Son Haberler

Dijital şirketler ve yeni nesil ERP’ler…

Dijital dönüşüm, iş modelinizi değiştirmeden mevcut süreçlere yeni teknolojiyi uygulamak anlamına gelmez. Bu ancak şirketin çalışma biçimini de değiştirmek ile mümkün olabilir.

ERP yazılımları şirketlere verimli ve daha etkin çalışma düzeni sağlama hedefinin yanında şirketlerin dijitalleşme sürecine de destek vermeyi üstlenmesi gerekiyor. Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümlerinin ilk çıkış tarihinden itibaren oldukça uzun zaman geçti, şu ana kadar teknolojinin hızlanarak değişimine hep ayak uydurdular. Şimdi ERP’ler için çok daha büyük bir değişim söz konusu.

ŞİRKETLER, YENİ MODELİ ANLAMALI

Bugün şirketleri etkileyen, değişime zorlayan olgu değişken müşteri beklentilerine hızlanarak cevap verebilmektir hiç kuşkusuz. ERP yazılımları bu yeni modeli anlamak ve buna bir çözüm üretmek zorunda.

Dijital bir şirket olmak için şirket içinde ve dışında büyük bir dönüşüme gitmek şart. Hâlbuki, şirketler bilişim teknolojilerine yönelik altyapı yatırımlarını yenilediklerinde, dijitalleşmiş oldukları yanılgısına kapılıyorlar.

Dijital dönüşüm, iş modelinizi değiştirmeden mevcut süreçlere yeni teknolojiyi uygulamak anlamına gelmez. Bu ancak şirketin çalışma biçimini de değiştirmek ile mümkün olabilir.

“- Dijitalleşme, yenilikçi iş yaklaşımları ile şirkete değer katacak dönüşüm sürecidir: Yeni ürün ve hizmetleri geliştirebilmek için şirket kaynaklarını daha etkin ve hızlanarak kullanmaktır.”

DİJİTAL YÖNETİCİLER GELİYOR

Endüstri 4.0 akımıyla ile birlikte dijitalleşmenin gittikçe arttığı bir dünyada mevcut iş yapma modellerinin değişmemesi düşünülemez. Gelecekte dijitalleşmiş fabrikalar, müşterilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını tahmin ederek veya öğrenerek neyi nasıl üreteceklerine kendileri karar verecekler.

Günümüzde bazı şirketlerde dijital dönüşüm süreci için vizyoner üst kadrolar oluşturulmaya başlandı bile.  Şirketlerde dijital stratejileri belirleyen ve dijitalleşme sürecinden sorumlu üst düzey yöneticilere CDO (Chief Digital Officer) ünvanı veriliyor.

Şirketlerin dijitalleşme sürecinde başarılı olabilmeleri için sadece kadrolaşmaları yeterli değil tabi ki, bunun yanında bazı yönlerini de geliştirmeleri gerekiyor. Farklı sektörlerin dijitalleşme ihtiyaçları da farklı olmak ile beraber, işe müşteriye yönelik faaliyetlerin ve süreçlerini yeniden yapılandırılması ile başlanabilir.

Başarılar…

Göker Sarp

sarp@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası