Son Haberler

Atavatan Türkmenistan`da çifte bayram

atavatan_turkmenistanda_cifte_bayram_2.jpg ♦ 20. Bağımsızlık yıldönümünü kutlayan Türkmenistan, dünyanın en büyük ikinci doğalgaz yatağının keşfedilmesiyle ikinci bayramı yaşıyor. Türkmen halkı, ülkenin tüm kentlerinde birbirinden ünlü sanatçıların konserleriyle coştu. Işık, lazer ve havai fişeklerle renklenen kutlamalar göz kamaştırdı.

20. YILA GöRKEMLİ KUTLAMA
20 yıla büyük başarılar sığdıran Atavatan Türkmenistan, zengin enerji kaynakları ile her geçen gün büyüyerek tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Türkmenistan 20. Bağımsızlık yılını muhteşem törenlerle kutlarken, İstanbul ve Ankara‘da düzenlenen organizasyonlarla bu sevinç paylaşıldı.

20 yıl önce bağımsızlığını ilan eden Atavatan Türkmenistan, ekonomide gerçekleştirdiği mucize ile dünyanın dikkatlerini üzerine toplamayı başardı.
27 Ekim’de 20. Bağımsızlık yıldönümünü kutlayan Türkmenistan, muhteşem gösterilere, coşkulu manzaralara sahne oldu.

Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, adeta seferberlik ilan ederek ülkeyi şahlandırdı. İşte bu şahlanışın 20. yılı geçen ay başkent Aşkabat’ta düzenlenen açılış törenleri, yöresel gösteriler, birbirinden ünlü sanatçıların konserleriyle bayram coşkusu yaşadı. Sadece başkent Aşkabat’ta değil, ülkenin tüm kentlerinde ışık, lazer ve havai fişek gösterileri izleyenlerin gözlerini kamaştırdı. Bağımsızlık Bayramı’na Türkiye’den ve dünyanın birçok önemli ülkesinden bakanlar, işadamları ve sanatçılar katıldı.

Renkli görüntülere sahne olan bağımsızlık günlerinin büyük finalinin yapıldığı 28 Ekim Cuma günü başkent Aşkabat’taki Aşkabat Stadı’nda geniş katılımlı bir tören düzenlendi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un ev sahipliğinde düzenlenen törenlerde dünyanın farklı ülkelerinden yabancı devlet adamları ağırlandı. 20. Bağımsızlık yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve ünlü sanatçıların sahnede yerini aldığı konserde, bağımsızlık şarkıları salonu çınlattı.

Muhteşem dans gösterileriyle izleyenleri adeta büyüleyen sanatçılar, alkış tufanı ile takdir edildi. Sarayı hıncahınç dolduran dünyanın dört bir tarafından gelen konuklar, keyifli saatler yaşadı.
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un da katıldığı konserde, tüm katılımcıların büyük sevgi gösterisinde bulunduğu gözlendi.

atavatan_turkmenistanda_cifte_bayram_3.jpg ANAVATANLILAR ATAVATANI İLE KUCAKLAŞTI
Atavatan Türkmenistan’ın sevincine başta Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan olmak üzere Türkiye’den çok sayıda işadamı ve gazeteci de katıldı. Törende Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, Polimex İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, K Medya Grubu Başkanı Dr. Kazım Kılınç, çalık Holding Başkanı Ahmet çalık, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, TYD Başkanı Turgut Gür ve çok sayıda önemli isim katıldı.

atavatan_turkmenistanda_cifte_bayram_4.jpgGURBANGULI BERDİMUHAMEDOV EKONOMİDE DEVRİM YAPTI
Bitaraflık politikasıyla kısır siyasi çekişmelerden ve güncel gerginliklerden uzak duran Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, ülkeyi bir baştan bir başa yeniden imar etti, ekonomide adeta bir devrim gerçekleştirdi. Türkmen halkının refah düzeyini gözle görülür bir biçimde artıran Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, hayata geçirdiği reformlarla özellikle inşaat, sanayileşme, tarım, bilim, teknoloji, eğitim ve sağlık gibi alanlarda köklü değişiklikleri gerçekleştirdi.

TüRKMENİSTAN ENERJİ SEKTöRüYLE BüYüYOR
Kalkınış gaz sahalarının toplam rezervi 26,2 trilyon metreküp. Bu sahalardaki gaz rezervi, Türkiye‘nin günümüzdeki toplam doğalgaz tüketimini göz önününde bulundurulduğunda 690 yıl yetecek büyüklüğü ifade ediyor. Dünyanın en büyük 2. doğalgaz rezervine sahip Türkmenistan, 20. bağımsızlık yıldönümünde birçok sevinci birlikte yaşadı. Türkmenistan‘ın toplam jeolojik rezervinin 71,21 milyar ton kömüre eşdeğer yakıta denk olduğu açıklandı.

Türkmen Devlet Ajansı’nın verilerine göre, Türkmenistan‘ın toplam jeolojik rezervi, 71,21 milyar ton kömüre eşdeğer oranda. 1 Ekim 2011 tarihi itibariyle Türkmenistan‘ın ispatlanmış doğalgaz rezervi 25,213 trilyon metreküp. Toplam jeolojik rezervinin 53,01 milyar tonunun karada, 18,2 milyar tonun ise denizde bulunuyor. Daha önce, ülkenin toplam rezervi 45,44 milyar ton kömüre eşdeğer yakıta eşit olduğu açıklanmıştı. Bu, doğalgaz rezervinin neredeyse iki kat arttığı anlamına geliyor ki ülkenin geleceği açısından son derece önem arzediyor.

Türkmenistan‘daki yüzlerce doğal gaz sahasından biri olan Kalkınış gaz sahalarının toplam rezervinin ise 26,2 trilyon metreküp seviyesinde. Bu rezerv rakamı, dünyanın en büyük ikinci doğalgaz sahası anlamına geliyor.

TüRKİYE‘YE 690 YIL YETECEK GAZ REZERVİNE SAHİP
Enerji uzmanlarına göre bu sahalardaki gaz rezervi, Türkiye‘nin günümüzdeki toplam doğalgaz tüketimi göz önününde bulundurulduğunda 690 yıl yetecek büyüklüğü ifade ediyor. Aynı, miktar Avrupa‘nın en büyük doğal gaz pazarlarından İngiltere için 278 yıl, Almanya için 323 yıl, Asya‘nın, hatta dünyanın en büyük doğal gaz pazarlarından birisi olması beklenen çin için 240 yıl, Hindistan için ise, 429 yıl süreyle gaz ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarda. Bu da Türkmenistan’ın önümüzdeki yıllarda stratejik açıdan çok daha büyük bir öneme sahip olacağını gösteriyor. Bu potansiyel aynı zamanda ülkenin daha zenginleşmesi içinde çok önemli bir fırsat niteliğinde.

Türkmenistan‘da 2030 yılına kadar doğalgaz üretiminin 230 milyar metreküpe, petrol üretiminin ise 67 milyon tona çıkarılması hedefleniyor. Mevcut verilere göre, dünyanın en büyük 4. doğal rezervlerine sahip ülke olan Türkmenistan, günümüzde Rusya, çin ve İran‘a doğal gaz ihraç ediyor.

TüRKMENİSTAN 20 YILA BüYüK BAŞARILAR SIĞDIRDI
Türkmenistan’ın bağımsızlık coşkusunu İstanbul’da yaşamaktan mutluluk duyduklarını belirten Türkiye Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütebellioğlu: “Türkiye Cumhuriyeti’nin 88. kuruluş yıl dönümü ile Türkmenistan’ın 20. Bağımsızlık yıldönümü üst üste geldi. 2 gün arayla kutladığımız bu iki bayram kardeşliğimizi daha da pekiştiriyor.

Türkmenistan 20 yıldır çok önemli işler başardı. İşin güzel tarafı bu başarıları adımlarda iki ülke hep yan yana oldu. Türk işadamları, yaptıkları yatırımlarla bu ülkede önemli projelere imza atıyor. Son 20 yılı büyük işler sığdıran Türkmenistan, bu işleri yaparken Türk işçilerinin, Türk iş adamlarnın buraya katkı sunması gurur verici. Türkiye ve Türkmenistan olarak biz kalp ve damar gibiyiz, bizim kardeşliğimiz karataşa yazılmış gibidir.

Hiç bir zaman silinmez, bu sözün en büyük göstergesi Türk iş adamlarına yatırım kolalığı sağlayan politikasıyla dikkat çeken Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’dur. Birçok önemli yatırıma imza atan başarılı iş kadını Seda Gengörü, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından madalyayla ödüllendirildi. Türk iş adamları Erol Tabanca ile Engin Grup Başkanı Engin Kale de madalya aldılar. Bu adımlar iki ülkenin kardeşliğini ve ekonomik ilişkilerini daha da derinleştiriyor.”

atavatan_turkmenistanda_cifte_bayram_5.jpgBAĞIMSIZLIK COŞKUSU İSTANBUL’DA DA KUTLANDI
Atavatan Türkmenitan’ın 20. bağımsızlık yıldönümü İstanbul ve Ankara’da düzenlenen muhteşem törenlerle de kutlandı. İstanbul WOW Otel’de gerçeklen törene, Türkiye’nin önde gelen isimleri katılarak, Atavatan’ın sevincine ortak oldu. Türkmenistan İstanbul Baş Konsolosluğu’nun düzenlediği resepsiyona diplomatlar, siyasetçiler ve iş dünyasının seçkin temsilcileri katıldı.

Coşku içerisinde geçen gecede konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Atavatan için biraraya gelen konuklardan büyük alkış aldı.gecede Türkmenistan sanatçılarının yöresel şarkıları ve gösterileri de ilgi topladı. En çok beğeniyi Türkmen gençlerin seslendirdiği şarkılar gördü.

TüRKMENİSTAN‘IN YILDIZI PARLIYOR

Türkiye Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Necdet AYGüN:
Dernek olarak 20 yıldır iki ülkenin dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için elimizden gelen bütün çabaları gösteriyoruz bundan da çok mutluluk duyuyoruz. Türkmenistan’ı gelişmiş, dünyanın önemli ülkelerinden biri olarak görmekten mutluluk duyuyoruz.

Dr. Akkan SUVER:
Türkmen kardeşlerimiz Türkiye ye karşıda yüksek bir vefa göstererek kemal Atatürk ün büstünü Aşkabat’ın en güzel parkına dikmek jestini gösterdiler. Bir Türk olarak kendilerine minnettarım.

İstanbul Ticaret üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Yücel UĞURLU:
Türkmenistan, Orta Asya’da kendi ayakları üzerinde durmayı başarmış önemli bir devlet konumunda. Kendini inkar etmeden, yer altı kaynakları, doğal zenginliği ve milli hazinesiyle varlığını günbegün geliştiren, büyüyen bir ülke.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail KAVUNCU:
Yaşadığımız coğrafyada bizler için Türkmenistan’ın apayrı bir değere sahip. Gerek kardeş Türkmen halkının sıcaklığı, gerekse Türkmen devletinin yürütmüş olduğu olumlu ilişkiler bugün Türkmenistan’ı Orta Asya’nın parlayan yıldızı haline getirdi. Türk dünyası için çok ciddi anlamı olan bir ülke. Türkmenistan’ın önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğine ve Türkmen halkının böyle bir lider ve yönetimle daha güzel yerlere ulaşacağına inanıyorum.

Türkmenistan Hava Yolları Türkiye Satış Müdürü özgür öZBEY:
Türkmenistan devletinin 20. Bağımsızlık Yılını kutluyoruz. Iki devlet olarak yıllarca bu sektörde Türkmenistan devletine hizmet verdim.çok gururlu ve onurluyum böyle bir devlette hizmet vermekten kendi ülkem adına mutluyum.

Cesur çAçA – Turcomoney / Aralık 2011

cesur@kmedya.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası