Son Haberler

Japonya’dan rekor bütçe

Japonya’dan rekor bütçe!

Japon hükümeti gelecek yıl için 1 trilyon doları aşan rekor bütçe kabul edildi. Bütçenin %40.9’unun borçlanmalardan elde edilmesi planlanıyor. Japonya’da hükümet 2021 malî yılı için hazırlanan ”106.6 trilyon yen”lik rekor bütçe tasarısını onayladı. Salgınla mücadele veren ve ekonomiyi canlandırmak isteyen ülkede onaylanan 2021 bütçesi gelişmiş ülkeler içerisindeki en yüklü borç yükünü de beraberinde getiriyor.

Nisan ayında başlayan 2021 yılı malî bütçesi 106.6 trilyon yen olarak belirlendi. Bu, geçen yıla göre %3.8 oranında daha yüksek bir bütçe demek. Bütçede sosyal güvenlik için 35.8 trilyon yen, salgınla mücadele için 5 trilyon yen harcama planlandı.

Gelirler tarafında ise global ekonomik krizden beri en yüksek tahvil ihraçları planlanıyor. Bütçenin yüzde 40.9’unun borçlanmalardan gelmesi planlanıyor. 2020 yılında bu oran yüzde 31.7 bandındaydı. Maliye Bakanı Taro Aso salgını önlemek, finansal toparlanma ve malî konsolidasyon için dengeli bir bütçe yaptıklarını kaydetti. Başbakan Yoshihide Suga hükümeti bu ay salgının ekonomik yükünü azaltmak için 700 milyar dolarlık teşvik paketi açıklamıştı. Bu paketin de bir bölümü 2021 bütçesinden fonlanacak. Ülkede COVID-19 vaka sayıları son dönemde yükselerek günlük 3.000’i geçti. Japonya Merkez Bankası da cuma günü ultra gevşek para politikası duruşunu sürdürdü, salgına karşı teşvik programını da uzatma kararı aldı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası