Son Haberler

THY ALMANYA`DA TECRÜBEYLE BÜYÜYOR

TüRK HAVA YOLLARI BERLİN MüDüRü NURULLAH OĞUZ:

THY ALMANYA’DA YARIM ASIRLIK TECRüBEYLE BüYüYOR

Almanya’da sundukları kaliteli hizmet anlayışıyla büyüdüklerini belirten THY Berlin Müdürü Nurullah Oğuz, yarım asra yaklaşan faaliyetlerini ve hedeflerini anlattı:

THY ne zamandan beri faaliyet gösteriyor?

Bu yıl, Türk Hava Yolları’nın Berlin’de faaliyet göstermeye başlamasının 40. Yılı… Bundan tam 40 yıl önce Berlin seferlerine başlayan THY Berlin, o yıllarda Almanya’ya işçi olarak gelen Türkleri taşımaya başlayarak işe başladı. Elbette o dönemde sefer sayımız azdı. Okullar tatil olduğunda ve yaz dönemleri dışında bu süreç 2000’li yıllara kadar böyle devam etti. THY’nin büyüme süreci bu yılların ardından hızlandı ve günlük seferler yapılmaya başlandı. Bugün itibariyle; Türkiye’den, Almanya’nın 12 farklı noktasında varız. Bu 12 noktadan biri olan THY Berlin Müdürlüğü olarak 23 kişilik bir ekip olarak hizmet sunuyoruz.

Bugün itibariyle toplam kaç noktaya, kaç sefer düzenliyorsunuz?

THY, Almanya’da 12 noktaya uçuş yapıyor. Günde 4 sefer yaptığımız İstanbul’a, haftada toplam 28 sefer düzenliyoruz. Yaz mevsiminde seferlerimize her gün bir Anadolu noktasını ekliyoruz ve günde 4 olan sefer sayımız 5’e çıkıyor. Böylece yaz mevsiminde Türkiye’ye haftada toplam 35 sefer düzenlemiş oluyoruz. İstanbul dışında; Ankara, İzmir, Adana, Samsun ve Trabzon’a seferler düzenliyoruz. Türkiye-Berlin arasında geçen yıl yaklaşık 370 bin yolcu taşıdık. Bu rakamın yaklaşık yüzde 60’ı Türkiye’de kalan yolculardan oluşuyor. Geri kalan yüzde 40’lık bölümü ise Türkiye’den, başka ülkelere giden transit yolcular dolduruyor. Yolcu profilimizin ağırlıklı kısmı Türklerden oluşuyor, az bir kısmı ise Almanlardan meydana geliyor. THY’nin, Almanya’da uçuş yaptığı noktalar arasında en fazla transit yolcu sayısı Berlin’e ait.

Bilet satış hizmetlerinizi hangi kanallar üzerinden sunuyorsunuz?

Almanya’nın yapısı acente yönünden biraz farklı. Yıllar önce Türk işçisine bilet satmayı amaçlayan küçük bürolar halinde kurulmuş acentelerimiz mevcut. Sözkonusu Bilet Satış Acentelerinin dışında Alman acentesi ile de çalışıyoruz.

Hedefiniz nedir?

Geçen yıl toplam satış olarak toplam 90 milyon Euro’luk ciroya ulaştık. Bu yıl ise 100 milyon Euro’yu geçmeyi hedefliyoruz. Kapasite artışlarıyla satışlarımızı arttırmayı istiyoruz. 2012’de önemli bir atılım yaptık. Kapasitemizi yüzde 42 oranında arttırdık. Bu rakam neredeyse yüzde 50 büyümek anlamına geliyor. Yüzde 42 civarında yolcu artışımız oldu. Neredeyse kapasite artışı kadar, yolcu artışı sağladık. Bu yıl ise yeni açılan hatlar nedeni ile uçak bulma şansızım olmadı. Kapasitemizi ancak kış aylarında arttırabiliyoruz. Yıllık kapasite satışımız bu yıl yüzde 12-13 civarında kaldı. Yıllık ortalama doluluk oranımız ortalama yüzde 83 civarında. Büyüme oranı yüzde 12, yolcu artışımız da aynı paralelde yüzde 12-13 civarında olacak. Anadolu seferlerimizle birlikte bu yıl 400 bin yolcu sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası