Son Haberler

Kurtulmuş’tan ‘not’ yorumu

Türkiye’nin makroekonomik dengelerinde sorun olmadığını ifade eden Kurtulmuş, not kararlarının değil ekonomik dinamiklerin önemli olduğunu söyledi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard and Poor’s (S&P) ve Fitch Ratings’in not kararını sonrası önemli olanın ekonomik dinamiklerin gerçekliği olduğunu belirterek, sürecin sakin olarak sürdürülmesi gerektiğini bildirdi. Kurtulmuş, CNN Türk canlı yayınında ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Fitch ve S&P’nin not kararını değerlendiren Kurtulmuş, “Esas olan şey bu süreci sakin olarak sürdürmektir. Ne not indirince, ne de arttırdığında mod değiştirmemeliyiz. Mühim olan ekonominin kendi dinamikleridir. Türkiye’nin makroekonomik dengelerinde çok şükür büyük bir sorun yoktur. Esas olan Türkiye’nin ekonomik dinamiklerini büyütmektir. O konuda sürekli tedbir alıyoruz” diye konuştu.

‘Siyasi şekilde davrandıkları oldu’

“Derecelendirme kuruluşlarının çok etkisinin olmayacağı kanaatindeyim” diyen Numan Kurtulmuş, “Zaman zaman derecelendirme kuruluşları ekonomik değil, siyasi şekilde davrandıkları oldu. Türkiye’nin üzerinde oynanan uluslararası bir oyun var. Bunun en önemli örneği döviz üzerindeki baskı. Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına dönük sürdürülebilen bir kampanya” değerlendirmesini yaptı.

‘İşin arkasındakileri bilmiyoruz’

“Türkiye üzerinde oyun oynayan kim” sorusuna Kurtulmuş şu cevabı verdi: “İşin arkasındaki saikleri bilmiyoruz ama Türkiye güçlü bir ülke olarak, bölgede oynanan oyunları bozabilecek bir ülkedir. Bundan rahatsız olan unsurlar Türkiye üzerinde oyun oynuyor. Ekonomide Türkiye’yi ciddi şekilde köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Mühim olan içerideki ekonomik dengeleri bozmadan, üretim gücümüzü arttırmamız”

‘Kurdaki esas sorun şirket borçluluğu’

Döviz kurlarındaki artışın etkisini değerlendiren Kurtulmuş, “Dolardaki artışta esas sorun özel sektörün borcu. En fazla dikkat etmemiz gereken nokta burası” şeklinde konuştu.

‘Erken seçim ihtimali yok’

Erken seçim iddialarını değerlendiren Numan Kurtulmuş, “Yeni seçilmiş bir parlamento var. Seçim meselesini bir kenara koymamız gerek. Erken seçim ihtimali yok. Ancak referandum önemli bir mesele. Fakat her şeyi referanduma bağlı olarak görmemek gerekiyor. Bütün ekonomiyi referandum üzerinden konuşmak olmaz” dedi ve ekledi: “Bizce bu millet çok yüksek oy verecektir. Ama sonuç ne olursa başımızın üstünde.”

‘Evrim teorisi bilimsel olarak çürümüştür’

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Evrim teorisinin müfredatta olup olmaması konusunda değerlendirmeniz nedir?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Evrim teorisi zaten bilimsel olarak eskimiş ve çürümüş bir teoridir. İlla bu teori, mutlaka okutulacak diye bir kural yok. Müfredatın içerisinde bu çalışma yapılır. Tezlerden bir tez olarak belki gündeme gelebilir. Sonuç itibarıyla ‘Evrim teorisine inananlar, evrim teorisini bilenler çağdaş, ilerici insanlardır, buna karşı çıkanlar gerici, çağ dışı insanlardır.’ görüşü esas çağ dışı görüştür. Evrim teorisi bu anlamda, eski tarih boyunca da tartışılan görüşlerden birisidir. Dolayısıyla bunun üzerinden bir tartışmayı çok doğru bulmuyorum.”

‘Büyükşehirlerimizde maalesef park kalmadı’

“Maçka Parkı’nın sanırım bir kısmı kullanılamaz hale gelecek. Bu konudaki görüşünüz nedir?” sorusunu Kurtulmuş, belediyenin yeşilin tahrip edilmeyeceğine, ağaçların kesilmeyeceğine ilişkin açıklaması bulunduğunu belirterek, “İnşallah öyle olur. Büyükşehirlerimizde parklarımız, mezarlıklarımız dışında yeşil alan maalesef kalmadı.” diye yanıtladı.

Bedelli askerlik yakın dönemde gündeme gelmeyecek

Kurtulmuş, bedelli askerlikle ilgili soruya ilişkin “Geçmiş dönemde bedelli askerlikle ilgili kamuoyundaki beklentilere sözcülük etmiş birisiyim. Ama Türkiye’nin şu ortamında, terörle mücadelenin bu kadar had safhada olduğu bir ortamda bedelli askerlik konusuyla ilgili herhangi bir çalışma Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında mevcut değildir. Yakın dönemde de bu konunun gündeme gelmesi mümkün değildir.” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası