Son Haberler

Deutsche Bank, daha fazla sıkılaştırma bekliyor

Deutsche Bank’ın beklentisi: Daha fazla sıkılaştırma

Deutsche Bank yayımladığı bir araştırma notunda TCMB için daha fazla sıkılaştırma gerektiğinin altını çizdi. Deutsche Bank, yayımladığı araştırma notunda, perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısından beklentilerinin daha fazla sıkılaştırma yönünde olduğunu söyledi.

Banka, bu beklentilerini; ivmesi artan enflasyona, altın ve nakit olarak döviz rezervindeki yükselişe ve Başkan Naci Ağbal’ın sözlerine dayandırdıklarını vurguladı. İlâve 250 baz puanlık bir sıkılaştırmanın daha gerekli olduğunu belirtti. 250 baz puanlık bir artırımının faiz oranlarını yüzde 17,50 düzeyine ulaştıracağının altını çizen Deutsche Bank, reel faiz getirilerinin ise yüzde 2-2,5 civarında olacağını açıkladı.

“Bu haftaki toplantıda 150 baz puanlık bir artış beklentisi içindeyiz.” diyen kurum, 2021’in başlarında da 100 baz puanlık bir diğer faiz artışı daha beklediklerini kaydetti. Dolar/TL ’nin önümüzdeki aylarda yüksek olasılıkla 7,50 civarında kalacağını deklare eden Deutsche Bank, bu rakamın kendilerinin Türk lirası için oluşturduğu 7,80’lik adil değer seviyesinin altında olduğuna da değindi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası