelleyen faktörler neler oldu ? Finansman sorunu mu yoksa kısır siyasi çekişmeler mi ? ‘’Paralel’’ yargı mı ?’’

Cumhurbaşkanının cevabını duyar gibiyim. Türkiye’yi mühendisler uçuruyor. Ekibindeki mühendisler Binali Yıldırım, Veysel Eroğlu icraatlarıyla kendilerini Türk halkına kanıtladılar. Ama ya dünkü adıyla ‘’paralel’’ yargı, bugünkü adıyla ‘’ FETÖ” mega projeleri bir kanser gibi kemirdi. Türkiye’yi geciktirdi, mega projeleri yavaşlattı. Kısacası Türkiye’ye büyük zarar verdiler.

BAŞKANLIK SİSTEMİ MÜKEMMEL AMA …

Başkanlık sistemi konusunda yüzlerce yazı yazdım. Bu sistemi siyaset bilimci olarak iyi biliyorum. Çünkü teorinin ötesinde içinde yaşadım. Fransa’da ve Avrupa’da başkanlık sisteminden mucizeler çıkartan  De Gaulle’ün bursuyla okudum ve onun icraatının içinde görevli olarak  yıllar geçirdim. Gözümü kapatıyorum da başkanlık sisteminin Türkiye’ye neler getirebileceğini hayal edebiliyorum. Baş döndürücü . Başkanlık sistemi ama bir şartla. Bu şart ne?

YARGIDA ‘’FETÖ’’ KABUSU BİTTİ Mİ ?

Kimse ikna olmuş değil. 17-25 Aralık’ta yargıdaki ‘’FETÖ’’  bakanları, onun ötesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, ailesini, eşini hedef aldı. Bu hedeflerden sapma niyetleri yok. Tam tersine. Şimdi daha da azgınlar. Fırsatı bekliyorlar.

Yargıda HSYK geceli gündüzlü fedakar bir vatanseverlik görevini yerine getiriyor. Ama bataklık öylesine yaygın ki. Metastaz yapmış kanser dallı budaklı her tarafı sarmış. Basında inanılmaz yazılar okuyoruz. Güya FETÖ’cü avına çıkmış bazı savcı ve hakimler bir bakıyorsunuz gerçek FETÖ’cü olarak açığa alınıyorlar, gözaltına alınıyorlar, meslekten ihraç ediliyorlar. Anlaşılan  operasyonlar daha epey sürecek . Ama artık vakit kaybetmemek lazım. Temizliği tam yapmak lazım.

BAŞKANLIĞA EVET

Ekonomi başkanlık istiyor. Başkanlık demek, istikrar demek. İstikrar olmazsa mega projelere finansman bulunamaz. Türk bankaları son mega projeleri finanse etmekte nazlanmadılar. İzmit geçişi, Üçüncü köprü, Üçüncü havaalanı, Galataport Türk bankalarının vatanseverliklerini ispatladı. Siyasette istikrar, yurtdışı finansmanı da doğrudan etkiliyor. Görülüyor ki uluslararası platformda Çanakkale Köprüsü, Kanal İstanbul sorunsuz fonlanacak.

Bütün bunlar ve gelecek mega projeler için başkanlık şart. Nükleer santraller, yenilenebilir büyük enerji projeleri, rüzgar ,güneş , bunun  yanında savunma sanayii ve uzay başkanlık sayesinde süratle hayata geçirilebilecek. Ama … Bir şartla : Yargıdaki ‘’FETÖ ‘’ hayaleti hortlamaya hazır , masayı devirmeye hazırlanıyor. Aman dikkat!

PROF. DR. BENER KARAKARTAL

karakartal@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası