Son Haberler

Borsa kayıplarla açıldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ve Standard & Poor’s’un cuma akşamı yaptığı değerlendirmelerin ardından piyasalar haftaya sınırlı bir düşüşle başladı.
Yurt içinde ise cuma günü piyasalar kapandıktan sonra S&P, Türkiye’nin kredi notunu korurken, not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Fitch de Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan “BBB-“den “BB+” seviyesine indirdi ve not görünümünü “durağan” olarak belirledi. Analistler, Fitch’in kararının piyasalar tarafından beklentiler paralelinde olduğunu ve son birkaç haftadır fiyatlandığını, bu nedenle etkisinin kısa süreli ve sınırlı olabileceğini kaydetti. Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi, cuma günü, Fitch kararı öncesi 83.500-84.000 bandında yatay bir seyir izlerken, endeks haftayı yüzde 0,92’lik artışla 83.827,39 puandan tamamladı. Bu sabah ise ilk işlemlerde satıcılı olan endeks hemen sonrasında yükselişe geçti. Borsa İstanbul 100 endeksi, 157 puan düşüşle 83.670 puandan haftaya başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,19 oranında değer kaybetti. Açıldıktan hemen sonra hızlı bir yükseliş yaşayan borsa, kazanımlarını yüzde 1’in üzerine çıkardı. BİST 100 endeksi, saat 10:10 itibariyle yüzde 1,06 yükselişle 84.700 puan seviyelerinde hareket ediyor. BIST 100 endeksinin 84.200 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu aktaran analistler, 83.400 seviyesinin ise destek olarak izleneceğini bildirdi.

Dolarda sınırlı yükseliş

Dolar/TL, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili kararının ardından 3,91’e kadar yükselse de bugün 3,86 seviyelerinden alıcı buluyor.

Gündemi yoğun bir hafta olacak

Bu hafta hem yurt içi hem de dışında yoğun veri akışı piyasaların yönü üzerinde etkili olacak. Yurt dışında ABD tarafında Fed faiz kararı ve tarım dışı istihdam verisi, Euro Bölgesi’nde büyüme; Asya tarfında Japonya Merkez Bankası BoJ’un faiz kararı, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak yılın ilk enflasyon raporu ve ocak ayı enflasyon verisi takip edilecek.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası