Son Haberler

Piyasalar, baskı altında

Küresel riskten kaçış eğilimi ve iç siyasette gerilimin tetiklediği satışlar borsayı 81 bin seviyesine çekti. Dolar/TL 2.79 seviyesinden 2.85 seviyesine tırmandı.

Küresel piyasalardaki olumsuz hava, nisanda dip yapan enflasyona karşın yıllık enflasyonda ‘en iyinin’ geride kaldığı algısı ve artan iç siyasi gerginlikler yurtiçinde satış baskısını artırdı. BIST yüzde 3’ü aşan kayıpla 3 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Dolar/TL ise 2.79 seviyesinden 2.84 seviyesine yükseldi.

Analistler Türkiye piyasalarının negatif ayrışmasında enflasyonda en iyinin geride kaldığı algısının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu arasında fikir ayrılığı oluştuğuna dair iddialar ile Merkez Bankası Başkanı’nın Ekonomi Bakanlığı’na yaptığı ziyaret sonrası açıklamanın ‘Para politikası bağımsızlığına dair algıyı negatif etkileyebilecek bir açıklama’ olarak algılanması gibi faktörlerin etkili olduğunu belirtiyor.

Borsada yüzde 3.3 kayıp yaşandı

BIST-100 endeksi gün içerisinde 80,885 puana kadar gerilemesinin ardından, günü 2.760 puan  ve yüzde 3.29 değer kaybıyla 81.069 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksinde gün sonunda yüzde 4 düşüş yaşandı.

Dolar 2.85’e dayandı

Enflasyon verileriyle 2.7915 seviyesine kadar inen dolar/TL ise yönünü yukarı çevirerek 2.85 seviyesine dayandı. 2.8498 liraya kadar çıkan dolar gün sonunda 2.8472 seviyesinde yer alıyor.

Ata Yatırım Araştırma Müdürü Cemal Demirtaş, satışlarda esas olarak yurtdışının etkili olduğunu belirterek, endeksin önemli seviyelere geldiğini bu seviyelerden realizasyonlar olduğunu belirtti. İç siyasi gelişmelerin bu satışta ne kadar etkili olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu belirten Demirtaş, “Enflasyon seviyesinde kimse tatminkar değil. Ayrıca satışları dışarı tetikliyor” dedi.

Kaynak: Dünya

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası