Son Haberler

DOĞUŞ İNŞAAT`TAN BİR BAŞARI HİKAYESİ

Dünya çapında yapılan uygulamalar, büyük çaplı yolcu akışının olduğu büyük şehirlerde hızlı ve verimli bir sonuca ulaşmanın ve trafik sıkışıklığını rahatlatmanın tek çözümünün yüksek ulaşım kapasitesine sahip cadde dışı toplu ulaşım hizmetlerinin hızla geliştirilmesinde yattığını gösteriyor.

Bu tür ulaşım hizmetlerinde en çok tercih edilen çözüm metro sistemleri. Sofya, ikinci metro hattını da tamamlayarak büyük bir Avrupa şehri haline gelme yolunda bir kilometre taşını daha başarıyla aşmış oldu. Doğuş Inşaat ve Ticaret A.Ş. bu başarıya katkıda buluna firma olarak öne çıktı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yapılan en büyük altyapı projesi olan metro sisteminin yapımına paralel olarak, hatların üzerindeki bulvarlar, altyapı ve diğer tesisler de farklı görünüm sağlıyor.

dogus_insaattan_bir_basari_hikayesi_2.jpg Doğuş Inşaat ve Ticaret A.Ş., Sofya – II. Hat, Lot 1 metro genişletme projesinin ana yüklenicisi / tasarımcısı olarak seçildi. Hat 3,8 kilometre uzunluğunda çift tünel ve 4 metro istasyonu içeren “Nadezhda” ve “Patriarah Evtimiy” bulvarı arasındaki bölümü kapsıyor. Sinyalizasyon ve SCADA dahil olmak üzere Ray yolu işleri, elektromekanik işleri de Doğuş tarafından yapıldı. Proje tamamlanma süresi 45 ay ve Ağustos 2012 tarihiydi.

Güzergahın yoğun bir yapılaşmanın mevcut olduğu şehir merkezinden geçmesinden ötürü bölümdeki çift yönlü tünel, Sofya Metro Sistemindeki şartlara bağlı olarak Doğuş’un siparişi üzerine Alman Herrenknecht şirket tarafından özel olarak imal edilmiş olan 9.39 m çapındaki TBM (Tünel Delme Makinası) kullanılarak inşa edildi. Tünel delme makinasının uygun bir şekilde seçilmiş olması ve yüksek kalitede olmasından dolayı, günde ortalama 21 metre ilerleme ile yüksek kalitede tünel inşaa edilmiş ve maksimum 35m/gün ilerleme kaydedildi.

Sofya Metro Projesi için DOĞUŞ’un öndöküm parkında 14 bin 770 segmentten oluşan 2 bin 109 adet ring tasarlandı. Segmentler sayesinde elde edilen yüksek kalitede iç kaplama , Avrupa’daki en iyi su geçirmezlik özelliklerine sahip tünellerden birinin ortaya çıkmasını sağlamış olup, 936 metrelik tünel, DOĞUŞ İNŞAAT’ın deneyimli ve kalifiye personeli sayesinde– dünyada rekor sayılacak bir şekilde – 32 gün içerisinde tamamlandı.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY ARALIK 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA..

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası