Son Haberler

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜNÜN KRALİÇESİ

Tek kelime Almanca bilmeden gelin olarak gittiği Berlin’de zoru başaran ve işçilikten patronluğa yükselen Forever Clean Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Boldaz; birkaç yıl üst üste “Almanya’da Yılın İş Kadını” seçilince Almanya Başbakanı Angele Merkel’in dikkatini çekiyor ve Almanya Şansölyesi tarafından yemeğe davet ediliyor. Başarısını, azimle çalışmaya bağlayan Boldaz; bundan sonraki hedefini “benim gibi sıfırdan başlayan kadınlara cesaret vermek ve onlardaki girişimcilik ruhunu harekete geçirmek” şeklinde özetliyor.

TERTEMİZ BİR BAŞARI öYKüSüNüN KRALİçESİ

Dünya genelinde uluslararası şirketlerin tepe noktasında görev yapan ve Türkiye’yi temsil eden CEO, Genel Müdür veya üst Düzey Yöneticilerin başarı hikayelerinin yanında; yurt dışına işçi gidip, yıllar sonra işveren olmuş patronların başarı serüveni de çok ilginçtir. Henüz genç yaştayken Türkiye’den, Almanya’ya gelin giden Forever Clean Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Boldaz’ın öyküsü, tüm kadınlara örnek olacak cinsten… Cesaret, kararlılık, emek ve sabırla yoğrulmuş başarı hikayesi 1987 yılında başlıyor. Almanca bilmeyen ve Berlin’e gittiğinde ilk etapta deyim yerindeyse tam bir “kültür şoku” yaşayan Boldaz; kabuğuna çekilmek yerine, zorluklarla savaşmayı tercih ediyor. Dil kursuna giderek Almancayı öğreniyor. Ardından izne çıkan işçiler yerine, “geçici işçi” sıfatıyla temizlik şirketinde mesaiye başlıyor. İşini iyi yapması ve sorumluluk alabilmesi dikkatlerden kaçmıyor ve kadrolu çalışan olarak şirkette sürekli istihdam ediliyor. Yaklaşık bir yılın ardından 150 kişinin çalıştığı şirketin Müdürlük görevi kendisine veriliyor.

Forever Clean Yönetim Kurulu Başkanı Boldaz, Almanya ve Türkiye’deki şirketlerinde toplam 400 kişiye istihdam sağlıyor. Temizlik sektöründe başarılı bir iş kadını olan ve özellikle kadın ve engellilere dönük sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Boldaz, 2004 yılında şirket bünyesinde “Engelli Bölümü”nü kurdu. Zihinsel-bedensel engellilerin, yapabilecekleri işlerde görevlendirilerek hayata tutunmaları ve kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanıyor. Yanlarına mutlaka engeli olmayan birilerinin refakatinde çalışan engelliler, başarılı şekilde istihdam ediliyor. Bunun yanında gençlere farklı birkaç dalda meslek eğitimleri verilmesini sağlayan Boldaz’ın yaptığı bu çalışmalar, Alman Ekonomi Bakanlığı tarafından da yakından izleniyor.

AZMİ O’NU PATRONLUĞA TAŞIDI HER ENTHUSIASM MADE HER A BOSS

çalıştığı iş yerinde müdür olduktan sonra da kendini geliştirmek adına durmaya niyet olmayan Boldaz, çalıştığı şirketten ayrılarak “girişimcilik” eğitimi almaya ve değişik pek çok girişimcilik seminerine katılmaya başlıyor. Ardından 2000 yılında Berlin‘de “Forever Clean” markasıyla kendi temizlik şirketini kuruyor ve Almanya genelinde hastanelere, okullara, bankalara ve kiliselere temizlik hizmeti sunmaya başlıyor. Ardından büyük ihaleler alıyor ve bu projeleri başarıyla yürütüyor. 2009 yılına gelindiğinde “Forever Clean” markasını Türkiye’ye de taşıyan ve İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, Adapazarı başta olmak 7 farklı noktada şubeleşen Boldaz, Türkiye’deki birçok Alman şirketinin temizlik işlerini yapar hale geliyor. Bugün Türkiye’deki müşterilerinin çoğunluğunu Alman ve Avrupalı şirketler oluşturuyor. Ankara’da; Avrupa Komisyonu binası, Alman Büyükelçiliği, İstanbul’da ise Alman Konsolosluğu, TNT, Vatan Bilgisayar, Galatasaray‘ın Ali Sami Yen Türk Telekom Arena stadyumu hizmet sunulan başlıca kurumlar arasında yeralıyor.

YILIN İŞ KADINI SEçİLDİ, BAŞBAKAN MERKEL YEMEĞE çAĞIRDI

“İnsan isterse, her şeyi başarabilir” felsefesi ile hayata bakan ve 2005, 2006, 2010 yıllarında Almanya’da “Yılın İş Kadını” seçilen Boldaz, 2011 senesinde de Almanya Aile İşletmeleri Birliği (ASU) Berlin Şubesi tarafından, “Yılın iş Kadını” seçilerek ödülünü ASU Berlin Şubesi Başkanı Stefan Schröter ve Başkan Yardımcısı Bettina Mützel‘in elinden aldı. üst üste ödüle layık görülen Boldaz, Almanya Başbakanı Angele Merkel’in de takdirini aldı ve Almanya Şansölyesi Merkel tarafından 8 kadınla birlikte özel olarak yemeğe davet edildi. İş kadını Boldaz, gurbetçi bir Türk iş kadını olarak böyle bir konuma gelmekten büyük gurur duyduğunu ifade ederek, “insan, ne istediğini bilip hedefine ulaşabilmek adına kararlılıkla çalıştığında başarılı olmaması mümkün değil” diyor.

6 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  Gurbetçi
  3 Aralık 2013 18:40 -

  Almanya çeşitli sektörlerde başarıyı yakalamış iş adamı var yanlarında bir çok kişi çalıştıryor ekmek veriyor ama Türk iş kadını değişik bir başarı olmuş helal olsun

 • Avatar
  Gurbetçi
  13 Aralık 2013 16:54 -

  Almanyalı bir gurbetçi kadının başarısı bu aynı zamanda Türklerin girişimciliğniin önemli bir örneği

 • Avatar
  Leyla
  13 Aralık 2013 16:55 -

  Helal olsun işte kadının azmi ve gücü

 • Avatar
  Selo
  13 Aralık 2013 16:55 -

  Miras kalmıştır ya, nereden öyle sıfırdan patron olmak kolay mı kandırmayın milleti

 • Avatar
  Misafir
  13 Aralık 2013 16:56 -

  örnek alınacak kişileri karalamak nasıl bir şey anlamıyorum, miras olsa bile sanana?

 • Avatar
  Almancı
  13 Aralık 2013 16:56 -

  Türkiyeden gidenler baya zorluk çekti önceleri ama şimdi rahatlar hatta patron kadınlar bile var bir sürü Türk şirketi var yani iş kapısı oluyor

 • Site Haritası