Son Haberler

Cumhurbaşkanlığı seçimi piyasaların önünü açtı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından, yeni Başbakan’ın netleşmesiyle rahat nefes alan Türkiye ekonomisinin önü açıldı. Yurtdışına dair riskler baskı unsuru oluşturmayı sürdürecek.

10 Ağustos, Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi açısından mihenk taşı olabilecek gelişmelere sahne oldu ve ilk kez Cumhurbaşkanı, halk oylaması ile seçildi. Sayın Recep Tayyip Erdogan ilk turda direkt halk oyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı oldu. Kısmi Başkanlık sistemine geçişe de yeşil ışık yakılmış oldu.

Netice her ne kadar önceden tahmin edilse de, piyasalar ancak seçim sonuçlarının netleşmesiyle rahat nefes aldı. Hemen akabinde Sayın Erdoğan’dan boşalan AK Parti’de Genel Başkan ve Başbakan olarak Davutoğlu’nun ismi açıklandı ve belirsizlik hızlıca giderilmiş oldu. Şimdi piyasaların gündeminde yeni kurulacak kabine var. Dışarda ise jeopolitik risklerin sürdüğü bir ortamda bundan sonraki dönemde Amerika ile olan ilişkilerin seyri önemli. Yeni kurulacak kabine, yeni ekonomi politikaları, yeni mali sistem piyasalarca kısa vadede sorgulansa da; hükümetin uzun dönemler boyunca taviz vermeden uyguladığı istikrarlı ve mali disipline dayalı ekonomi politikalarını, yeni kabinenin de uygulayacağından, bu yönde ilerleyeceğinden kuşku yok.

JEOPOLİTİK RİSKLER öN PLANDA

Dışarıda geride kalan aylara benzer şekilde jeopolitik riskler yine piyasaların gündeminde yer aldı. Ukrayna-Rusya, İsrail-Filistin ve Irak’ta IŞİD, varlık fiyatlarındaki yöne etki eden başlıklar arasında yer aldı. Diğer taraftan batılı ülkelerin Rusya’ya olan yaptırımlarını genişletmesi ve Rusya’nın karşı yaptırımlar ile cevap vermesi, ekonomik anlamda kaygı yarattı.

TüRKİYE EKONOMİSİNİN öNü AçILDI

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın faizleri ne zaman artıracağına ilişkin beklentiler fiyatlanıyor. İçerde Mart ayından başlayan seçim maratonunun yaratığı belirsizlik ortamı Cumhurbaşkanlığı seçiminin de sonuçlanmasıyla son buldu. Genel bir ifadeyle piyasaların önü açıldı diyebiliriz. Jeopolitik riskler devam etmekle birlikte, seçimlerin ardından azalan belirsizlik, artan öngörülebilirlik, iyileşen risk priminin oluştuğu ortamda Türkiye, yabancı sermayeyi çekmeye devam edecek.

Borsa Dünyası

Alper Nergiz

GCM Menkul Değerler Genel Müdürü

nergiz@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası