Son Haberler

Çin’in otomotiv devi Chery’nin Türkiye planları…

Otomotiv devi Chery, Çin’in önde gelen markalarının başında geliyor. Chery, 7 ayrı sektörde faaliyet gösteriyor. Ama otomotiv, lokomotif sektör konumunda. Çip üretimi, gayrimenkul, finans alanlarında da pek çok şirketi var. Chery, 21 yıldır Çin’de aralıksız ihracat lideri olan bir marka. Yani uluslararası pazarlara ilk açılan, ihracatta büyümeyi istikrarlı bir şekilde arttıran bir şirket.

Chery, 2023 yılında yüzde 52 büyüyerek 1,8 milyonluk bir satış harcmine ulaştı. Önceki yıllarda distribütör kanalıyla Türkiye’de tüketicilere ulaşan Chery, 2022’nin Eylül ayında %100 yabancı sermaye ile kendi şirketini kurdu, 2023 yılının Mart ayında satış faaliyetlerine başladı.

2022 yılının Şubat ayında Chery Türkiye Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Ahu Turan, Turcomoney Dergisi’nin WOW İstanbul Hotel’de düzenlenen CEO Sohbetleri Toplantısı’nın Mart ayındaki konuğuydu. Otomotiv sektöründe uzun yıllar değişik kademelerde görev yapan Turan, toplantıda Turcomoney yazarlarının ve konukların sorularını cevaplandırdı, çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Turan, “Chery’nin Türkiye’de üretim yapması için çok gayret ediyoruz” dedi.

Chery Türkiye Ürün Müdürü Furkan Kırkıcı ise ürün stratejisi ve müşteri prolfili hakkında bilgi verirken, Renault Mais Eski Genel Müdürü ve Turcomoney yazarı İbrahim Aybar da otomotiv sektörü ile ilgili dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerle ilgili katkıda bulundu.

Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan’ın çarpıcı değerlendirmelerini okumanızı öneriyorum.

KAZAKİSTAN’DA YATIRIM VE TİCARET FIRSATLARI

Petrol, doğalgaz, altın, uranyum, kömür gibi yer altı kaynakları açısından Türk dünyasının en zengin ülkelerinin başında gelen Kazakistan, 2 milyon 725 bin km’lik yüzölçümü ile dünyanın dokuzuncu büyük ülkesi konumunda. Yaklaşık 20 milyonluk nüfusu ve 260 milyar dolarlık milli geliri ile bölgenin en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Kazakistan’da yapılan reformlar sonucunda ekonomi büyüdü, enflasyon düşürüldü, işsizlik oranı azaltıldı. Petrol sektörü ile ivme kazanan ekonomik büyümenin etkileri başta hizmet sektörü olmak üzere diğer sektörlere de yansıdı.

Özetle Kazakistan ekonomisi her geçen gün gelişiyor. Ancak birçok ülkede yaşanan gelir dağılımı ile ilgili sorun, burada da fazlasıyla kendini hissettiriyor. Son yıllarda zenginler, servetlerine servet katıp daha da zenginleşirken, yoksullar daha da yoksullaştı. Yani uçurum iyice arttı. Bu tabloyu şehri gezerken görmek mümkün, Bir yanda lüks villalar, dolup taşan lüks lokantalar ve caddelerde trafiğe çıkan ultra lüks otomobiller, jeepler, bir tarafta geçinmekte bir hayli zorlanan Kazaklar… Kazakistan yönetimi, bu sorunu çözmeye çalışıyor… Dost ve kardeş
Kazakistan ekonomisindeki son gelişmeler, sayfalarımzda detaylı olarak ele alındı.

HEDEF, KAZAKİSTAN’LA TİCARETİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK

Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Kazakistan ekonomisini Turcomoney için analiz etti. Büyükelçi Kapucu, “Türkiye, Kazakistan ekonomisinde enerji dışı sektörlerde en büyük yatırımcı ülkelerden biridir. 2023 yılı itibariyle Türkiye’den Kazakistan’a gerçekleştirilen yatırımların kümülatif miktarı 5 milyar Doları aşmıştır. Kazakistanlı yatırımcıların ülkemizdeki yatırımlarının toplamı ise 1 milyar Dolar seviyesindedir. Orta Asya bölgesindeki en büyük dış ticaret ortağımız olan Kazakistan’la ticaret hacmimizin de liderlerimizin belirlediği 10 milyar Dolar hedefine kısa vadede erişileceğini düşünüyoruz. Savunma sanayii ve organik tarım son dönemde dikkat çeken sektörlerdir. Birçok sektörde yatırım fırsatı var” diyor.

ULUSAL VE ULUSLARARASI PİYASALARINDA YATIRIM FIRSATLARI

Türkiye, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerle yeni bir döneme girdi. Ülkemiz ve insanlarımız için hayırlı olsun. Merkezi iktidar ve yerel yönetimin işbirliği yapması, ülkemiz için hayırlı olur. Bu noktada en çok merak edilen ise, “Ekonomi nereye gider? Piyasalarda neler olur? Yatırımcılar ne yapmalı?” sorularıdır. Turcomoney yazarları, bu soruları çarpıcı değerlendirmelerle analiz etti. Yönünüzü arıyorsanız bu analizleri okumanızı öneriyorum.

Önümüzdeki ay Ramazan Bayramı’nı kutlayacağız. Siz değerli okurlarımızın bayramını kutluyor, sağlık, mutluluk ve bol kazançlı bir ay diliyorum.

Dr. Kazım KILINÇ

Turcomoney Genel Yayın Yönetmeni

kakilinc@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası