Son Haberler

Değerli döviz yeni fırsatlar yaratabilir!

Yılın son ayını da geride bıraktıktan sonra, herkes yeni yıla ilişkin beklentilerini netleştirmeye çalışıyor. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) aldığı son karar, piyasalar tarafından yakından izlendi ve izlenmeye devam edilecek. ABD ve ekonomisinden gelen verilere baktığımızda gelişmenin sürpriz olmadığını görüyoruz. Burada dikkat çeken en önemli unsur; ABD ekonomisinde, son 4 yıldan beri ilk defa cari açıkta gerileme görülmesiydi. Bu fotoğraf şuna işaret ediyor: Dolar biraz değerlenebilir ve FED bu veriye dayanarak sembolik de olsa tahvil alımında beklentilere bağlı şekilde Ocak ayından itibaren 10 milyar (aylık 75 milyar dolar) dolarlık azaltmaya gidiyor. Söz tablo zaten birçok gelişen ülke piyasasında satın alınmış bir beklentiydi.

ABD’den gelen veriler pozitif seyretmeye devam ediyor. Büyüme rakamları 3.çeyrekte yüzde 4.1 geldi ve dolayısıyla işler iyiye gidiyor. FED kademeli olarak parayı kısmaya devam edecek, diğer bir deyişle ucuz dolar dönemi sona erecek. ABD Merkez Bankası’nın aldığı kararlardan en fazla son 4-5 yıldır ucuz dolardan beslenen, gelişen ülkeler etkilenecek. Söz konusu durumdan daha az etkilenmek ve olumsuz etkileri bertaraf edebilmek için kademeli azaltmanın vereceği zaman kazancın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu zamanı iyi kullanmak son derece önemli. Makro anlamda ekonomiyi yönetenler ve mikro anlamda işletmeler kendilerine en uygun politikalarla döviz kurlarındaki artışlara uyum sağlayıcı tedbirleri almadırlar.

İşletmeler açısından ucuz döviz döneminin sonu geldiğinden borçlanmada hangi para biriminden kazanç elde ediliyorsa, ilgili para biriminden borçlanılmalı. Değerli dövizin getireceği rekabet avantajı dikkate alınarak döviz kazandırıcı stratejiler geliştirilmeli. önümüzdeki dönem ihracatta yeni pazarlar bulmanın yanı sıra; kaybedilen pazarların toparlanması gereken stratejilerin ve pazarlama faaliyetlerinin yapılacağı dönemdir.

Son gelişmeler ve dövizdeki yükselişe baktığımızda; makro anlamda değerli döviz ihracatta rekabet gücü kazandıracağından, ürün ihracatının yanı sıra, turizm faaliyetleriyle birlikte cari açığı makul seviyelere çekmek içinde ortaya çıkan fırsat iyi değerlendirilmeli. Birçok gelişmiş ülke değerli para birimleri nedeniyle ihracatta sıkıntı yaşarken Türkiye, parasının değer kaybını fırsata çevirip, başta cari açık sorunu olmak üzere birçok temel sorununu zaman içinde çözebilir.

Eko Sentez

Dr. Fatih Anıl

ORKA Group İcra Kurulu üyesi

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası