Son Haberler

Birleşme ve satın almalarda sert düşüş

Ernst & Young’ın paylaştığı bilgilere göre, birleşme ve satın almalar ilk 4 ayda beklentilerin çok altında kaldı. Cantekinler, “27 Nisan itibariyle işlemler rekor seviyede yavaş ve toplamda 1 milyar doların altında” dedi.

Uluslararası danışmanlık şirketi Ernst & Young’ın (EY) Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, ilk dört ayda iç ve dış gerilimler ve özellikle yurtiçindeki bombalı saldırıların etkisiyle yatırımcı ilgisinin azaldığını, birleşme ve satın almaların beklentilerinin çok altında kaldığını söyledi.

Trendin toparlanması için özelleştirmelerde nasıl bir yol izleneceğinin önemli olacağını belirten Cantekinler, büyüme hikayesinin olmamasının yanı sıra iç güvenlik endişelerinin, özellikle Avrupalı yatırımcıların ilgisinin azalmasında etkili olduğuna dikkat çekti.

EY, Türkiye’de değeri açıklanmamış işlemlerle birlikte toplam birleşme ve satın alma hacminin geçen yıl 15 milyar dolar olduğunu ve işlem hacminin bu yıl da aynı paralelde olmasını beklediklerini açıklamıştı. Geçen yıl tüm dünyada işlem sayısı ve hacmi rekor seviyeye yükselirken Türkiye’de, özellikle büyük çaptaki kamu kaynaklı işlemlerin gerçekleşmemesi nedeniyle işlem hacmi azalmıştı.

İlk 4 ayda işlem değeri 935 milyon dolar

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Cantekinler, Türkiye EY kurumsal finansman ekibinin hazırladığı rapora işaret ederek, “İlk dört aya bakıldığında 27 Nisan itibariyle işlemler rekor seviyede yavaş ve toplamda 1 milyar doların altında. Bu dönemde en büyük işlem Mars Group’un satışı oldu. Onu dışarı çıkardığınızda bedeli açıklanmayan işlemler içinde de yüksek montanlı işlem yok; neredeyse 100 milyon dolarlık işlem bile yok” diye konuştu.

687 milyon dolar Mars’ın satışından geldi

EY raporuna göre, bu yıl 27 Nisan itibariyle açıklanan işlem değeri 935 milyon dolar oldu, ancak bu tutarın 687 milyon doları Mars Entertainment Group’un Güney Koreli CJ-CGV ve ortaklarına satışından geldi.

Diğer büyük işlemler ise Şanlıurfa HES’in işletme hakkı devrinin 87.3 milyon dolara Rönesans Enerji’ye, Tortum HES’in işletme hakkı devrinin 46.5 milyon dolara Tayfurlar Enerji’ye, Polinas Plastik’in ise yüzde 49’unun 40.5 milyon dolara İsmet Ambalaj’a satışı oldu.

Rapora göre, Mars işlemi nedeniyle en yüksek tutarlı anlaşma eğlence sektöründe gerçekleşirken, bunu 136 milyon dolar ile enerji, 68 milyon dolarla imalat, 9 milyon dolarla kimya ve 4 milyon dolarla perakende sektörü izledi.

Adet bazında en fazla işlem ise 12 şirketle bilişim, 7 şirketle imalat, 5 şirketle enerji sektörlerinde gerçekleşti.

Yabancı bekle-gör modunda 

Cantekinler, birleşme ve satın alma işlemlerinin bu yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı döneminin altında kalmasının nedenlerini şöyle açıkladı:

“Türkiye’nin yakın coğrafyasında devam eden savaş ve belirsizlik nedeniyle Avrupalı yatırımcıların ilgisinde bir daralma var. Tabii ki her zaman doğru işlem ilgi çeker o ayrı. Uzakdoğu’dan belirsiz bir ilgi var daha az etkilenmiş görünüyor. Piyasadaki hammaddesi dövize bağlı bir çok sektörde dövizdeki hareketle marj daralmaları görünüyor… Özellikle şehir merkezlerinde yaşanan patlamalar istekli yatırımcılarda da iştahı azaltıyor. Şu anda tam ilgilerini kaybettiler diyemeyiz ama bekle-gör modundalar.”

“Büyük montanlı özelleştirmeler gerçekleşirse o zaman geçen yılki büyüklüğü yakalarız. Birleşme ve satın alma işlemleri ilk dört ayda bizim de beklentimizin altında kaldı” diyen Cantekinler, “Sadece bomba olayı da değil, jeopolitik risk de var; yurtdışından Türkiye’nin nasıl göründüğü de önemli” diye konuştu.

Beklenen özelleştirmeler

Önümüzdeki dönemde beklenen özelleştirmeler arasında Aliağa Kombine Çevrim ve Gaz Türbinleri Santrali, limanlar, Kuzey Marmara otoyolu projesi, Türk Şeker Fabrikaları, İGDAŞ, Halk Emeklilik ve Halk Sigorta, PPP hastane projeleri, İSPARK yer alıyor.

Özel sermaye fonları tarafında da görünümün şu an için çok parlak olmadığını söyleyen Cantekinler, bu fonların yaptıkları yatırımlardan çıkmakta zorlandıklarına dikkat çekti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası