Son Haberler

C Group`tan 5 yıldızlı hizmet

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de faaliyet gösteren C Group, turizm ve inşaat olmak üzere iki ana alanda faaliyetler yürütüyor. Temelleri 2001 yılında atılan grup, ilk olarak otelcilik alanında hizmet vermeye başladı.

Azerbaycan’da ve özellikle Bakü şehrinde modern ve çağdaş otelcilik anlayışını ortaya koyan ve geliştiren C Group, kısa sürede grubun otelcilik alanında öncü olmasını sağladı. Azerbaycan’da hizmet sektörünün ve özellikle turizmin gelişiminde önemli katkıları olan C Group, 2010 ve 2011 yıllarındaki büyük hamleleriyle bu katkılarını her geçen daha da artırıyor.

Otel hizmetlerinin yanı sıra restoranlarıyla da yiyecek, içecek ve eğlence sektöründe de hedeflerini büyüten C Group, turizm alanında faaliyet gösteren tüm tesislerini C Hotels&Resorts markası altında topluyor. C Hotels&Resorts; Bakü’de beş yıldızlı Ambassador Hotel ve Ramada Bakü dört yıldızlı Anatolia Hotel ve Comfort Inn Hotel’in yanı sıra Bakü dışında Şeredil isimli resort oteliyle öne çıkıyor. Grupta, By Tike isimli 3 katlı 220 kişilik lüks restoran da bulunuyor. İnşaat alanında da hızla büyüyen grup, halihazırda Bakü içinde üç, Bakü dışında bir otelin inşaatını sürdürüyor. 2011 yılı sonunda otel sayısı sekize ulaşacak C Group, Bakü’nün önde gelen firmaları arasında yer alıyor.

Hali hazırda inşaat faaliyetleri devam eden 4 otelin ikisinin 2011 sonunda, diğer ikisinin de 2012 yılının ilk yarısında açılmasının planlandığını söyleyen C Hotels&Resorts Genel Müdürü Serhat Baş; “Söz konusu oteller; 48, 68, 70 ve 125 odalı olarak inşa ediliyor. 3 tanesi şehir, 1 tanesi resort konseptinde olacak oteller; konumları, bina iç ve dış tasarımı, konforlu odaları ve kaliteli hizmet anlayışıyla kısa sürede hem Azerbaycan’da hem de ülkeye iş veya turistik amaçlı seyahat eden insanların geldikleri ülkelerde tanınacak” diyor.

Grubun yeni restoranlar açarak yiyecek içecek sektöründeki zincirini daha da büyütme hedefi olduğunu belirten Baş, 2011 sonuna kadar iki yeni restoran ve bir eğlence merkezini faaliyete geçirmeyi planlayan C Group’a ilişkin sorularımızı yanıtlıyor:

c_grouptan_5_yildizli_hizmet_2.jpgTURİZM BüYüYOR KARLILIK DüŞüYOR
Tüm dünya ükelerinde olduğu gibi Azerbaycan’daki turizm ve otelcilik sektöründe de her geçen gün rekabet artarken, karlılık azalıyor. Buna göre yeni konseptler oluşturmak gerekiyor.

♦ Hizmet sektörünün on zorlu sektörlerinden biri olan otelcilikten bahseder misiniz?
Otel işletmeciliği, hizmet sektörünün en önemli kollarından biridir. Otel işletmeciğinde müşteri memnuniyeti ön plandadır. Farklı ülkelerden, milliyetlerden ve meslek mensuplarından insanları ortak bir mekanda rahat ettirmek ve mutlu olmalarını sağlamak kolay değil. Otellerimizde ağırladığımız misafirlerimizin her biri kendi konumları, şahsiyetleri ve ihtiyaçları doğrultusunda beklenti ve taleplere sahip. Otel işletmecisi olarak bizim görevimiz, misafirimizin konakladığı süre zarfında onların talep ve beklentilerine en hızlı ve doğru şekilde cevap vermek oluyor.

Burada insan kaynağının önemi ortaya çıkıyor. Otel işletmecisi olarak bizim en önemli değerimiz, sahip olduğumuz çalışan kadrosudur. ön büro, concierge, restaurant, house keeping vb. gibi pek çok birimimizde insan kaynağımızla kaliteli hizmetler sunuyoruz. çalışanlarımızın, misafirlerimizin talep ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde cevap verebilecek donanıma sahip olması gerekiyor.

Bunu başarabilecek kapasitede personeli bulmak, onları kadromuza dahil etmek ve sürekli kılmak, çalışanlarımızın eğitim gereksinimlerini karşılamak otel işletmeciliğin en zor taraflarından sadece biri. Oteller 7 gün 24 saat hizmet veren işletmeler. Bu çok yorucu ve tempolu bir faaliyet. 365 gün verdiğiniz hizmetin kalitesini aynı seviyede tutmak ve sürekli iyileştirmek hiç de kolay değil.

♦ Sektördeki rekabet sizi nasıl etkiliyor? Yeni inşa edilen 4 ve 5 yıldızlı oteller sizi nasıl etkileyecek?
Rekabet tüm dünya ükelerinde ve sektörlerde olduğu gibi Azerbaycan’daki turizm ve otelcilik sektöründe de her geçen gün artıyor, karlılık ise azalıyor. Bakü’de inşaası devam eden beş yıldızlı oteller, önümüzdeki yıllarda sektördeki rekabeti mutlaka daha da artıracak. Burada önemli olan, rekabetin etik olarak gerçekleşmesidir. İşletmelerin sermaye yapıları, maliyetleri ve amortisman payları düşünülmeden uygulanan fiyat politikaları hem Azerbaycan’daki turizm ve otelcilik sektörünü, hem de sektörü oluşturan otel gruplarını sıkıntıya düşürür.

♦ C Hotels Group olarak 2012 yılında ne gibi yenilikler düşünüyorsunuz?
2012 yılında C Hotels Group olarak otellerimizdeki hizmet kalitesini korumaya ve artırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Personelimizin, konuklarımıza daha iyi hizmetler sunabilmesi için yıl boyu düzenli olarak devam edecek eğitim faaliyetlerimiz var.

Tüm departmanlarımızı, müşteri menuniyeti, telefonla ve yüzyüze iletişim, pazarlama-satış vb. pekçok konuda geliştiren eğitim programlarımız var. C Hotels Group olarak bünyemizdeki otel sayısını artırmaya yönelik yatırımlarımız ve girişimlerimiz de olacak.

♦ Sizi diğer otellerden ayıran temel özellikleriniz nelerdir?
C Hotels Goup bünyesindeki beş yıldızlı otelimiz Ambassador; şehirdeki konumu, sunduğu konfor, personelinin hizmet anlayışı ve güleryüzüyle rakiplerinden ayrılıyor. Grubumuzdaki 4 yıldızlı otellerimizden biri olan Hotel Anatolia ise geniş odaları ve kaliteli hizmet anlayışıyla beş yıldızlı otel standartlarını aratmıyor. Comfort Inn Hotel ise modern bina tasarımı, ferah ortamı ve farklı oda seçenekleri ile konuklarına hizmet veriyor. Bakü’den 140 kilometre uzaklıkta Şamaxı’daki otelimiz Şeredil Resort Hotel, farklı restoran seçenekleri, zengin menüleri, suit odalardan kotej evlere kadar her yaşa ve zevke hitap eden konaklama alanları ile şehrin stresinden uzaklaşmak için seçilebilecek ender mekanlardan biri.

üLKELER DEĞİL ŞEHİRLER öNE çIKIYOR
♦ Dünyada artık ülkelerden çok şehirler ön plana çıkıyor. Yeni yapılan parklar, alışveriş merkezleri ve caddeler, sahil şeridi, eğlence yerleri, lüks oteller, restoranlar, kafeler, barlar ve kentin modern atmosferi Bakü’yü marka şehir yapma konusunda önem taşıyor. Bakü’nün dünya genelinde bilinirliğiyle ilgili neler söyleyeceksiniz, bu anlamda atılması gereken adımlar var mı?
Son yıllarda dünyada ‘Marka Şehir’ kavramı yerleşiyor. Artık turizmde ülkelerin isimleri yerine, şehirlerin isimleri öne geçiyor, ülkelerin Turizm Bakanlıkları, memleketlerinin önemli şehirlerini öne çıkarıyor. örneğin; Paris, Londra, Barcelona, Roma, Prag, Stockholm, Amsterdam, Moskova, Tokyo, New York, Budapeşte, Frankfurt, Brüksel, Kopenhag,
İstanbul gibi birçok şehir, ülkelerinden daha çok öne çıkıyor. Bu saydığım şehirler marka şehirlerden bazıları. 2011 yılında Azerbaycan’da da aynı sistem uygulanmalı. Bakü her geçen yıl tüm dünyada daha çok tanınan bir şehirdir.

Petrol üretimi konusunda büyük tanınırlılığa sahip olan Azerbaycan ve Bakü, özellikle hızla yapılaşan ve birbirinden güzel binaların restore edilmesi veya yeniden inşa edilmesiyle güzelleşen ve renklenen bir şehir dokusuna sahip oluyor.

Şehrin çehresi gelen turisti cezbedecek bir yapıya kavuşuyor. Yeni yapılan parklar, alış veriş merkezleri ve caddeleri, sahil şeridi, eğlence yerleri, lüks otelleri, restoranları, kafeleri, barları ve kentin modern atmosferi Bakü’yü marka şehir yapma konusunda önemli unsurlar arasında yer alıyor.
Bu konseptte yaratıcı bir reklam ve tanıtım ajansı ile irtibata geçilerek Bakü için tanıtım broşürleri, bilboardlar, müzikler ve tanıtım filmleri hazırlanmalı. Bu tanıtım ve imaj materyalleri dünyanın belli başlı ülkeleri seçilerek oralardaki mecralarda kullanılmalı.

Ayrıca fuar ve kongre turizmine de büyük önem verilmeli. Yeni hizmete giren Expo Center’da 2011 yılında düzenlenecek fuarların daha fazla yerde duyulması için organizatör şirket/şirketler ITECA Caspian vb. gibi ve onun partnerleri ile istişarede bulunularak onlara destek verilmeli. Expo Center’da yeni konseptlerde ve farklı sektörlerde fuarlar da planlanarak fuar takvimine koyulmalı. Bazı uluslararası kongrelerin, ya da olimpiyatların da Bakü’de yapılması için gerekli lobi faaliyetlerinin aktif bir şekilde yapılması gerekiyor.

BAKü‘NüN TANITIMINA AĞIRLIK VERİLMELİ
♦ Hizmet kalitenizi nasıl koruyor ve denetliyorsunuz?
Bu konuda sürekli olarak müşterilerimizi dinleyen, onların önerileri ve eleştirelerini kayıt altına alan ön büro ve satış-pazarlama departmanlarımız mevcut. Yiyecek-içecek, house keeping gibi birimlerimiz de bu departmanlarımıza destek veriyor. Ayrıca müşteri memnuniyetini ölçen anket çalışmaları için de hazırlıklarımız devam ediyor.

♦ Turizm sektörünün temsilcisi olarak Azerbaycan’ın tanıtımına ne gibi katkılarınız oluyor?
Azerbaycan ve Bakü’yü tanıtan broşür ve diğer tanıtım materyallerinin otellerimizde müşterilerimize sunulmasıyla ilgili hassasiyeti, Azerbaycan Turizm Bakanlığı’nın beklentileri ve önerileri ile paralel olarak paylaşıyoruz. Azerbaycan’ın ve özellikle Bakü şehrinin tanıtılması, gelen konukların şehri daha iyi değerlendirebilmesi ve hoş vakit geçirebilmesi için bu tür tanıtım materyallerinin takdim edilmesi büyük önem taşıyor.

Turcomoney – Aralık 2011

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası