Son Haberler

ÖCAL: 1 NUMARA OLMAK İSTİYORUZ

Türk Hava Yolları , 30 yıldır Bulgaristan’a uçuyor, kısaca özetler misiniz Türk Hava Yolları’nın bu çalışmaları nereden nereye geldi?
Türkiye-Bulgaristan arasında 23 Nisan 1984 yılında başlayan hava trafiği o zamanlar haftada 3 seferdi. 2011 yılına gelindiğinde Bulgaristan’ın da Avrupa Birliği’ne girmesiyle bir trafik artışımız oldu. Buradaki işadamlarımız Uzakdoğu’ya seyahatlerinde Türk Hava Yolu’nu kullanmaya başladılar. Bu durum, bizim frekanslarımızı artırma gereğini doğurdu.

Bugün uçuşlarımızı 11 frekans olarak icra ediyoruz ama yine de yeterli olmuyor. İnşallah 2012 yılı itibarıyla Schengen vizesiyle rahat giriş çıkış yapabilmesi Bulgaristan’a giriş çıkışı artırdı. Sayının artması bizim trafiğimizi de olumlu yönde etkiledi. Bu çerçevede biz de ürünlerimizi geliştirdik, sefer sayımızı artırdık ve pazardan bir pay almaya başladık.

Schengen vizesinin kabul edilmesi, yeşil pasaportlara tanınan kolaylık önemli bir gelişme. Ancak hala diğer vizeler için sorunlar devam ediyor; bu durum THY’yi ve Bulgaristan’ı nasıl etkiliyor ?
Normal vizeler için gerçekten çok büyük bir sorun. Buraya Türkiye’den gelmek isteyen vatandaşlarımız, Bulgaristan vizesi almaya çalışırken gerçekten çok büyük zorluklarla karşılaşılıyor, vatandaşlarımız yaklaşık iki üç hafta vize alma süreciyle karşı karşıya kalıyorlar. Doğal olarak bu durum olumsuz yönde etkiliyor, sonraki geliş isteklerini törpülüyor.

Bunları Büyükelçiliğimizle de görüştük; Bulgar hükümetine iletmelerini istedik. Buraya gelecek olanlara Schengen vizesi almalarını tavsiye ediyoruz. Bulgar hükümeti, bu kolaylığı sağlarsa hem gelirleri artacak hem de imajlarına fayda sağlayacak. Bundan 10-15 yıl öncesinde kapıda vize alınıyordu; o çok güzeldi. İnsanlar çok rahat gelip gidebiliyorlardı. Şimdi “vize almak çok zor deyip” tatillerini bile erteliyor ya da başka yerlere kaydırıyorlar. Bulgaristan bu vize alma işlemi kolaylaştırmalı, kaldırsınlar demiyoruz; sadece kolaylıkla alınabilsin. Fiyatı da biraz düşürürlerse iki ülke arasında iletişim, alış-veriş daha kolay olur.

Türkiye son yıllarda bir çok ülkeyle karşılıklı olarak vizeleri kaldırdı. Komşumuz Bulgaristan’ın da böyle bir adım atması çok daha yararlı ve güzel olmaz mı ?
çok daha yararlı olur; ama bu şu an için imkansız görünüyor. çünkü Bulgaristan Avrupa’ya giren ilk kapı, direkt Ortadoğu’dan, Türkiye’den Avrupa’ya atılan ilk adım olduğu için, vizenin kaldırılmasını ülke açısından sakıncalı gördüklerini düşünüyorum. Ancak Yunanistan örneğinden yola çıkarsak, Yunan adalarında günübirlik, iki güne kadar vize çıkarıldığını biliyorum. Bunu belki 3 günlüğüne ya da üç dört günlüğüne, yani muafiyet vize muafiyeti olursa bir kolaylık sağlanmış olur. Her iki ülke ekonomisine de faydası olur.

Bulgaristan Türk Hava Yolları bürosu olarak bundan sonraki hedefleriniz, çalışmalarınız neler olacak ?
Bundan sonra ki hedeflerimiz arasında sefer sayımızı artırıp, daha fazla yolcuyu taşımak var. İlk hedefimiz bu. Sabah-akşam seferleri koyup, günübirlik işadamlarına hizmet sağlamak. Gidiş-gelişi kolaylaştırmak. Daha çok bağlantı veren yeni noktalarımız var. Gerek Avrupa’ya, gerek Uzakdoğu’ya, gerekse Amerika’ya… Bulgaristan’a, İstanbul’dan bir köprü kurup, dünyaya ulaştırmak. Buradaki bir numaralı havayolu şirketi olarak anılmak istiyoruz.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY ARALIK 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA..

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası