Son Haberler

Çevresel sorunlar Türkiye`yi durdurmamalı

Türkiye’nin en büyük ekonomik partneri olma özelliğini taşıyan Avrupa’da bilindiği üzere ekonomik kriz var. Keza Suriye’de, Irak’ta, İran’da farklı siyasi krizler yaşanıyor. Türkiye kendine güvenen duruşuyla bu zorlukların üstesinden gelebilecek insan ve siyasi kapasiteye sahip.

Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Dış politika anlamında hemen yanı başımızdaki Suriye’de, Irak’ta, İran’da farklı siyasi krizler; Yunanistan ve diğer AB ülkelerinde ekonomik krizler Türkiye’yi de etkiliyor. Daha önce de benzer konulara değinmiştik. AB ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz ne yazık ki hala devam ediyor. İspanya’da hükümet daha fazla tasarruf tedbirleri alarak krizin üstesinden gelmeye çalışırken, Yunanistan henüz AB ekonomik hedefleri içerisinde büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Portekiz, İtalya ve diğer ülkeler de krizi aşmanın yollarını arıyorlar.

Euro bölgesinde işsizlik oranı toplamda yüzde 22 gibi rekor bir seviyede ilerliyor. İspanya’da gençlerin yüzde 52’isi, İtalya’da ise yüzde 36’sının işsiz olması büyük endişe kaynağı. İşsizlik gibi sosyal ve ekonomik bir problem ile hiç bu kadar sert bir şekilde karşılaşmayan Avrupa, bu krizi durdurmazsa dünyanın geri kalanını da etkileyecek bir durumla karşı karşıya kalacağız ne yazık ki.

Türkiye’nin en büyük ekonomik partneri olma özelliğini taşıyan Avrupa’nın karşı karşıya olduğu bu kriz neticesinde Türkiye’nin de farklı sorunlarla karşılaşma ihtimalini göz ardı etmemeliyiz. Zira Türkiye şu anda politik olarak yükselen bir değer olmanın yanı sıra yüksek büyüme oranlarıyla da dünya kamuoyu nezdinde dikkatle izlenen ve yatırım yapılan bir ülke. Bunun altında yatan siyasi istikrar Türkiye’nin son 10 yılı için önemli bir kazanç olmakla birlikte, ekonomik altyapının sağlam olması da diğer bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin Doğu’sunda da Suriye, İran ve Irak’taki krizler direk olarak Türkiye’yi etkileyen diğer ülkeler. Gerek politik gerekse de ekonomik olarak Türkiye’yi zor durumda bırakan Ortadoğu meselesi, Türkiye’nin büyümesi önünde şu anda önemli bir engel teşkil ediyor ne yazık ki. Son zamanlarda artan iş hacmi dolayısıyla Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde de bir hareketlenmeye yol açan komşularla sıfır sorun politikası Türkiye’nin iç sorunlarına da önemli bir ilaç olma özelliği taşıdı. Elbette komşularımızda yaşanan sorunlar Türkiye’nin politikalarından kaynaklanmıyor ancak sonucu maalesef Türkiye açısından zorlu süreçleri getiriyor.

Türkiye’nin tüm çevresinde yaşanan bu olumsuz etkileşimler zorlu bir coğrafyada yaşamanın getirdiği zorluklar olsa da, Türkiye kendine güvenen duruşuyla bu zorlukların üstesinden gelebilecek insan ve siyasi kapasiteye sahip.

Tarkan KADOOĞLU

kadooglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası